Mikä lasketaan autokaupaksi???

Niin montako autoa saat myydä vuodessa ennen kuin verottaja laskee sen autokaupaksi?
6864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

olla määritelty.

Äänestä

Missä mielessä "lasketaan autokaupaksi"??

Jos yhdenkin myyt voitolla, se on tuloverotuksessa verotettavaa myyntivoittoa.

Jos taas tarkoitat että milloin voi päästä ns. tullin rekisteröidyksi asiakkaaksi, siihen ei kyllä harrastelijat pääse. Vaatimukset ovat aika kovat.

Alv on tietysti oma asiansa, mutta vaatinee ihan oikeaa liiketoimintaa sekin. Ei myöskään tarjoa mitään erityistä veronkiertomahdollisuutta, koska esim. omassa käytössä oleva kalusto ei ole vähennyskelpoista, jos sillä ajetaan vähänkin muuta kuin liiketoiminnan ajoja.

Äänestä
  • Kuluttaja saapi myyvä irtainta ommaisuuttaan voitolla. Pisnis-tarkoitus on sitten asia erikseen. Enpä kehottais kokkeilemaan kantapään kautta tuota lukumäärää, ellei ole paksu lompsa. Verottajalta saapi (setelirahalla) virallisenkin kannanoton, jolloin siinä ei ou nokankoputtamista.

    Äänestä

  • -kypsä- kirjoitti:

    Kuluttaja saapi myyvä irtainta ommaisuuttaan voitolla. Pisnis-tarkoitus on sitten asia erikseen. Enpä kehottais kokkeilemaan kantapään kautta tuota lukumäärää, ellei ole paksu lompsa. Verottajalta saapi (setelirahalla) virallisenkin kannanoton, jolloin siinä ei ou nokankoputtamista.

    Tuloverolain 48 §:ssä on, että "tavanomaisen koti-irtaimiston " max 5000 €:n voitto/vuosi on verosta vapaata. Luonnollisen henkilön omaisuuden luovutusvoitto on verosta vapaata, jos vuoden aikana myynti on ollut enintään 1000 euroa.Autoa ei välttämättä pidetä koti-irtaimistona, joten lähinnä 1000 euron rajaa todennäköisesti sovellettaisiin autoihin. Eipä siinä paljon vielä mällätä.

    Äänestä

yli 6 autoa vuodessa lasketaan elinkeinotoiminnaksi, ainakin pohjoisen Suomen verottajan mukaan. olen kysynyt kannan pääpirulta...tuttavat ja perheenjäsenet ovat "arvokkaita" ;) AKE pitää verottajan ajan tasalla.

Äänestä

Nettiauto on kans Naapureiden, Tullin, Verottajan ja KRP:n seurannassa. Ittekkin nettiX:ssä mainostavat että seuraavat ja poistavat "hämärämiehet" sivuiltaan.

On tämä ViXXu poliisivaltio, menestyä ei saa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kapula kirjoitti:

Niin montako autoa saat myydä vuodessa ennen kuin verottaja laskee sen autokaupaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu