nenäkoru tulehtuu?

kohta koru auttakaa..

mistä tietää että nenäkoru on tulehtunu tai et sille on jotakin käyny?..entä jos koru tulehtuu niin mitä tehdä?

6

6023

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ||Naninaaa

      Hei..

      Jos nenäkoru on tulehtunut se on reiän ympäriltä hieman punainen ja saattaa olla kipeä kun siihen koskee. Jos se on tulehtunut kannattee käydä ostamassa sellaista ainetta kuin septidiini jos sinulla ei ole sitä, ja puhdista sillä sitä säännöllisesti. Siinä on sellainen suihke, niin pyydä vaikka jotakin muuta ruiskauttamaan sitä siihen reikään, ja pyyhi ylimääräiset nesteet reiän ympäriltä varovasti pois paperilla. Kun koru on tulehtunut niin älä kovin hipli sitä sillä se ärtyy entisestään... :) Kun annat sen vain rauhassa olla niin sen pitäisi parantua. Jos tästä oli jotain apua niin hyvä niin... :) :)

      • Anonyymi

        Ei septidiiniää... se kuivattaa ihoa korun ympäriltä. Itellä on nenäkpru ja tulehtunut....


    • Anonyymi

      Mullakin ja tein itse en tiedä mitä tehdä

    • Anonyymi

      Jos koru tulehtuu, se on jotenkin viallinen. Ota se pois ja anna nenän parantua!

    • Anonyymi

      Oma kokemus. Tulehtumisen huomaa yleensä siitä että on punainen, arka/kipeä ja voi olla turvonnut. Itellä auttanut sellaisiin suht pieniin tulehtumisen alkuihin että suihkussa varsinkin hyvin suihkuttelen just nenää ja nenänpieliä. Sit kans apteekista saatavaa suolaliuosta, niin sillä tavallista useammin, vaikka 2-3 kertaa päivässä putsailen. Pyörittelen myös aina putsailun ja suihkuttelun yhteydessä korua reiässä. Toivottavasti kellään ei nyt hirveän pahasti oo lähteny tulehtumaan, ettei tarvis korua pois ottaa. Se onkin ihan oma tehtävänsä:D Hyvää päivänjatkoa!

    • Anonyymi

      Nenäkorun tulehtumisesta en tiedä, mutta jos se lävistys nenässä tulehtuu, sen kyllä näkee ja tuntee. Lävistyskohta turpoaa, punoittaa ja on kipeä. Silloin on parasta irrottaa koru ja antaa nenän parantua ja ottaa opikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2532
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1822
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1230
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1018
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      976
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      864
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      100
      843
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      781
    Aihe