Onko muitten miehelle/naisella sellaisia vastakkaista sukupuolta olevia ystäviä, joiden kanssa hän meseilee ja tekstailee ja sähköposteilee, muttei kerro näistä sinulle juuri mitään. Ja osa näistä ystävistä on sellaisia joiden kanssa miehelläsi/naisellasi on ollut jotain säätöä mutteivat ole seurustelleet? Pystytkö hyväksymään nämä ystävät?
Onko muilla???
PinkPearl
7878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
joka oli juuri eilen meillä puheena.Juu miehelläni on pari ex heilaa jonka kanssa on jäänyt" hyviks ystäviks" eli sähköpostia,lähinnä näitä kierto-hupi-juttuja sekä silloin tällöin soittelevat.Toinen on tahollaan naimisissa toinen asuu eri kaupungissa.
No päädyimme näistä keskustelemaan kun ystäväni kävi pariterapiassa tahollaan ja kertoi kuinka ystävyys määritellään.Se on ystävyyttä kun ei halua sänkyyn kyseisen henkilön kanssa noin karrikoiden.
Huomautin tästä et miten se mahtaa ex heilojen kohdalla ihan kokonaan toteutua,johon mieheni totesi et ei voi noin määritellä kun normaali mies haluaa jollain tasolla sänkyyn kaikkien naisten kanssa vaik ei sitä toteutakaan.
Yritin hänelle kertoa et koska luotan häneen täysin enkä mielestäni koe soittelusta(hän tosin vastaa ja puhuu myös minun aikanani)mustasukkaisuutta perinteisessä mielessä,niin minua ärsyttää siinä se nautinto jonka tiedän jokaisen naisen saavan flirtistä varattuun mieheen.Muuten en koe sen olevan minulta pois jos joskus juttelee muidenkin kanssa.
Ymmärtää ken tahtoo ja tiedän et suurin osa lukioista on ihan pihalla,mut uskon et osa naisista tietää mitä tarkoitan.
Ymmärrän hyvin tuon "ärsyttää siinä se nautinto jonka tiedän jokaisen naisen saavan flirtistä varattuun mieheen." Nämä naisethan saattavat saada sellaisen kuvan, että mies ei erityisemmin minusta välitä kun pitää yhteyttä heihin. Eikä nämä naiset tiedä, että miehellä on muitakin samantyylisiä ystäviä, joten voivat luulla olevansa ainoa ja siinä mielessä tärkeä.
mitä tarkoitan,mut mun on vaikea saada mieheni ymmärtämään sitä.
Meillä menee oikein hyvin kaikilla osa-alueilla ja hän on mielestäni luotettava.
Siksi hän ei ymmärrä ,et vaikka hän vaihtaa kuulumisia ja on sosiaalinen muutenkin luonteeltaan ,niin naisten puolelta se on silti välillä flirttiä.
Tämä parillinen soitti kerran kapakasta humalan huumassa ja silloin miehenikään ei ymmärtänyt ,mut pisti humalan piikkiin.
Tosiaan minua ärsyttää siinä vain ja ainoastaan se et nämä naiset luulevat et ei niillä niin hyvin mene, kun me tässä soitellaan ja mikä pahinta kerran kuulin tämän just "kehuneen" muille et kun me ollaan sähköposti kirjeen vaihdossa.Noloa meidän perheelle minusta vaan miehestäni ei.
Näen tätä naista joskus satunnaisesti kun yhdessä liikumme ja hän ei minua uskalla silmiin katsoa kun silmät harhailee tervehtiessä,et niin ystävää on se puoli.
Kyllä minun miehelläni on juuri tuollaisia ystäviä. Yksi exä, jonka kanssa seurustelivat 3 vuotta, ja sitten joitakin naispuoleisia työkavereita ja nettikamuja. Lähinnä lähettelevät sähköpostia ja meseilevät, työkavereiden kanssa on käynyt kahvillakin.
Periaatteessa minulla ei ole yhtään mitään vastakkaista sukupuolta olevia ystäviä vastaan, onhan minullakin peräti yksi miespuolinen ystävä. Meidän tapauksessa tosin on mun mielestä outoa, että mies ei kerro näistä ystävistään, ennenkuin jotain tulee puolivahingossa ilmi. Näin on käynyt aikaisemminkin ja asiasta on keskusteltu ja sovittu että jatkossa ollaan avoimia, mutta edelleenkin hän salailee. Ei ole kuulemma katsonut tarpeelliseksi kertoa ensiksikin siksi, että ei ole kokenut näitä ystäviä niin tärkeiksi, ja toisekseen on pelännyt että huolestun turhaan. Periaatteessa kun minun on vaikea muutenkin saada tietää näistä ystävistä, kun asumme eri paikkakunnilla.
Nyt alkaa kuitenkin mitta täyttyä. Kyse ei ole enää näistä naispuolisista ystävistä, vaan avoimuudesta ja rehellisyydestä, joita tähän suhteeseen on ilmeisesti turha odottaa. En luota häneen enää, ja uskon ettei suhde jatku enää kauaa.
Ihan sama juttu meillä! Inhoan tätä asiaa ihan yli kaiken, koen todella vahvasti, etten voi enää luottaa mieheeni, asioita näistä naisysävistä tosiaan tulee esiin aina puolivahingossa. Haluaisin vain rehellisyyttä, koska itsekin olen rehellinen miespuolisten kavereideni suhteen, enkä edes haluaisi kieltää vuorovaikutusta naispuolisiin ystäviin. Vähän alkaa tuntumaan, ettei muutakaan vaihtoehtoa ole kuin pistää suhde poikki...
onhan tätä meidänkin suhteessamme nähty ja koettu. juuri ennen seurustelumme alkua miehellä oli suhde erääseen naiseen, joka pompotteli häntä miten tahtoi ja tuntui sama meno jatkuvan vielä senkin jälkeen, kun naisen olisi jo pitänyt kuulua historian kirjoihin mieheni osalta... eräskin juhlapyhä huomasin miehen juoksevan puhelimessa jatkuvasti ja muutaman tekstiviestin jälkeen hän vaikutti olevan jo kovin hilpeällä tuulella. sattumalta kävi ilmi, että tämä nainenhan se siellä toisessa päässä oli. tämä on toistunut internetin välityksellä monesti, mutta tuntuu nyt juttu haalenneen kummankin osalta - onneksi.
Ei ole, enkä hyväksyisi etenkään mitään menneitä "säätöjä". Vain ne ystävät hyväksyisin jotka voisimme yhdessä tavata.