Ulkonäkö naisen ja

miehen silmin

Tällaista olen ollut huomaavinani, että naisilla ja miehillä on hieman, joskus paljonkin erilaiset kauneuskäsitykset. Tietty ihminen saattaa olla naisen mielestä hirveä, kun taas mies katsoo ja toteaa, mikäs hänessä on vikana? ...ja sama toisinpäin, nainen kyselee mieheltä toisesta naisesta, "onko hyvännäköinen?" koska olettaa että miehen mielestä on. Vastaus onkin ihan muuta, mies sanoo: No ei mitenkään ihmeellinen! Myös ihan tavallisennäköinen nainen voi sytyttää miehen. Toinen nainen taas on ihmetyksestä mykkyrällä, että mitä mies näkee kyseisessä naisessa.

Ehkä siinä on sitten jotakin tekemistä sukupuolien välisen kuilun kanssa. :)

Monia samankaltaisia tilanteita on ollut ja huomannut, (ihmetellytkin) että miten miehillä on usein tosiaan niin erilainen kauneuskäsitys kuin naisilla. Ehkä joskus hyvä niin :)

6

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Tossa olet kyllä osittain oikeassa. Enpä osaa sanoa mistä johtuu kun en osaa naisen silmin katsoa.
      Sen kuitenkin sanon että kyllä ne kauneuskäsitykset eroaa eri miehilläkin. Kaikki ovat yksilöitä.

    • ottaa vastuun

      No sen olen ainakin huomannut, että naiset ovat aika helvetin paljon kriittisempiä ulkonäön suhteen kuin miehet. Naiset ovat mestareita etsimään vikoja itsestään ja muista. Naisiin on kohdistettu ulkonäköpaineita niin kauan kuin naisia ja miehiä on ollut olemassa. Moiset paineet näkyvät väkisinkin huonona itsetuntona. Ja jos ei ole tyytyväinen itseensä niin sitten on vaikea olla tyytyväinen muihinkaan. Tai jos tyytyväinen johonkin toiseen henkilöön niin sitten mukana on aimo annos kateutta ja mustasukkaisuutta.

      • ,.,.,.,

        Tuo on totta. Naiset ovat helpommin arvostelevia ja tuomitsevia ulkonäön suhteen ja varsinkin kun on kyse muista naisista. Pääösa miehistä pitää (suurta osaa) nasista "ihan nätteinä" mutta sitten on aina poikkeuksia, jotka arvostelevat "naismaisen" tarkkaan muita.

        Nainen kiinnittää enemmän huomiota vastaan tulevaan, mielestään epäsuhtaiseen pariin kuin keskiverto mies. Mies vain on yleensä tässäkin asiassa rennompi.


      • kvinnan.

        Pelottavaa, että nykyään noita ulkonäköpaineita kohdistetaan myös mieheen, enpä haluaisi nähdä miehiä niiden paineiden runtelemina. Enkä enää naisiakaan. Itse yritän päästä eroon yhteiskunnan luomista ihanteista ja näyttää itseltäni, koska se pukee parhaiten ja tekee onnellisemmaksi ja vähemmän kriittiseksi kuin muottiin ahtautuminen.

        Yhteiskuntahan on aina ottanut vastuun myös siitä, miltä minkäkin aikakauden kauniin tulee näyttää. Jokaisen ajan yleiset sosiaaliset vaatimukset ja trendit näyttävät ikään kuin ruumiillistuvan naisissa (ja nykyään enenevissä määrin myös miehissä). Tämä hämärtää siis käsitystämme siitä, mikä oikeasti miellyttäisi silmiämme, siis jos kulttuurin tuomia sosiaalisia paineita ei olisi.


    • Niin onneksi kaikilla ei ole samanlainen maku ulkonäön suhteen. Jää kaltaisilleni kirveellä veistetyille miehillekin jotain mahiksia :)

    • T-fox

      ...naisten tiukemmat kriteerit siitä et yksikään nainen ei voi (jos kotoaan poistuu ja telkkari/lehtiä katsoo) olla näkemättä joka päivä "täydellisiä" naisten kehoja.

      Miesten komeudessa on enemmän väljyyttä, kirveellä veistetyistä pitää moni nainen. Mutta taitaa kirveellä veistetty nainen jäädä kauneuskarsinan ulkopuolelle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      179
      1756
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      987
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      874
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      693
    5. 52
      664
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      567
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      523
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      24
      485
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe