Aikuisella miehellä menneisyydessä suhde, jossa uskottomuutta naisen puolelta. Otti miehelle koville, meni usko ja luottamus ihmisiin, naisiin. Nyt vuosien jälkeen rakastuneena on valmis yrittämään, tahtomaan. Ei ole helppoa vaan vaatii sekä mieheltä, että nykyiseltä kumppanilta paljon. Liikaako? Mahtaako päästä koskaan eroon katkeruudesta? Luottaako enää koskaan kehenkään? Miten nainen voi auttaa asiaa? Tietysti osoittamalla olevansa luottamuksen arvoinen. Muuten?
Mennesyyden katkeruus
ikuisestiko näin
1309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen tullut petetyksi ja kokenut parisuhteessa varmaan kaikki negatiiviset asiat joita vaan voi olla. Pelkäsin että heijastuuko kokemukseni tuleviin suhteisiin. Mutta uudessa suhteessa huomasin että pystyn kuitenkin uskomaan ja luottamaan toiseen. eli lähtökohtana luottamus on kunnes toisin todistetaan.
Olen sitä mieltä että jos on katkeruus vielä jäljellä, siitä entisestä suhteesta ei ole päässyt yli. Eikä siis välttämättä ole valmis aloittamaan uutta suhdetta.