Aaamulehden jakamisesta

tara

Paljonko mahtaa tienata ja onko turvallista työtä naispuoliselle?
Lisäansiota tarttis,mutta hieman aristelen ajatusta yötöistä..

8

2172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuon työn

      jaoin kirjoitusten jälkeen muutama vuosi sitten 4kk aamulehteä (en toki joka yö) toisen työn ohella. Työ on mukavaa jos tykkää siitä ettei kukaan kyttää kun teet työtä ja saat tehdä työn omaan tahtiin jne. Palkka ei lisien ja korvaustenkaan kanssa ole huippuhyvä mutta ok esim. kakkostyöksi. Turvallista on joo ja aina kun pitää puhelimen mukana niin parempi, voi tarvittaessa soittaa esim. viereisen piirin lehdenjakajaa/virkavaltaa turvaksi tms. Kerran yhtä sekoilevaa (ei väkivaltaista) juoppoa pelästyin mutta muuten ei mitään ongelmaa. Voin suositella. Ite jaoin lehtiä sekä kerrostaloihin että omakotitaloaluiella n. 15 000 asukkaan etelä-suomen kaupungissa.

      • edelliseen

        siis silloin olin 19-v nainen


    • Centtis

      Itse jaoin tänä vuonna helmikuun alusta elokuun loppuun epäsäännöllisen säännöllisesti, vähintään kerran viikossa. Sellaista vuorojen tuurailua ja paikkailua, pisimmillään tein 10 yötä putkeen.

      Mulla oli palkka kesäkuun hienoisen nousun jälkeen 7,36€/h, elikkäs yön palkka riippuu jaettavan piirin pituudesta. Paikkakunnallani yhdestä yöstä tienasi noin 20€, kun työaika oli joko 2h 19min. tai 2h 49min. Mitään yötyölisiä siihen ei tullut, vaikka aamulla joutui kolmelta nousemaan ylös ja sitten puoli kuuden ja puoli seitsemän välillä pääsi takaisin nukkumaan.

      Peittojakeluista (lehti joka luukkuun) ja mainoksista saa tuskaisen vähän lisäansiota ottaen huomioon, kuinka paljon ne lisäävät työmäärää.

      Useamman yön tehtyään alkoi tuntua olo hyvin sekavalta, kun ei sitä kuitenkaan saanut itseään nukkumaan missään klo 19-20 aikoihin, vaan joskus 22-23. Kun töiden jälkeen meni taas nukkumaan, niin oli siinä ennen puoltapäivää herätessä taas hieman sekava olo.

      Itse tein työtä alle 4000 asukkaan kunnassa, joten mitään häiriötä mistään ei ollut, eli turvallista on. Sitä vain mun oma mielikuvitukseni loi pimeisiin nurkkiin ties mitä hirviöitä ja usein tuli aika kiireellä kipitettyä paikasta toiseen. :D

      Jaa, tulipa aika pitkästi selitettyä, mutta oiskohan tässä peruspiirteissään näitä juttuja.

      Tosiaan, jos työtä pitäisi jotenkin vielä kuvailla, niin pidemmän päälle sellainen aamuyöllä ylösnouseminen ei ollut mun juttuni, mutta toisaalta nautin, kun sain tehdä töitä omassa rauhassa ja haistella aamuyön raikkaita tuoksuja. Sen myös opin, että tulevassa työssäni haluan olla enemmän ihmisten kanssa tekemisissä. Työpäivien parhaita hetkiä oli, kun tapasi jonkun ihmisen ja sai toivottaa hyvät huomenet. (:

      Ja nainen siis olen...

      • Walvoja

        Hmm... ei kyllä IMO puoli kolmelta kannata ylös nousta, eihän noin aikaisin vielä huvita muutenkaan nukkua. Sitten kuudelta on ihan hyvä aika käydä levolle. Kukin tietysti tyylillään, mutta minua huvittaa aina tämä "aikainen nousu", myöhään valvomistahan tuo helposti olisi paremminkin...


    • naiselle

      Tiedät kai että yötyö on naiselle erittäin epäterveellistä pitemmän päälle. Varsinkin lasta odottavalle naiselle. Et kai halua synnyttää epämuodostunutta lasta vain siksi, että teit yötyötä. Yötyön takai ihmisen hormoonisysteemi menee helposti sekaisin. Myös miehillä tuhoisin seurauksin.

      • jo_on_väite

        Nyt pomppas.


      • faktatietoa tästä

        Itse olen synnyttänyt kaksi täysin tervettä lasta- ei allergioita, ei mitään- mikä on nykyään aika harvinaista. Ja ihan hyvin ovat jäsenetkin paikoillaan.


    • Mobojakaja

      Lehdenjako on ihan kiva työ.Älä ryhdy työhön jos sinun pitää muilta kysyä Uskallanko, mitä on palkka. Rohkeasti kokeilet silloin tiedät kokemuksesta mitä työ on. Suosittelen kaikille kiinnostuneille. Valpas pitää olla. älä mene silloin sinne jakamaan missä epäilet vaaraa. Muuta aikataulua. Kyllä siellä näkee kaikenlais-
      ta hauskaakin. Ei talvikeli ole mikään ongelma.Pitää asennoitua oikein silloin työ on kivaa.Mieheni ja minä jäimme eläkkeelle lehden-
      jakotyöstä. 19 vuotta tuli molemmilla täyteen ja vähän yli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      496
      8648
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      127
      5940
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      294
      4939
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4657
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4216
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3808
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1768
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe