Olennaisesti miehen logiikkaan liittyvä asia: Viski ja sikarit. Täällä on aivan pakko olla lisäkseni muita harrastajia.
Viski: Lagavulin, 10y old, cask strength (blendaan vedellä)
Sikarit: Romeo y Julieta, Churchill-koko.
Käsitellään ne laulu ja naiset sitten myöhemmin, mitä viskiä mies juo ja mitä sikareita polttaa ?
Viski: Lagavulin, 10y old, cask strength (blendaan vedellä)
Sikarit: Romeo y Julieta, Churchill-koko.
Käsitellään ne laulu ja naiset sitten myöhemmin, mitä viskiä mies juo ja mitä sikareita polttaa ?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Viski: perseestä
Sikarit: nojaa, persiistä
Uusia kiehtovia merkkejä, en tiedä oletteko edes kuulleet noista.
Joo noita persiistä-merkkejä on moni kehunut. Kumma kyllä en ole kehujien nähnyt viskiä juovan tai sikareita polttavan, mitä lienevät vasemmistohörhöterveyspiipertäjiä.
Sen takia en kehukkaan niitä, päinvastoin pyrin välttelemään niitä. Täten omaankin kokemuksia vain muista, tavanomaisemmista merkeistä. Tosin pyrin henkilökohtaisen käytön osalta välttelemään näitäkin.
Sukupuolten välinen ero.Ei kukaan voi pitää viskistä,konjakista tai sikareista.Yäk..kaikki niin pahanmakuisia.
"ai,kysyikö joku minulta?..en muista.."
juuri polteltua mutta eihän sitä hyvää wiskyvettä vedellä pilata, sellaisenaan se pitää nauttia. Vodkat ym. on blandattava, eihän niitä raakana juo ite Erkkikään, mutta ei viskiä.
Varsinaista lempparia ei ole mutta 12v Chivas Regall ja Jack Daniel's esim. on ihan hyviä.
No, ehkäpä asiaa selvittää se että lempiviskini on 60%:sta, eli siis suoraan tynnyristä. Liian kireä alkoholin määrä tappaa tuosta maun, joten pieni tilkka vettä 'selvittää' maun, joka on todella turpeinen. Suomesta ei tuota tynnyrivahvuutta taida lainkaan saada.
Jack on bourbonien parhaimmistoa, pidän itsekin. Ja tunnustan juoneeni kolan kanssa, ei mahda mitään, bourbon ja kola menevät kyllä hyvin yhteen.
Kyllä muuten vodkaa juo raakana, tämä Russki Standard jota Alkossakin näkee on jääkylmänä mukavan kirpeää.
no saat anteeksi blandauksen. Mutta "normaaleja" viskejä ei meikäläinen "pilaa".
Meikäläinen kun ei noihin "suuren maailman" nautintoihin juuri pääse käsiksi.
Jalosta aiheesta poiketen, sain tuossa pikkupullon 80:stä Strohia. Siitä ei ole mitään kokemusta. En vielä uskaltanut korkata;) Passaiskohan cokiksen kanssa?
Joo, muistan että minullakin joskus oli 80% Strohhi, mutta muuta en sitten enää muistakaan :-D Omalla vastuulla, siis.
ei se ihan äkkinäisten juomaa ole, siinä käy äkkiä ohrasesti kun tekee normaaleja paukkuja.
Kyllä, sama kuin pirtun kanssa lotratessa, parempi laimentaa heti ennenkuin on tippaakaan juotu ettei vaan käy hölmösti.
kuumaan teehen. Oih, Stroh Rum on minun lemppari Itävallan tuliainen. Ennen vanhaan sitä piti salakuljettaa. :)
Saapiko naiset osallistua tähän keskusteluun, häh? Vai onko tää joku sovinistikalluppi...
Minä tykkäsin juoda viskin raakana siihen asti kunnes toin Espanjasta litran Ballantinesia, ja sen sitten juokasin puoliksi kaverin miehen kanssa. Mies lantrasi, minä en.
Oksensin seuraavana iltana vielä klo 18.00, sairaalasta käskivät keittää vettä ja syödä sitä lautaselta lusikalla. Äiti piti soittaa hätiin, kun en yksin kyennyt siihenkään. Hävetti vähän, olin kuitenki jo päälle kahdenkymmenen sillon.
Mutta muistaakseni meillä oli hauska ilta.
...Laproagh...ehdottomasti...ja raakana.
Sikareita en polttele...
Ballantines....brrrr. Selkäkarvat nousee pystyyn. Melkoista kuravettä, skottien blendattujen karmeimpia. Pirusti kolaa sekaan niin menee. Onnitteluni raa'altaan juomisesta, niin miehinen teko etten varmaan edes itse pystyisi.
Pitänee oikein pyytää anteeksi kun en hokannut että naisetkin taitavat single maltteja juoda. En ole sitten itse vastakkaisen sukupuolen nautiskelijoihin törmännyt. Onkohan kovinkin yleistä ?
Laphroaig on Islay-viskeistä mielestäni lähimpänä Highlandeja, mikä minun kaltaiselleni turpeessa pyörivälle tryffelisialle on ehkä askel väärään suuntaan. Mutta oikealla saarella sentään :)
...vaikka et naisia tullut aatelleeksi. Ite pitää pyytää anteeks, kun sorruin kirjoitusvirheeseen tuon jalon juoman kohdalla, mutta en jaksanut tarkistaa mistään kirjoitusasua tähän hätään. Kyllä mulle Lagavulin ja Ardbeg maistuvat myös, mutta blendattuihin en nykyään koske...single malt-viskit kunniaan!
Tunnustan itsekin googlanneeni oikean nimen :) Skottiblendattuja ei tosiaan voi juoda, tulee vain paha mieli. Irkkublendit ja bourbonit sen sijaan menevät kyllä seurustelujuomina, nautiskeluun kelpaa vain skottilainen single malt. Ja vielä mielellään single cask, vähän jännitystä elämään :P
viski käy. Suosikki ehkä Four Roses tai Jack. Sikareita ei tule pössyteltyä paljon, mutta mitä miedompi niin sitä parempi.
Talisker 18y (Laphroaigiakin on joskus)
Romeo & Julieta, samoin. Tai baarissa joskus pikkusiggeä (Aroma Oriental flavour).
Lagavulin olisi sitten seuraava ostoslistalla oleva.
Arvasin että joku ymmärtää makujen päälle. Jos vain mahdollista, älä osta Lagan perus 16v vanhaa, se on samaa jota käyttävät White Horsen perusblendauksessa eikä oikein tuo parhaita puolia tislaamosta esiin. Heiltä lyötyy myös ainakin 18,12 ja 10v iät sekä useita eri sekoituksia, ainakin 12 on joskus tainnut olla ihan alkon valikoimissakin ja on jo kunnolla turpeen makuinen. Tuo Ardbeg jonka mainitsin on hyvin lähellä 10v Lagavulinin makua, josta itse pidän.
Lagavulin -88 Distiller Edition himottaa kohtalaisesti. Samoin Laphroaigista 15y old. Ja jos vielä Taliskerk -91 Distiller Edition. Nuo kolme kaapissani (tai oikeammin kaapin päällä) olisin jonkin aikaa suhteellisen tyytyväinen.
:-)
Sikari- puoli on tullut ystävän kautta tutuksi, en omista omaa sarjaa enkä humidoria.
Jos tuon -88:n jostain lyödät, onneksi olkoon. Viime vuonna taisi Berliinissä olla kolme pulloa jäljellä, omani ostin aikanaan Münchenistä pienestä irlantilaisen pitämästä puodista. Brittien saarilta taitaa olla jo pullot kerätty kaupoista pois. Noita editionejahan tulee aina silloin tällöin, mutta jostain syystä tuo -88 on juuri se, johon itsekin osuin. Vuonna 2002 maksoin pullosta muistaakseeni 96€.
Hups omani onkin -89, väärä hälytys :)
No juupelin paljon olet maksanut.
Ennen joulua ajattelin kokeilla onneani. Pitänee kertoa kuinka käy. Budjetti on 50-70e / pullo.
Sikareita voisin nuuskia ilman, että polttaisin. Hyvän tuoksuisia. Pentuna minulla oli yksi kaveri, jonka isä iso teollisuuspohatta ja tämän työhuoneessa aina salaa käytiin. Silloin muistan hiplanneeni ekan kerran jotain sikareita. Tuoksuvat hyvälle, mutten ikinä missään tilanteessa suostuisi polttamaan mitään.
Viskistä tuli mieleen yksi ainut kerta kuin sitä nautittiin. Saatiin hirmuinen ahvenasaalis ja tein siitä kalakukkoo. Merkkiä en tosiaankaan muista, mutta oli se hyvää, kun ei ollut edes minun pulloni. Sillon ajettiin autolla poikittain Nurmeksesta jonnekin Pohjanmaalle. En tiennytkään, että siellä on niinkin iso järvi! Oli hienot vedet ja kalaa tuli.
Sikarin tuoksu on kyllä huumaava. Jos joku sattuu polttamaan alumiinituubissa olevan sikarin, pyydä se tuubi itsellesi. Siellä sisällä on yleensä seetripuun pala, johon sikarin tuoksu on tarttunut ja pysyy pitkään kiinni. Joskus avaan humidorini ihan vain nuuskaistakseni tuota tuoksua.
Peräkorvessa tiputettu pontikka...
Pariin kertaan kun laittaa läpi niin mikä ettei. Vielä paremmalta maistuu kun on itse laitteiston väsännyt (Kokemusta on :)
Ei voita kunnon singelmalt whiskiä ja oikein hyvää havannalais sikaria, ei edes huono seksi! Hyvän kanssa vähän kinthaalla, riippuu partnerista :)
viskistä menee melkein mikä vaan kuhan on singelmalt eikä mitään amerikkalaista hevosenpissiä ja tuo sinun sikari valintas, ei paha, ei paha laisinkaan :)
Miten joku voi MUKA tykätä Viskistä? tai tosta kuuluisasta Vodkasta ja jopa jotkut juo sitä noin vain? tommosta paskaa?? ei maistu millekään,joo vois vertaa sitä ammoniakkiin vaikka ammoniakkia en ole nautiskellut koskaan but but, kamalan väkevää keuhkot ihan palaa ja mainitsematta mitä tommonen MYRKKY-AINE aiheuttaa soluille AINA ajankuluessa. byok mitä roskaa!
Laphroaig, ilman savutusta. Pelkkä savunmaku riittää mulle.Paras juomani viski, otaksun että parempaakin on olemassa, mutta paremmasta en tiedä kun olen vain muutamia eri viskejä maistellut, mutta hyvä näin, aion tuota suosikkiasi joskus ostaa maisteltavaksi, kuulemma savuinen maku siinäkin jos oikein muistan. Jokatapauksessa kehuttu muidenkin toimesta hyväksi. Seuraavan kerran kun käyn alkossa niin tuo lagausvulvapullo roikkuu kädessäni.
muutama pullo on tullut juotua laphroaigia 10 tai 12y. alkossa 39.90€.
Niistähän tunnetusti ei voi kuin kiistellä.
:-)
Sitähän sitä jokainen hommaa mistä tykkää. Ja kun tulee seikkailufiilikset, ottaa sen mitä käteen satuu tarttumaan tai sitten sitä, mitä joku on kehunut hyväksi.
Itsensä palkitsemista varten on kiva pitää jotain oikein speciaalia. Ja niitä tilanteita varten, kun on sellainen fiilis, että voi maistaa jotain oikein hyvää. Vaikkapa joulu tai joku merkkitapahtuma.
Miesten viskeistä en tiedä, mutta minä juon Chivasia, Jamesonia, Redbreastia ja Bushmillsia. Ei vettä eikä jäitä sekaan. Sikareita en polta, mutta pidän eräiden tuoksusta.
Laulut piti käsitellä vasta myöhemmin, mutta viskiä nauttineena mieleen tulee usein Thin Lizzyn "Borderline". Tiedä sitten miksi.
..lukea ketjun muita vastauksia, joten tiedä (mahdollisen) sigge/whiskey- kisan tämän hetken suosikkia palstailijoiden keskuudessa, mut laitan omat tähän kuitenkin.
Viski ei erityisesti kuulu suosikkijuomiini. Sanotaanny Jack Daniels. Sikareista aito Cohiba: muut ei käy.;D
Suurin osa ainakin kauppojen ns. naisille tarkoitetuista pikkusikareista on kauheeta p*skaa. Niiden suosijaksi aion varmaankin silti kääntyä, kun lähitulevaisuudessa luovun edellisestä pikku paheestani.
Ballantines ku se on niin halapaa ja hyvvää ja Van Kemp ku se on niin halapaa ja hyvvää.