onko yksinäisyys jalostavaa?

selibaatti puhdistaa aivoja?
2299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minulle positiivinen kokemus. Alun vaikeuksien jälkeen totuin siihen, nyt jopa vaadin sitä.
Yksinäisyydestä saa voimaa.

Jatkuvaan selibaattiin en haluaisi ryhtyä, riittää että olosuhteet minut siihen ajoittain johdattavat.

Äänestä

Vaikka luterilainen ajatusmaailmamme niin väittääkin, en usko kärsimyksen jalostavaan vaikutukseen.

Toki ihmisen täytyy osata myös olla yksin osatakseen olla muiden seurassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai pelkkä kärsimys? kirjoitti:

selibaatti puhdistaa aivoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu