Eli minulla on iso reikä etuhampaassa ja sen vuoksi ylähuuli on turvoksissa ja kipeä.
Kävin näyttämässä tavallisella lääkärillä ja he antoivat turvotukseen v-pen 1500:sta ja kehottivat varaaman ajan hammaslääkäriin.
Mutta yhtäkkiä tuli mieleen juttu siitä, että olisin kuullut, ettei v-pen muka auttaisikaan tähän turvotukseen. Pitääkö paikkansa??
Kävin näyttämässä tavallisella lääkärillä ja he antoivat turvotukseen v-pen 1500:sta ja kehottivat varaaman ajan hammaslääkäriin.
Mutta yhtäkkiä tuli mieleen juttu siitä, että olisin kuullut, ettei v-pen muka auttaisikaan tähän turvotukseen. Pitääkö paikkansa??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Syö nyt vaan ne antibiootit (kuuri loppuun!) ja mene kiireesti hammaslääkäriin! Jos haluat kysyä joltain tuollaisia, kysy lääkäriltä.
Ei tavalliset lääkärit oikein näitä ymmärrä. Nykysuositus on, että hammastulehduksessa silloin jos on yleisoireita (kuume, turvotus jne), antibiootiksi valitaan yhdistelmä v-penisilliini ja metronidatsoli. Kyllä tuo penisilliinikin auttaa, mutta usein on kyseessä anaerobibakteerit, joihin tuo metronidatsoli tehoaa vielä paremmin.
Turha kai mainita, että ilman varsinaista syyn eli hampaan hoitoa, oireet palaavat 1-8 kk:n kuluttua. Lisäksi jos hammasta ei hoideta, vaan käytetään pelkkää antibioottia, vastustuskykyisten bakteerikantojen riski lisääntyy voimakkaasti ja siten se juurihoito ei ainakaan helpotu.
Kävin tekemässä juurihoidon ja mätää imettiin pois. Joudun edelleen käyttämään tuota v-peniä, mutta sen lisäksi jotain toista lääkettä...
Itsella turposi koko poski melkein muodottomaksi ja sain silloin hammaslekurilta tuon V-penin lisaksi Flagylia.
Samat lääkkeet sain itse eilen,milloin ne alkaa auttamaan??? Vielä ei oo auttanu.
Itsella kesti 2-3pvaa, ennen kuin turvotus poistui. Jos ei siina ajassa tehoa, mene paivystykseen hoidattamaan asia.