Nyt kohistaan siitä mitä Ranskan presidentti mahdollisesti sanoi tai ei sanonut Erkko Tuomiojasta.
Sen sijaan tosiasia on, että Ranskan presidentti Chirac luonnehti taannoin Matti Vanhasta "maakuntasarjan poliitikoksi, joka ei ole edes kiinnostunut kansainvälisistä asioista".
Tässä Chirac oli kyllä täysin oikeassa.
Chiracilla mielipide Vanhasesta
3
210
Vastaukset
- vaan tuo
"maakuntapoliitikko" isännöi parasta aikaa kohtuullisen kokoista kokousta (tulipa mukava sanapari!). Mahtaa sinua nyt vituttaa. En tiedä oletko Hesalainen mutta he kuuluvat nyt sitten itkevän että:"kun pittää ootella ja jonotella ja kierrellä ja kaarrella sieltä ja täältä , kun on tuo kokous ja miksei sitä voisi pittää jossain muualla". Varsinaisia "eurooppalaisia kosmopoliitteja" HAH!
- Totuus on toisenlainen
Eipä ASEM-kokoukseen osallistuvat edes noteraa maatiaispoliitikko Matti Vanhasta. Kaveri ei saa ymmärrettävää lausetta änkyttämättä suustaan edes suomeksi. Englanniksi Vanhasen änkyttäminen on todella masentavaa kuultavaa.
- opetella "kuullun ymmä...
Totuus on toisenlainen kirjoitti:
Eipä ASEM-kokoukseen osallistuvat edes noteraa maatiaispoliitikko Matti Vanhasta. Kaveri ei saa ymmärrettävää lausetta änkyttämättä suustaan edes suomeksi. Englanniksi Vanhasen änkyttäminen on todella masentavaa kuultavaa.
Itselläni ei ainakaan ole vaikeuksia saada Vanhasenkaan katkeilevasta puheesta selvää. Se vaan vaatii kuuntelua, ai niin, ja sitä kuullun ymmärrystä. Hyvinpä nuo tuntuvat ihmiset saavan selvää muutenkin ,ainakin suosiosta päätellen.Ja tuosta asemasta asemissa (taas kiva sanapari!) Vanhasella on juuri se asema, joka hallituksen pääministerille kuuluu perustuslain mukaan. Ei enenpää, mutta ei myökään vähempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3335697- 765179
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484246- 523901
- 433554
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1503309Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923115Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky232610- 432239
- 492168