kysymykseni on yksinkertainen, mutta varmaa tietoa en ole saanut mistään elikkä olen suunnitellut madaltaa 307peugeottia 30mm Eibachhin Tuw hyväksytyillä juosilla. mutta katsastuskonttori ja maahantuoja ei osaa sanoa mitään varmaa että meneekö muutoskatsastuksesta läpi. höpisevät että sivutörmöyssuojat menevät väärälle korkeudelle/ ei täytä enään samaa turvatasoa kuin ennen. onko asiassa perää.
olisi kiva kuulla asiantunteva mielipide asiaan kiitos.
olisi kiva kuulla asiantunteva mielipide asiaan kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanaa "enää" ei kirjoiteta enään.
KOETA JO YMMÄRTÄÄ!
Voisit koettaa sumuvaloja.
Nehän madaltavat autoa todella näyttävästi.
Itselläni lähti kerran öljypohja, kun kytkin mökkitielläni sumuvalot palamaan, jotta sääsket ja mäkärät olisivat huomanneet seksuaaliset taipumukseni.
"Kiveenhän siinä sitten täräytettiin ja vieläpä takaa päin."
>KOETA JO YMMÄRTÄÄ!
KOETA sana kirjoitetaan KOITA!
JURPO!!
Että se menee katsastuksessa läpi, koska eihän kukaan edes huomaa noin naurettavaa (30mm) madallusta!
Että se menee katsastuksessa läpi, koska eihän kukaan edes huomaa noin naurettavaa (30mm) madallusta!
Jos EU-tyyppihyväksyttyä autoa aikoo muuttaa vaikkapa asentamalla siihen madallusjousisarjan, siis ei pelkkiä jousia vaan myös muut tarvittavat osat kuten iskarit vakaajan osat jne, täytyy alustasarjan olla auton valmistajan kyseiseen automalliin hyväksymä.
Eli jos vieterit ovat hyväksyttyjä, niiden mukana tulee joko auton valmistajan tai jonkin testauslaitoksen (esim TÜV) hyväksymispaperi.
Tämä asiapaperi on arvopaperi, joka tulee automaattisesti mukana erikseen pyytämättä! Ilman sitä muutoskatsastusta EI hyväksytä.
Kannattaa muistaa, että joidenkin jousivalmistajien luetteloissa saattaa sarakkeessa TÜV olla rasti, vaikka jousia ei olekaan hyväksytty. Jokin testi jousille on voitu tehdä kyseisessä firmassa, mutta ei välttämättä hyväksyntää.
Nykyinen suuntaus on kuitenkin se, että uusi auto pitää tilata tehtaalta haluamillaan varusteilla. Esim. urheilullisella (matalammalla) alustalla. Jälkikäteen ei saa mennä "parantelemaan" hyväksyttyä kokonaisuutta.