Chiracilla mielipide Vanhasesta

Nyt kohistaan siitä mitä Ranskan presidentti mahdollisesti sanoi tai ei sanonut Erkko Tuomiojasta.

Sen sijaan tosiasia on, että Ranskan presidentti Chirac luonnehti taannoin Matti Vanhasta "maakuntasarjan poliitikoksi, joka ei ole edes kiinnostunut kansainvälisistä asioista".

Tässä Chirac oli kyllä täysin oikeassa.
3219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"maakuntapoliitikko" isännöi parasta aikaa kohtuullisen kokoista kokousta (tulipa mukava sanapari!). Mahtaa sinua nyt vituttaa. En tiedä oletko Hesalainen mutta he kuuluvat nyt sitten itkevän että:"kun pittää ootella ja jonotella ja kierrellä ja kaarrella sieltä ja täältä , kun on tuo kokous ja miksei sitä voisi pittää jossain muualla". Varsinaisia "eurooppalaisia kosmopoliitteja" HAH!

Äänestä
  • Eipä ASEM-kokoukseen osallistuvat edes noteraa maatiaispoliitikko Matti Vanhasta. Kaveri ei saa ymmärrettävää lausetta änkyttämättä suustaan edes suomeksi. Englanniksi Vanhasen änkyttäminen on todella masentavaa kuultavaa.

    Äänestä

  • Totuus on toisenlainen kirjoitti:

    Eipä ASEM-kokoukseen osallistuvat edes noteraa maatiaispoliitikko Matti Vanhasta. Kaveri ei saa ymmärrettävää lausetta änkyttämättä suustaan edes suomeksi. Englanniksi Vanhasen änkyttäminen on todella masentavaa kuultavaa.

    Itselläni ei ainakaan ole vaikeuksia saada Vanhasenkaan katkeilevasta puheesta selvää. Se vaan vaatii kuuntelua, ai niin, ja sitä kuullun ymmärrystä. Hyvinpä nuo tuntuvat ihmiset saavan selvää muutenkin ,ainakin suosiosta päätellen.Ja tuosta asemasta asemissa (taas kiva sanapari!) Vanhasella on juuri se asema, joka hallituksen pääministerille kuuluu perustuslain mukaan. Ei enenpää, mutta ei myökään vähempää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vehhapulla kirjoitti:

Nyt kohistaan siitä mitä Ranskan presidentti mahdollisesti sanoi tai ei sanonut Erkko Tuomiojasta.

Sen sijaan tosiasia on, että Ranskan presidentti Chirac luonnehti taannoin Matti Vanhasta "maakuntasarjan poliitikoksi, joka ei ole edes kiinnostunut kansainvälisistä asioista".

Tässä Chirac oli kyllä täysin oikeassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu