Miksi naiset ovat pinnallisia?

Kaikki aiheet pyörivät ulkonäössä, meikkauksessa, kuntoilussa ja vaatteissa. Eikö naiset oikeasti näe asioita yhtään syvällisemmin?
422863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Ei vois vähempää kiinnostaa meikkaus,vaatteet jne. Blah, tosi tylsiä aiheita.

Äänestä
  • Olin jo aikeissa menettää toivoni naisten suhteen. Tiedän että yleistin ehkä liikaa viestissäni.

    Äänestä

pinnallisuutta. Siitä en sitten tiedä, minkälaisten naisten kanssa sinä keskustelet, jos aiheet ovat vain noita. Kysyä sopii, miksi seurassasi sitten on vain pinnallisia naisia?

Äänestä

minä, joka MYÖNNÄN olevani jossain määrin pinnallinen, juurikaan puhu meikkauksesta tai kuntoilusta. Joskus jos joku kysyy lajista jota harrastan, kerron jotain.

Ulkonäöstä: ihmisten, eläinten, tavaroiden, rakennusten, kaiken mitä nyt maailmasta löytyykään, puhun varmaan useinkin. Johtunee siitä että olen tosi visuaalinen ihminen, myös työkseni.

Olisko naisissa sitten enemmän visuaalisia? Ei, miehethän perustelee sitä tissien vahtaamista sillä että ovat visuaalisia... :D Ja miehethän ei suinkaan ole pinnallisia.

Äänestä

tunteista asioista yms, mitä joku voi vihapäissään myöhemmin käyttää hyväkseen ja satuttaa sen avulla.

Äänestä

.. naisten egon ympärillä. Monelle naiselle mies on vain "lisäosa", joka kuuluu naiseen. Suhteessa nainen on tärkein, kaiken keskipiste ja miehen kuuluu palvella naista parhaansa mukaan. Vain näin voi syntyä molemminpuolinen "rakkaus", eli että myös nainen rakastaa miestä. Naiset ei koskaan rakastu miehiin, vaan siihen, mitä miehet he miehiltä saavat.

Äänestä
  • ... enpä ihmettele että olet Ikisinkkumies jos tosissasi noin ajattelet!

    Äänestä

  • T-fox kirjoitti:

    ... enpä ihmettele että olet Ikisinkkumies jos tosissasi noin ajattelet!

    Oliskos rääpäle hiukan katkera... Höh, säälittävää :(

    Äänestä

  • T-fox kirjoitti:

    ... enpä ihmettele että olet Ikisinkkumies jos tosissasi noin ajattelet!

    että naisilla on / - listat miehiä varten, ei se ole mitään oikeaa rakkautta, pelkkää laskelmointia alusta loppuun

    Äänestä

  • T-fox kirjoitti:

    ... enpä ihmettele että olet Ikisinkkumies jos tosissasi noin ajattelet!

    Varsinkin naisten itsensä on varmasti vaikea sitä myöntää, mutta naisen ulkonäkö vaikuttaa eniten hänen käyttäytymiseensä: tavallisen näköiset naiset on yleensä todella mukavia, kilttejä ja asiallisia siksi, koska heidän on pakko olla sellaisia, ei siksi, että he haluaisivat olla. Naisen todellinen persoona paljastuu yleensä vasta silloin, jos hän on kaunis. Aina on tietysti olemassa poikkeuksia, mut tälläsia naisia olen tavannut monia kertoja:

    Työpaikallani on yksi tavallista kauniimpi nainen ja hän on tiedostanut sen hyvin, totta puhuen liian hyvin. Hän on ylimielinen, kaikkitietävä, töykeän suorasanainen ja puhuu koko ajan itsestään: "Olin viime kesänä ottamassa aurinkoa bikineissä, mul on siitä kuvia kameras, haluutteks nähdä?" Lisäksi hän haukkuu miehiä aina kun siihen on mahdollisuus, ei kykene väittelemään miesten kanssa asiallisesti ja on koko ajan äänessä jyräten kaikki alleen.

    Vapaa-ajalla olen todistanut saman homman jatkuvan: jos hänen poikaystävänsä sanoo jotain, tämä laitetaan heti takaisin ruotuun, eli jyrätään välittömästi "Tyhmä! Ei se noin ole! Mä tiedän tän paremmin, eksä tajuu?". Ja ikää naisella on jo reilusti kahdenkymmenen. Kyseinen nainen on kaikessa vastenmielisyydessään harvinaista ääripäätä, mutta vastaavanlaisia, laimeampia tapauksia löytyy läjäpäin kauniista(tai itseään sellaiseksi luulevista) naisista.

    Tavallisen näköisistä naisista löytyy myös näitä rasittavia yksilöitä, mutta edellä kuvattu ylimielinen käytös pysyy ainakin ihmisten ilmoilla piilossa, koska naisella ei ulkonäkönsä vuoksi ole varaa olla vaikea ja *ittumainen. Kumma kyllä hyvännäköisistä miehistä löytyy paljon vähemmän vastaavia tapauksia.

    Äänestä

... pääsin todistamaan tilannetta, jossa neljä työasioiden takia usealta paikkakunnalta kokoontunutta sosiaalialan yliopistollisen loppututkinnon suorittanutta naista innokkaina (tältä se vaikutti) kuuntelivat yhden näistä naisista selostusta siitä, mitä vaatteita hän oli juuri ostanut Stockmannilta. Läpi käytiin värisävyt, vaatteiden merkit, ruudut ja raidoitukset.

Joo ennen kuin tulin pistäytymään tälle foorumille mietin, että tuollaista keskustelua ei voitaisi käydä miesten kokoontuessa yhteen puimaan ammatillisia keskusteluja. Luulen myös, ettei tuolla tarkkuudella hevin käytäisi miesporukassa kenenkään vaateostoksia läpi edes vapaa-ajalla.

Kyllä se pintaan ja ulkonäköön fokusoiminen vaikuttaa olevan ihan eri tavalla sosiaalisesti suotavaa naisilla, kuin miehillä. Ei kai tätä käy kenenkään kiistäminen. Itsestä huolta pitäminen (kuten joku edellä mainitsi) on ihan eri asia.

Äänestä
  • no sittenhän se oli ilmiselvää smalltalkia, eri paikkakunnilta olevathan eivät tunne toisiaan ja tavatessaan puhuvat jotakin tyhjänpäiväistä, joka ei oletettavasti loukkaa ketään.

    Äänestä

..niin kovin pinnallisia.:) Rehellisesti esim. mä en mielestäni ole kovin pinnallinen. Huomaan asian yleensä siitä, että mua ei kauheesti kiinnosta pinnallisimmat aiheet ja joihinkin "ihmissuhdemarkkinoihin" (blaah) liittyvät säälittävät taso- keskustelut.

Huolehdin toki ulkonäöstäni jne. Ei vaan vähempää vois kiinnostaa keskustella niistä aiheista vielä palstoillakin. Parhaat meikkikeskustelut käydään musta kosmetologin kanssa.

Äänestä
  • Vitsi sä oot ihan samanlainen ku mä! Meinaan mäkin oon täydellinen! :)

    Äänestä

  • :)) kirjoitti:

    Vitsi sä oot ihan samanlainen ku mä! Meinaan mäkin oon täydellinen! :)

    Tuo oli kommentti ihmiseltä, joka..öh..*kaino hymy*..ei korota itseään toisten yläpuolelle.;D

    Hienoa!

    *voi kun joku tunkis ton henkilökohtaisuuksiin menevän vertailunäkökulman ahteriinsa*

    T: ei synnitön.;D

    Äänestä

Syystä kukaan ihminen on pinnallinen? Kaikista väitteistä huolimatta sitä me ollaan kaikki, toiset enemmän ja toiset vähemmän.

Äänestä
  • Juu totta.:) Me kaikki ihmiset ollaan jonkin verran pinnallisia. Yksilön suurin puute on aina kykenemättömyys täydelliseen objektiivisuuteen itsensä suhteen, ts. itseään & omaa pinnallisuuttaan on jokaisen vaikein tutkia.;)

    Uskallan kuitenkin mäkin väittää, että toiset ovat pinnallsia enemmään kuin toiset ja että itse kuuluisin kenties niiden vähän vähemmän pinnallisten porukkaan. Kenties.;)

    Äänestä

  • Wastaaja kirjoitti:

    Juu totta.:) Me kaikki ihmiset ollaan jonkin verran pinnallisia. Yksilön suurin puute on aina kykenemättömyys täydelliseen objektiivisuuteen itsensä suhteen, ts. itseään & omaa pinnallisuuttaan on jokaisen vaikein tutkia.;)

    Uskallan kuitenkin mäkin väittää, että toiset ovat pinnallsia enemmään kuin toiset ja että itse kuuluisin kenties niiden vähän vähemmän pinnallisten porukkaan. Kenties.;)

    Kutiaan :) Kuitenkin omaan ulkonäköön ja sen huolehtimiseen liittyvät asiat luokitellaan hyvää lajia olevaan pinnallisuuteen, toisaalta siinäkin on rajansa kuitenkin. Kun vaan itsensäkkin hyväksyy sellaisena kuin on ja muokkaa siinä ulkoista olemusta mielensä mukaiseksi ni hyvillä jäljillä ollaan.
    Sitten kun ajatellaan niitä "vaatimuksia" toisen suhteen ni pinnallisuus on hivenen helpompi määrittää ja kukaan ei voi väittää etteikö jokainen siinä ajattele myöskin pinnallisesti. Kyllä kaikki omaa silmää miellyttävät seikat ovat jossain määrin pinnallista ajattelua.
    Joten kaikki me sitä ollaan toiset vaan huomattavasti vähemmän ja itsestäni toivon et kuulun juuri tuohon joukkoon.

    Äänestä

Olipa harvinaisen idioottimainen aloitus.

Pitäisikö sinun, Arvoisa Aloittaja, kenties vielä ihan hiukan syventää tuota kieltämättä jo ennestään aika niukasti huimaavaa syvällisyyttäsi.

Se, että sinulla vaikuttaa olevan kolme aivosolua, joista niistäkin kaksi ilmeisen syväjäädytettyä, ei silti oikeuta minua ottamaan sinusta esimerkkiä ja tekemään karkeita ja virheellisia symbolisesta takatukasta kertovia amisyleistyksiä.

Joten se siitä.

Äänestä
  • Ha haa, osuiko?

    Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.

    Äänestä

  • ei ap. kirjoitti:

    Ha haa, osuiko?

    Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.

    Joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen lankeaa.

    Ei niin pientä pilaa, ettei totta toinen puoli.

    Happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.

    Itku pitkästä ilosta.

    Jatka toki listaa, jos kiinnostaa. Sun kommenttisi oli hiukan höhlä.

    Äänestä

  • osuiko? kirjoitti:

    Joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen lankeaa.

    Ei niin pientä pilaa, ettei totta toinen puoli.

    Happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.

    Itku pitkästä ilosta.

    Jatka toki listaa, jos kiinnostaa. Sun kommenttisi oli hiukan höhlä.

    .. ja se näkyy pahenevan teidän suvussa polvi polvelta.

    Johtuisiko sisäsiittoisuudesta? Mene ja tiedä.

    Äänestä

Jos naiset ovat pinnallisia niin eiköhän se johdu lähinnä siitä, että miehet ovat vuosituhansien ajan VAATINEET, että naisen pitää näyttää hyvältä.

Sellaista äärimmäistä pinnallisuutta nyt kuitenkin esiintyy aika harvoin. Naisten keskuudessa kauneusarvoja toki korostetaan, mutta niin kauan kuin se pysyy kohtuuden rajoissa, niin eihän siinä mitään pahaa ole. Jos nainen on kaunis ja tyytyväinen itseensä niin kaikkihan siinä voittavat! Sekä mies että nainen!

Äänestä
  • Luulenpa, että aika harva aikuinen nainen on ihan yltiöpinnallinen. Tunnen oikeastaan vain yhden yli 30-vuotiaan naisen, joka jaksaa illasta toiseen kierrellä vaatekauppoja ja meikkiosastoja. Tosin hän on hauskaa shoppailuseuraa, joten näenkin häntä vain niissä merkeissä.

    Iso osa naisista tykkää jutella naisten kesken muutamalla sanalla jotakin vaatteista, meikeistä, trendeistä tai sisustamisesta shoppaillessaan. Ainakin omassa ystäväpiirissäni suurin osa keskusteluista liittyy parisuhteeseen, lapsiin, ihmissuhteisiin yms. On siis eri asia, rupatellaanko niitä näitä vai päästäänkö sisälle syvempään keskusteluun.

    Alkuperäiselle sanoisin, että pinnallisuus voi johtua ainakin seuraavista syistä:
    - niistä on naisen helppo jutella
    - niistä keskustelemalla vältellään syvällisempiä aiheita
    - nainen OIKEASTI on pinnallinen
    - nainen on hermostunut, eikä keksi muuta puheenaihetta varsinkin, jos mies on hiljaa eikä tee aloitetta keskustelusta

    Vastavetona sanoisin, että jos naista pidetään pinnallisena, niin sitten miehet kuitenkin osoittavat hakeutuvansa kerta toisensa jälkeen niiden naisten seuraan, joilla on trendikkäät vaatteet, laitettu tukka, viimeistelty meikki jne. Pahimmassa tapauksessa ns. ultrabimbo-tyyppi vetoaa mieheen ja mies ihmettelee, että hänhän haluaa henkevää seuraa...

    Ehkäpä samat miehet myös valittavat sitten 30 ikäisenä, että nainen onkin kiinnostunut äärimmäsen paljon lapsista ja lopettanut kuntosalilla käynnin ja päästänyt itsensä repsahtamaan. Ikinä ei taida olla hyvä tilanne:/

    Äänestä

  • "Jos naiset ovat pinnallisia niin eiköhän se johdu lähinnä siitä, että miehet ovat vuosituhansien ajan VAATINEET, että naisen pitää näyttää hyvältä."

    Ne vuosituhantiset miehet on NYT mullan alla, tomuna. Kauanko niitä pitää vielä mielistellä?

    Äänestä

Ei kaikki naiset kikata ja pällistele toistensa meikkilaukkuja ihqudaa-huutojen säestyksellä. Nuoret naiset tuntuvat olevan hieman pinnallisempia, mutta kyllä noin kokonaisuutena nainen on aika herkkä olio.

Äänestä

Mitenkä se miesten syvällisempi ajatusmaailma sitten tulee ilmi? Viehtymyksenä kaikenlaisiin neli- tai kaksipyöräisiin moottorilla varustettuihin vehkeisiin? Viikonlopun kännireissusta ja siitä seuranneesta krapulasta jutusteluna? Tietokonepeleihin uppoutumisena? Mieltymyksenä elokuviin, joissa veri ja suolenpätkät lentelevät? Sen vertailussa, kuka nostaa eniten penkistä?

Jos nyt ihan suosiolla myönnettäisiin, että pinnallisuutta on meissä kaikissa, toisissa enemmän ja toisissa vähemmän, sukupuolesta riippumatta.

Äänestä

luonnon kannalta naisilla ei oo mitään muuta virkaa / tehtävää kuin löytää mahdollisimman hyvä uros ja tehdä lapsia (ja myös pitää se uros).Vaikka naiset ei sitä ihan helposti voi myöntää niin keskimäärin miehet on joka ikisessä asiassa (paitsi synnyttämisessä) naisia parempia,ne jotka parhaiten osaa / pystyy myös tekee,muut keskittyy siihen missä ovat oikeesti hyviä (lapsien teko ja miesten miellyttäminen) :-)

Äänestä
  • En tiennytkään, että syvällisyys on laji, jossa on mahdollista kilpailla paremmuudesta. Onpa syvällistä

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    En tiennytkään, että syvällisyys on laji, jossa on mahdollista kilpailla paremmuudesta. Onpa syvällistä

    lienee joku syvänmeren sukeltaja, joka on painunut syvimmälle ja se on varmaankin mies.

    Siksi on loogista että miehet ovat "keskimäärinkin" syvällisempiä! :D

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    En tiennytkään, että syvällisyys on laji, jossa on mahdollista kilpailla paremmuudesta. Onpa syvällistä

    kaikessa voi kiplailla paremmuudesta,jos ei muuten niin sit tuomariarvostelulla :-)

    Äänestä

  • tutustu itseesi, myönnä tosiasiat ja mene sen jälkeen hoitoon.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Naisviha

    Naisvihaajat usein mitätöivät naisen ihmisarvon, he eivät näe naisen ajatuksia tai tunteita merkityksellisinä.

    Naisviha eroaa sovinismista siinä, että sovinisti ylenkatsoo tai aliarvioi naista, tai pyrkii hyötymään naisista ikään kuin opittuna tapana. Naisviha perustuu tunteeseen, ja syynä ovat usein miehen omakohtaiset huonot kokemukset naisista tai kanssakäymisestä naisten kanssa. Sovinismi on kulttuurillisempaa ja sosiaalisempaa, se omaksutaan usein ympäristön sovinistisia roolimalleja seuraamalla."

    Äänestä

  • naisvihaaja? kirjoitti:

    tutustu itseesi, myönnä tosiasiat ja mene sen jälkeen hoitoon.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Naisviha

    Naisvihaajat usein mitätöivät naisen ihmisarvon, he eivät näe naisen ajatuksia tai tunteita merkityksellisinä.

    Naisviha eroaa sovinismista siinä, että sovinisti ylenkatsoo tai aliarvioi naista, tai pyrkii hyötymään naisista ikään kuin opittuna tapana. Naisviha perustuu tunteeseen, ja syynä ovat usein miehen omakohtaiset huonot kokemukset naisista tai kanssakäymisestä naisten kanssa. Sovinismi on kulttuurillisempaa ja sosiaalisempaa, se omaksutaan usein ympäristön sovinistisia roolimalleja seuraamalla."

    hoito auttaa enää tällä iällä,vanha koira ei opi uusia temppuja.Sitäpaitsi ton luonnehdinnan perusteella jokainen meistä on mies / naisvihaaja.Eikä siinä oo edes mun mielestä mitään väärää,miks vitussa ventovieraista ihmisistä pitäis automaattisesti pitää pelkän sukupuolen perusteella,en mä tuttuja naisia vihaa, dissaa tai muutenkaan aliarvio.Toi orkkis viesti nyt oli silkkää piruilua.

    Äänestä

eivät suostu näkemään heistä muun kuin pinnan? Aika monesti täälläkin on valitettu kuinka naiset ei pukeudu hyvin, ovat läskejä, rumia eivätkä näe vaivaa ulkonäkönsä suhteen. Noh, en tiedä, tuo on heitto. Minusta naiset ajattelee kyllä paljon muutakin ja syvällisemmin, ihan yhtä paljon kuin miehetkin.

Äänestä

tuntuu määräytyvän aika paljolti ulkonäön perusteella. Miehen markkina-arvoon vaikuttavat taas sellaiset asiat kuten sosiaalinen asema, ammatti, palkka jne.

Kauniille kouluttamattomalle naiselle kyllä löytyy ottaja, mutta koulutettu ruma nainen kyllä joutuu etsimään kauemmin, veikkaisin.

Mies voi taas olla rumakin, mutta jos ammatti ja palkka ovat passelit, kumppani löytyy hänellekin. Komeintakaan tyhjätaskua ei moni nainen viitsisi katsella.

Tämä on ehkä hieman kärjistettyä, mutta pitää kyllä paljolti paikkansa.

Äänestä
  • kärjistettyä. Entisaikojen malliin. Mulle ei ainakaan miehen varallisuus merkkaa mitään, kunhan ei multa pummaa rahaa.

    Äänestä

  • T-fox kirjoitti:

    kärjistettyä. Entisaikojen malliin. Mulle ei ainakaan miehen varallisuus merkkaa mitään, kunhan ei multa pummaa rahaa.

    se kenellekään muka oikeasti merkitse mitään (huomaa "muka"-sana), mutta kun ympärilleen katsoo, niin hyvännäköiset naiset eivät joudu kauaa pörräämään yksin. Samoin menestyksekkäät ja varakkaat miehet eivät myöskään notku yksinään baaritiskillä.

    Eli kyllä siinä on perää, joko suorasti tai epäsuorasti.

    Äänestä

  • pikku.nainen kirjoitti:

    se kenellekään muka oikeasti merkitse mitään (huomaa "muka"-sana), mutta kun ympärilleen katsoo, niin hyvännäköiset naiset eivät joudu kauaa pörräämään yksin. Samoin menestyksekkäät ja varakkaat miehet eivät myöskään notku yksinään baaritiskillä.

    Eli kyllä siinä on perää, joko suorasti tai epäsuorasti.

    Ainahan noita jonkin verran on, mutta luulis ettei naiset niin paljon katsoisi sitä lompakon paksuutta kun itsekin käyvät töissä ja tienaavat rahaa. Toisin kuin entisaikaan jolloin naisen oli pyydystettävä itselleen elättäjä.

    Kauneus taitaa olla naisen valuutta, vaikka kuinka ajat etenisivät... :(

    Äänestä

  • T-fox kirjoitti:

    Ainahan noita jonkin verran on, mutta luulis ettei naiset niin paljon katsoisi sitä lompakon paksuutta kun itsekin käyvät töissä ja tienaavat rahaa. Toisin kuin entisaikaan jolloin naisen oli pyydystettävä itselleen elättäjä.

    Kauneus taitaa olla naisen valuutta, vaikka kuinka ajat etenisivät... :(

    ja tulee aina olemaan naisen valuutta.

    Jos olet kaunis nainen, voit aina valita kumppanisi. Näin se on aina ollut ja tulee aina olemaakin.

    Tosin kauneusihanne vaihtuu aina aikakauden mukaan. Eikä kunkin aikakauden kauneusihanne ole vain naisten keksimä hörhöajatus, vaan kyllä moni mieskin vaan katselee alusvaatemainoksissa poseeraavia sen ajan kaunottaria mielellään, vaikka vakuuttelevatkin kotona pitävänsä enemmän omasta vaimostaan.

    Eiköhän se ole vain inhimillistä, että puhtaasti seksuaalinen kiinnostus voi kohdistua aivan erityyppiseen naiseen kuin oma tyttöystävä/vaimo? Onhan meillä naisillakin omat ihanteemme.

    Samoin miesten korkea sosiaalinen asema on aina ollut valttia; kyllä vain löytyi Vanhasen Matillekin heti hurmaava, näpsäkkä tyttöystävä. Voiko olla, että hänen asemansakin vaikuttaisi jollain tavalla asiaan? Koska kyllä moni sen ikäinen komeakin viikonloppuisä joutuu "etsimään" kauemmin kuin Matti.

    Katsoin kerran saksalaisen elokuvan "Stadtgespräch". Siinä nuori toimittajanainen tutustui hurmaavaan mieheen, mutta ei tiennyt tämän olevan naimisissa. Samalla toimittajanainen ystävystyi erään naimisissa olevan naisen kanssa. Jossain vaiheessa selvisi, että ko. mies olikin ystävättären mies.

    Niinpä toimittajanainen löi oven takana norkoilevalle ihailijalleen oven nenän edestä kiinni. Hänen äitinsä oli tuolloin sattumalta kylässä. Kun äiti kysyi syytä, toimittajanainen selitti, että mies olikin jo naimisissa.

    "Mitä sitten", parkaisi äiti. "Hänhän on hammaslääkäri"...

    Äänestä

arvostavat naisessa juuri noita ulkoisia ominaisuuksia.

Äänestä

Et taida olla kovin syvällinen.

Äänestä
  • Huoh.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Syvällinen mies kirjoitti:

Kaikki aiheet pyörivät ulkonäössä, meikkauksessa, kuntoilussa ja vaatteissa. Eikö naiset oikeasti näe asioita yhtään syvällisemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu