Auttakaa minua miehet sillä en osaa oikein sanoa oikeita sanoja miehelleni.
Miten saisin hänet parisuhdeterapiaan, mitkä ovat oikeat sanat?
Lähtisitkö itse jos puoliskosi sellaista ehdottaisi?
Miten saisin hänet parisuhdeterapiaan, mitkä ovat oikeat sanat?
Lähtisitkö itse jos puoliskosi sellaista ehdottaisi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
on kuitenkin sen verran "herkkä" asia, että en tuossa uskalla lähteä neuvomaan/opastamaan, ettei tule pahennettua asioita.
Itse voisin pyydettäessä moiseen vaikka lähteäkin, mut eipä ole tullut vastaan tuollaista tilannetta.
Kiitos silti vastauksesta.
Tuntuu yhä vaan enemmän että puhun eri kieltä kuin mies.
Ehdotin tyyliin että saisimme kontaktin takaisin, ja puheyhteyden toimimaan. Mutta hän silti ihmettelee mihin muka tarvitaan parisuhdeterapiaa. Myönsi että jännittäisi tilanne puhua.
Parisuhdeterapia pelottaa miehiä, koska he pelkäävät jäävänsä verbaalisesti lahjakkaamman naisen jalkoihin. Ehdota miespuolista terapeuttia, ettei mies ainakaan pelkää jäävänsä kahden naisen yhtäköyttä-yhdistyksen jyräämäksi.
Tuo oli hyvä pointti, ja sen verran jo ottanut selvää, että yksi mies ainakin lähistöllä terapioi. Valtaosa alalla toimivista taitaa olla naispuolisia, mikä voi osaltaan todella karsia miesten motivaatiota lähteä keskustelemaan.
tuo oikeasti jotain miehiä?
Myönnän tosin olevani muutenkin todella outo persoona, mut en kyl tajuu taas.
Ehkä se on totuus jota joutuu sanomaan ääneen, ja se juuri pelottaa. Tuntuu että mies haluaisi olla edes ajattelematta suhdettamme..
Vähän masennukseen taipuvainen ja minä taas pelkään, että tuo terapia voi paitsi avata keskustelun pahentaa masennusta taas.
Osasitpa täydellisesti kuvailla omat pelkoni...
Ja tuo msennuskin osui nappiin...
Vaan itse ongelma on päinvastainen; miten vaimon saisi ymmärtämään, että jotain tarvitsisi tehdä, vaimon mielestä ei mitään ongelmaa ole, vaan kaikki johtuu miehen masennuksesta...
Niin masennus voi aiheutua vaikka parisuhdeongelmista ja aiheuttaa myös niitä. En tiedä tilannettanne, mutta toivottavasti vaimosi ymmärtää tuen merkityksen.
Tiedän itse millaista se on, se on raskasta myös masentuneen läheisimmille ja tuntuu että masentunutta on "liian lähellä" nähdäkseen oikean syyn masennukseen. Ehkä jopa tulee tunne että masennus olisi voinut aiheutua jotenkin itsestä.
Voimia sinulle ja vaimollesi.
vaihtoehto on olla tunnustamatta ja kohtaamatta omia ongelmiaan/parisuhteen ongelmia. Kuinka pitkälle se kantaa, on toinen juttu.
Edellä esitetty miesterapeutti on varmaankin hyvä idea. Voit myös muistuttaa miestäsi, ettei ensimmäisellä parisuhdeterapeutilla tarvitse käydä toista kertaa, jos siltä tuntuu, vaan hänet voi vaihtaa toiseen. Molempien pitää olla terapeuttiin tyytyväisiä, sillä parisuhdeterapiassa liikutaan niin herkillä alueilla.
Kiitos vinkistä, tuon asian kerroinkin jo. Näistä asioista ei ole helppoa puhua varmasti minunkaan. Ulkopuolinen näkemys ja asiantuntevat kysymykset ohjaisivat kuitenkin keskustelua ilman että menisi riitelyksi kuten yleensä kahden kesken. Olisi kuitenkin mukava että terapeutti olisi luotettavan ja asiallisen oloinen, jonka kanssa kumpikin tulisi toimeen.
Tuo vaikeneminen ja puhumattomuus vaikeuttaa vaan tilannetta. Vanha sanonta: kun asiat pitkistyy ne mutkistuu..