Olen rakastunut juuri eroamassa olevaan mieheen. Luulen että hänkin on kiinnostunut minusta - edes vähäsen. Sitten kuulin, että hänellä onkin jo uusi nainen. Ollut jo ilmeisesti ennen asumuseroa. Koskaan en ole heitä yhdessä nähnyt, mies liikkuu aina yksin. Olisinkin halunnut kysyä, voisiko olla mahdollista, että miehellä on menossa joku eroon liittyvä prosessi, jota helpottaa suhde jonkun kanssa? Olen kuullut, että miehet ottavat eron yhteydessä monesti ns. "väliaikaisen" naisystävän. Pitääkö paikkansa? Onko kellään kokemusta?
Epätoivoisesti rakastunut
auttakee
112008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
'Väliaikaisen' - tai pidemmän - ottavat joka tapauksessa.
Olet hankalassa tilanteessa, jos pyrit tämän miehen naiseksi. Itse jättäisin tällaisen tapauksen. Mutta olet jo rakastunut... Aiotko jäädä odottamaan, että mies jättää tämän 'väliaikaisen'? On varmaan paljonkin miehiä, jotka pitävät eron jälkeen useitakin naisia samanaikasesti. Tilanne on miehelle auki moneen suuntaan, ja houkutus kokeiluihin on.
Et voi olla noin tyhmä.
En kyllä itseäni tyhmänä pidä, vaikka varmasti paljon tyhmiäkin asioita on tullut tehtyä ja sanottua. Pikemminkin kutsuisin itseäni hulluksi, koska rakkaushan on eräänlaista hulluutta ja rakastunut nyt vaan satun olemaan. Mutta, jos se sinusta tarkoittaa samaa kuin tyhmyys, niin olkoonpa niin. Hieman lohtua ja neuvoja olin vailla, enkä haukkumanimityksiä.
kyllä se rakastumisen tunne laimenee...anna ajan kulua vaan...ja ei tuo hyvää lupaa, jos miehellä on samanaikaisesti monta rautaa tulessa...kannattaa unohtaa ja suunnata ajatukset toisaalle.
varmaankin vakavan sorttinen suhde, jos kerran kyseinen nainen on ollut kuvioissa jo ennen eroa. Ettei peräti eron syy? Ja se, että vastikään eronnut ei liiku kovin näyttävästi uuden kumppaninsa kanssa, voi johtua esim. hienotunteisuudesta ex-puolisoa kohtaan. Näin voisi kuvitella ainakin pienellä paikkakunnalla olevan tilanne. Että enpä sinuna intoilisi kovasti perään..
se väliaikainen nainen?
Aina on ensin löydettävä joku lohtupano ennen vakavampaa suhdetta. Jotkut ratkaisevat jutun niin, että jatkavat seksin harrastamista exän kanssa.
Mitä paha on jos jatkaaa seksiä ex-puolison kanssa eron jälkeenkin?
Tietysti naida pitää, vaikka muusta ei ole mitään väliä. Voi kuinka yksinkertaista!
tuo väliaikainen...vapaa se on kun sen eron saapi
Voi ihmiset, ei sitä erosta niin vaan toivuta. Kummia kovanaamoja tai tietämättömiä?