Otin tuossa nenälävistyksen ja tänään sitten irrotin ja desinfioin korun. No sattu niin,että kultainen takus meni ihan soikkeliksi. Nyt olen tuossa pähkäilly,että voiko kultakoruun laittaa hopeisen takuksen vai kärsiikö se koru? Ei huvittas ilman takusta pitää sitä,kun kaverilleni oli sattunut niin,että koru oli lähtenyt kuin ammus sivulle,kun hän oli aivastanut.:)
Tyhmä kysymys..
:)..
3390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ethän ottanut sitä ampumalla? Onko siinä todellakin 'harjoittelunappi' kuten ammutuissa korvarei'issä?
Jos näin on, suosittelen ostamaan kunnollisen nenäkorun siihen, eivät maksa paljoa. Mielellään titaanisen, bioplastisen tms. nikkelitöntä materiaalia. Älä käytä kultaa tai hopeaa! Niissä on nikkeliä ja voi aiheuttaa nikkeliallergian jos käytät pidemmän aikaa vaikka kultakoruja. Itselleni kävi niin, ihan kultaliikkeen kalliit kultakorut oli aina, mutta silti tuli nikkeliallergia. Ei kannata ottaa sitä riskiä. Kulta ja hopea sitä paitsi tummuu kun niitä pidetään lävistyksissä. Hopeakoruista voi jopa iho värjäytyä pysyvästi tummaksi.
Esim. a-ilusion.com, trendikoru.fi ja piercing.fi myyvät titaanisia yms. nenäkoruja.
Pyssystähän lähtee se paukaus,mikäli oikein muistan,kun olen joskus vuonna kuokka ja kirves ottanu korviin reijät. Tuosta ei lähteny mitään ääntä ja sattu ihan perkeleesti minun mielestä(anteeksi). Olin siinä alkushokissa huomaavinani neuloja pöydällä paperipussissa. Minä en katos ole mikään neulojen ystävä niin pistin samantien silmät kiinni. Sitä minäkin ihmettelen,minkä takia se eukko nakkas mulle hoitonapin tuohon nenään. Seki sattui. Sitten se sano mulle,että kahteenviikkoon ei saa vaihtaa korua. Teki mieli sanoa,että kyllähän minä vaan saakuta vie vaihdan. Kaikkeen sitä joutuu ja kävin monet liikkeet läpi.Tuo oli paras mahdollinen. Pitääpäs vierailla nuilla sivuilla. kiitos todella paljon.
missäihmeen liikkeessäolettuon käynyt ottamassa?
ei kovin asiantuntevalta vaikuttanut, minkä niminen kys liike oli? arvaan että se oli joku kultaseppä?
huoh... kärsin tekstisi luettuani kyllä jonkin sortin järkytystä...