Olin juuri kolmen viikon reissulla. Ei yhtään yötä missään maksetuilla alueilla viemäriverkostoja saastuttamassa ja jäte- tai puhdasvesihuoltoa kuormittamassa. Vaan teiden varsilla, metsäteillä hakkuaukkojen reunamilla, siis siellä luonnossa missä oravat ja hirvetkin. Siis paskovat. Ekoloogisesti!
Vettä sai puroista ja lähteistä ilman eri maksua! Ja Ekoloogisesti!
En ymmärrä miksi satunnaisen ihmismatkailijan paska olisi enemmin saastuttavaa kuin jäniksen tai poron? Joiden paskaa pohjoisessa kyllä riittääkin!
Jos joku teistä luonnollisuutta ymmärtämättömistä valittajista osaa selittää minulle, miksi minun pitäisi käydä huoltsikalla paskalla ja kusella ja kloorata luonnolliset jätteet vessaklosetista läpi, tai hakemassa juomaveteni sieltä hanasta -kontra- että hoidan kaikki em. toimet luonnollisessa ympäristössä puhdistuslaitoksia ja energiatollisuutta kuormittamatta, niin selittäkää minulle järkevästi -vaikka- omin sanoin.
Luonnollisuus ei maksa kenellekään mitään. Siis Ekoloogisuus.
Vettä sai puroista ja lähteistä ilman eri maksua! Ja Ekoloogisesti!
En ymmärrä miksi satunnaisen ihmismatkailijan paska olisi enemmin saastuttavaa kuin jäniksen tai poron? Joiden paskaa pohjoisessa kyllä riittääkin!
Jos joku teistä luonnollisuutta ymmärtämättömistä valittajista osaa selittää minulle, miksi minun pitäisi käydä huoltsikalla paskalla ja kusella ja kloorata luonnolliset jätteet vessaklosetista läpi, tai hakemassa juomaveteni sieltä hanasta -kontra- että hoidan kaikki em. toimet luonnollisessa ympäristössä puhdistuslaitoksia ja energiatollisuutta kuormittamatta, niin selittäkää minulle järkevästi -vaikka- omin sanoin.
Luonnollisuus ei maksa kenellekään mitään. Siis Ekoloogisuus.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ja pasko, pasko , pasko ja pääpunasena pasko!!!
Katso kun lapsi paskoo.... Noh?
ole jo loppuun kaluttu asia?
Tuota kun miettii niin tulee yksi ajatus päähän.
Onkohan tullut jo liikaa kusipäitä maailmaan, kun vesikin täytyy puhdistaa sadan suodattimen läpi ennen sen ihmiskäyttöön soveltumista, ettei tulisi enää enempää näitä suodattamattomia.
Oikeasti, kyllä suomen luonto on vielä niin puhdas että ihminen sinne mahtuu kaikkine tarpeineenkin.
Juokaaa te sitä paskaista hanavettänne, jotka niin haluatte.
Luulenpa, että aikaisemmat kirjoittajat ovat tarkoittaneet sitä, että asuntoauton jätesäiliöitä ei saa tyhjentää teiden varsille.
Muistatkos, mummelimammeli, sen kuuluisan junan vessan? Muistatko minne se kaikki, siis se ihan ihte, meni? Radalle, puhdistamattomana, sellaisenaan ja taitaapa mennä vieläkin.
Oletkos, mummelimammeli, koskaan kattonut televizoonia, lähetystä sieltä "suuresta ja mahtavasta" maasta, sieltä neuvostoliitosta? Siellä kymmenien tuhansien ihmisten asuttamien kaupunkien vedet meni halkaisijaltaan kolmen metrin putkesta suoraan jokeen! Sellaisenaan!
Tiesitkö?
Mitä merkitsee karavaanarin tankista lirutettu muutaman litran annos tiskivettä? Siellähän EI OLE mitään sitä ihteään, ehkäpä joitakin ruuan murusia jotka ovat egoloogisesti, täysin maatuvaa tavaraa.
Ok, ei ole kiva jos jokainen sen liruttaa leirialueen nurmikolle, mutta ketä se häititsee tien laidassa? No ei ketään, tai ehkä sinua, mummelimammeli?
Tarkoitin lauseellani, että aikaisemmat kirjoittajat ovat ilmeisesti tarkoittaneet vessan säiliön tyhjentämistä luontoon kemikaaleineen. Ei varmaan kellään ole mitään sitä vastaan jos tiskiaineet valuvat ojaan kaukana asutuksesta. Itse tyhjennämme melkein aina omaan tai sukulaisten kukkamaahan vesisäiliön, ja kukat kasvavat hyvin, varsinkin tällaisena kuivana kesänä apukastelu on tullut monelle iloisena yllätyksenä. Ja tosiaan se jätesäiliöstä tuleva vesi on "melkein" puhadasta vettä. Mutta se vessan säiliö onkin sitten eri juttu, sitä mömmöä, ei kyllä tule mieleen laittaa mihinkään ei kuuluvaan paikkaan. Eriasia on marjametsässä lirauttaa kuusen juurelle, se on ehtaa luonnon lannoitetta (ei tietenkään kovin kivaa suoraan puolukoille, jos sitten tulee noukittua ne samat). Ymmärsitkö nyt mitä tarkoitin?
Kukille oikeen hyvää se p----makki! Kukille....tai, no, pensaaseen. Yhtä ja samaa kuin poron--ska!
Eli tarkoitan kukille harmaavesisäiliön vesiä. Jossa on siis vettä ja muutama tippa tiskiainetta,
Ei tiskikemikaaleja saa luontoon panna. Mäntysuopaa ja kissasaiputta voi mutta ei fairia eikä sunia! Ne poistaa veden pintajännityksen ja kasvit eivät enää saa sitä kapillaariansa toimimaan!
Kuihtuvat ryökäleet. ..mutta jos sinne rotisevan naapurin kasvimaalle tai ilkeän kälyn ruusupenkkiin, niin kyllä sinne vähän saattaisi liruttaakin....
Ei nämä änkyrät ihan noin tyhmiä ole, kuin niiden kirjoituksista voisi päätellä. Tekevät vain kiusaa sellaisille, jotka jäävät kinamaan heidän kanssaan. Ryökäleet prk..
Suoraan pensaaseen! Kukille!
Paljonko muuten maksaa tämänäin tyhjennys, joka on niin kuuma peruna täällä asianharrastajien keskuudessa? Kuinka usein tarvii tyhjentää normaalisti?
En ole karavaaniharrastaja ja eksyin vähän vahingossa tänne, mutta asia on muuten mielenkiintoinen, ja siksi kysyn.
(ps. en ole myöskään huoltoasemayrittäjä)
Ihmiskunta pyrkii pois puska-paskantamisesta viemäröinnin avulla. Onko kuitenkin matkailu harrastajien joukossa pienryhmä joka pyrkii palaamaan juurilleen harrastamalla luonnon lannoittamista omilla eritteillään. Jos ei ole varaa maksaa vesistään ja jätehuollostaan, niin parempi pysyä kotona.
Oletkos joku saksalainen, joka haluaa vieraantua tästä luonnosta ja piiloutua epävarman tekniikan taakse ikäänkuin piiloon ja turvaan.
Alunperin viemäröinti tehtiin laiskan ihmisen vuoksi, kun tämä ei halunnut asutusta liikaa keskitettyään enää mennä kylän laidalle paskalle. Ja tässä on terveysaspekti myös oikeasti mukana.
Mutta haja-asutusalueella tilanne on toinen.
Siellä jätevesien puhdistus nuppia kohti tuleekin älyttömän kalliiksi juuri väen vähyyden vuoksi. Siksi siellä ollaan hanakammin ottamassa rahaa tästä sepetuaaritankin tyhjentämisestä, koska ainoastaan ihminen on niin tyhmä että raahaa luonnollista jätettä peninkulmatolkulla mukanaan!
Siksi maalla kustaan aina ojanpientareille ja paskannetaan huussiin!
Onhan ne putsaamot käytännössä nähty, ja lehdistä luetaan seuraukset:
Joka viikko "lurahtaa" jostain laitoksesta tällaista tiivistettyä paskaa tai jotain muuta supermyrkkyä järviin, meriin, metsiin ja rannoille. Samoin kuin pieninäkin annoksina menisi, mutta miljardi kertaa tiivistettynä!
Ja sata hehtaaria kerralla sileäksi ja kaloilta henki pois.
Yritäppä sinä kusta edes pientä kiiskeä hengettömäksi, niin aika kauan saat lurutella suoraan suusta sisään, niin eikun potkii vaan kovemmin!
Tapauksena ne isot päästot ovat yksittäisiä, mutta myrkkyaineen tiiviys tekee niistä jokaisesta niin valtavia kerta-annoksia, että miljoona ihmistä paskoo saman verran myrkkyä vuodessa pensaistoon kuin yksi tällainen päästö aiheuttaa yhdellä kerralla!
Siinä on sitä ihmisen harrastamaa kaksinaamaista luonnon puhtaanapitoa parhaimmillaan.
Sanoisiko mielummin että kunnon pöräyksiä kerrassaan ja niin että tuntuu.
Se, että on varaa maksaa tyhjästä tekee monista rikkaita. -siis omasta mielestään.
Aivan periaate kysymyksenä. Hyväksytkö, että kaikki liikkeellä olevat (myös heinäkuussa)matkailuajoneuvoilijat toimisivat periaatteittesi mukaan, kuten Jukolassa aikoinaan ? Kyllä sivistynyt väestö käyttää viemäriä.
Viemäri on vaan yksi ihmisen keksintö. Viemäri ei tee kenestäkään vielä sivistynyttä. Eikä liioinkaan myös toisinpäin.
Vastauksena kuitenkin: en näkisi mitään pahaa siinä että joku käy metsässä pikku kakilla. Sinne mahtuu.
Minulla on sitä varten oma kokoontaittuva rinkeli, jossa asiointi sujuu kuin leikki. Ajatteleppas: aamukakki- hesari kourassa- aurinko juuri nousee- istut kallion jyrkänteellä jossain kairassa-linnut laulavat.
Se antaa pienelle perustoimitukselle ihan uudet mittasuhteet, eikä ole mikään tavanomainen hätäinen aamupaska haisevassa huoltsikan vessassa.
Kuitenkin nautinon huumassa täytyy myös varoa pukamia! Koko hesaria ei kannata joka aamu rinkelillä selata ;)
Pikkukakki ja portapotti on kaksi eri asiaa. Pysyttelen posliinin kaakelin ja klinkkerin äärellä.
se intelligentti disainaaja kyllä suunnitteli homo sapiensin alunperin puskapaskantajaksi, niin että kaikki posliinit, kaakelit ja klinkkerit ovat siten vastoin luontoa, epäluonnollisia elementtejä luonnollisessa toimituksessa.
Eläköön puskapaskantaminen!
Alas posliinit ja kaakelit!
Nyt sekin selvisi. Älykäs ajattelija käy kesäisin ruokkimassa kairassa kaikki paikalla olevat sääsket, paarmat, mäkärät, ja polttiaiset. Mitä kulloinkin sattuu luonnossa olemaan. Mahtaa takalisto olla kesän jäljiltä mahtavassa kunnossa.
Poroille oma vessa! Saavat paskantaa suoraan viemäriin! Ja ilmasex!
Valitettavasti viisaimmillakin ideoilla on joskus huonompia puolia. Myönnän että ekoloogisuuteen kuuluu myös kipeästi itikan ja polttiaisen satunnainen pisto kulkusissa, mikäli harrastettaan aikoo toteuttaa täydellisti omistautuen. Niitä vastaan tulee kuitenkin kesän mittaan jonkinmoinen immuniteetti.
vai tuleeko?
Ympäristövastuulliset eräihmiset kulkiessaan selkosilla ja kairoilla, on pakostakin jätettävä ekologiset jätöksensä luonnon loppukäsiteltäväksi. Kuitenkin valistunut luonnonystävä valitsee jätöksilleen luonnonkiertokulunmukaisen paikan, silloin jätöksien valumat eivät pääse pohjavesiin ja sitä kautta lähdevesiin. Milloinkaan ympäristövastuullinen puskapaskalla kävijä ei suorita toimiaan ojiin tai läheisille ranta-alueille. Jätökset myös peitetään, milloinkaan ei tuuli liehuttele luonnonystävän paskapapereita.
Matkailuajoneuvojen käyttäjistä suurin osa on vieraantunut luonnosta siinä määrin, ettei yleisesti voida hyväksyä ekologisesti käsiteltyjenkään jätöksien jättämistä luonnon loppukäsiteltäväksi. Kemsan ja jätevesien tyhjentäminen vaatisi myös maanomistajan luvan, kun taas puskapaskan saat suorittaa jokamiehenoikeuksin.
Kyllä on helppo kirjoitella ja ottaa kantaa tällaiseen paskanjauhantaan, sananmukaisesti. Onhan aihe sellainen, johon tyhmemmälläin on oma näkemyksensä.
Tämä onkin yksi niistä harvoista teemoista, joihin tämän palstan kirjoittajilla riittää arvostelukyky.
Ja kyllä se luonnossa näkyy - Sinun ekologinen paskasi. Muovikassit, oluttölkit jne. Surullisen näköisiä ovat puskaparkit jäljiltäsi, todellisia paskapurkkeja.
Tässä tuli se pointti, jota jo kaipasin aikaisemmin, ja annoin montakin vinkkiä tyrkyksi, mutta tarpeeksi sivistynyttä ihmistä ei noista aikaisemmista kaakeliinröpöttelijöistä löytynyt!
Todettiin vain että posliiniin laskijat ovat sivistyneitä, metsään kakkijat eivät!
Tosiasia on, että ainoastaan ihminen on niin tyhmä -eli siis niin sivistynyt, miten vaan haluatte- , että raahaa omat luonnossa luonnollisesti ilmaiseksi ja vaarattomasti hajoavat jätteensä kuten virtsa, muut ulosteet sekä myös ruokajätteet niihin varattuihin kierrätyspaikkoihin, joista niiden pois vieminen ja puhdistus maksaa rahaa sekä vaatii myös paljon energiaa sekä tuottaa lisää jätettä käsittelykemikaalien muodossa.
Nämä luonnolliset jätteet eivät tuhoa lähteitä eivätkä järviä yhtään.
Mutta se jäte, joka oikeasti ei luonnosta kohtuudella poistu, jätetään lojumaan siihen mihin se hanskasta putoaa. Muovit, juomatölkit, lasi, ym.
Nämähän juuri pitäisi kuskata sinne kierrätykseen, pässinpäät, eikä mitään kusipurkkeja!
Siinä on teille sitä viemäröinnin aikaansaamaa sivistystä. Miettikää yön pimeinä tunteina.
Kumpikas on luonnolle myrkyllisempää:
Luontoon paskannettu täysin hajoava paskakasa, vai....
Vaunun vessaan paskottu paskakasa möyhennettynä käymälänestemyrkyllä?
Kemssa nesteet ovat myrkkyä, mutta oikeat puskapakkilaiset eivät käytä vessoissaan mitään lisäaineita,jolloin voi hyvällä mielellä hurauttaa kemsan sisällön maantieojaan. Kyllä ne syys sateet huuhtelee.
Puoliksi oikein.
Kemssaan ei tarvitse lisätä kemikaaleja. Kemssa toimii vallan mainiosti kunhan vaan käyttää PALJON vettä. Jos jostakin syystä kemssa on tyhjennettävä luontoon niin se tietää lapiohommia, eli kunnon kuoppa jonne jätökset haudataan.
Kiertelimm useita viikkoja tänä kesänä ja kertaakaan ei tarvinnut mitään vesiä laskea luontoon.
Ajokaivoja on kohtalaisen tiheään ja sfc:n sivuilla olevan listan lisäksi jokaisella isommalla kylällä on jätevedenpuhdistamot ajokaivoineen.
Ja olisi sitä säiliötä tosi äklöä tyhjentääkin jossain ilman juoksevaa vettä, jolla saa huuhdottua viimeisetkin säiliön nurkista. Onneksi noita tyhjennyspaikkoja on.
....te kaikki kiksejä noista kakkajutuistanne....?? nimim. " tavallinen hetero ".....:-)
Sä et varmaan oo käynytkään vessassa koko elämäsi aikana ?
Oletko sinä se, joka on tulpattu jo pentuna ?
Tällä asialla ei ole mitään tekemistä tummien lisääntymisriittien kanssa.
Onpahan vaan aika isot mittasuhteet saanut luonnon tuhoamisyritys, heh.
Paljon isompi kuin ydinonnettomuus. Ainakin tämän "sivistyneistön" mielest.
.... älykäs vastaus.... oletko sinä se apina joka opetettiin kirjoittamaan muttei ymmärtämään??...........:-))
Mitä lähempänä persreikää, sitä helpommin näköjään osataan osallistua keskusteluun...
Onneksi täällä ei kaivella lusikalla sitä ruskeaa reikää, kuten tuolla SFC vanhuksien keskustelupalstalla muka etuteltta.
tämä iänikuinen persreikä fani. Sinulla on paha kakkafiksaatio, lapsuuden traumoja nähtävästi.
Kakkafiksaatio tarttui etuteltan vanhuksilta, on vieläkin näppylöitä. Kertokaa hyvät lajitoverit miten niistä pääsee eroon, ja sitten vielä niin pissattaa, voiko sille tehdä jotain?
et eroon pääse, syntymävika, mutta pissasta ehkä pääset kun kallistat päätäsi, oikealle tai vasemmalle, valuu korvasta ulos.
Noinko siellä Etuteltassa tehdään, ei ole ihmekään että kusenhajuinen paska haisee ja kauas.
... tälläkin areenalla on koira ja kun käyttävät koiransa lenkillä niin moniko kerää jätteet pussiin ja toimittaa ne roskiin?.... ihan vaan kysyn..... :-)