Kone sekaisin Kazaasta?!

Kuinka todennäköistä on saada virus tai liian utelias tonkija koneelleen Kazaasta? Tuttavani kertoi että hänen perheessään jo ainakin kahdella oli kone mennyt täysin sekaisin, ilmeisesti saanut jostain viruksen tms.

Ja on kuulemma mahdollista käydä tonkimassa toisen konetta joko sieltä ladatessaan tai toisen ladatessa omalta koneelta?

Hauskaa. Uskaltaako tässä enää edes käydä imuroimassa. Olikin liian hyvää ollakseen totta... Tosin olen ladannut jo varmaankin lähes 1000 biisiä eikä mitään ole vielä sattunut. Hyvää tuuriako vaan?
6792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oon kuullut jotain et Kazaassa olisi just jotain viruksia ja et koneet sekoilee...Mun kohdalle ei ainakaan ole vielä sattunut mitään, joten mä ainakin jatkan imurointia...=)
Mut mitään en oo kyllä kuullut tonkimisesta...ei kai? *spooky*

Äänestä
  • kazaa asentaa joitain omia tiedostoja, jotka sekoittavat konetta. Mutta on olemassa jokin ohjelma joka poistaa ne tiedostot(en muista nimeä). Kuulin tuon just eilen

    Ei siinä mitään käytän itsekin kazaata eikä ole ongelmia tullut, ainakaan vielä...

    Äänestä

Kazaasta on olemassa versio, jossa ei tule spyware:a. Eli KaZaa Lite. Niin, ja viruksentorjuntaohjelma olisi tietenkin enemmän kuin hyvä. Näillä eväillä pitäisi homma pysyä kasassa. Ainakaan mulla ei ole tullut mitään ongelmia vaikka oon noin 500 tiedostoa lataillu. Ja kyllähän KaZaa varoittaa viruksista.

Äänestä
  • no juu ei tää ny niin tärkeetä oo mut vaikkei tuu spywarejä ni ei se tarkota ettei vois tulla viruxia tai haxaajia. sitä paitsi kyl kazaa litestäkin tulee spyware. joten jos haluat olla aivan turvassa niinku 500 prossaa sadasta ihanvarmasti ni hanki zone alarm(palomuuri) norton antivirus(virus ohjelma) ja sit vielä ad aware eli aaw(tämä löytää spyware ja ne) jos sinulla on kaikki nää ja päivität ne useasti ja tietysti käytät niitä niin sinun pitäisi olla täysin turvassa kaikelta et repikää tästä "neropaatit"

    Äänestä

musiikin ja elokuvien mukana ei oo tullut viruksia, mutta pelien mukana kyllä... koneella ei edes ole kunnon virustentorjuntaohjelmaa ja nuokin pelien mukana tulleet bongasi joku parin viikon ilmaiskokeilu-ohjelma... ad-aware kyllä on... nykyisin kazaa on vaihtunut kazaaliteen, tosin mulla on kyllä sellainen tunne että jotain tässä koneessa on pielessä kun tiedostot vaihtelee itsestään muotoaan, ilmestyy millon minnekin kaikkia ihme tiedostoja, koke sammuu yhtäkkiä ja ei tahdo onnistua tuo ohjelmien asennus (italian kielellä yleensä sitten onnistuu, mutta kun ei ole tuota italiaa tullut luettua)...

Äänestä

Meillä kävi naapurin muija imuroimassa ja mä sain siltä visvasyylän. Ja se imi mut vielä ihan tyhjäksi eli kaikki se vei....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MV kirjoitti:

Kuinka todennäköistä on saada virus tai liian utelias tonkija koneelleen Kazaasta? Tuttavani kertoi että hänen perheessään jo ainakin kahdella oli kone mennyt täysin sekaisin, ilmeisesti saanut jostain viruksen tms.

Ja on kuulemma mahdollista käydä tonkimassa toisen konetta joko sieltä ladatessaan tai toisen ladatessa omalta koneelta?

Hauskaa. Uskaltaako tässä enää edes käydä imuroimassa. Olikin liian hyvää ollakseen totta... Tosin olen ladannut jo varmaankin lähes 1000 biisiä eikä mitään ole vielä sattunut. Hyvää tuuriako vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu