Myönnän osani syystä, totta, aloin vikittelemään sinun miestäsi, aluksi olimme vain kavereita, mutta pian kävi ilmi, ettei miehesi ollut onnellinen kanssasi.
Tiedän, että tänäkin päivänä, kun miehestäsi on jo tullut minun mieheni syytät kaikesta vain minua, sinussa ei vikaa ollut eikä tule olemaan. Mutta entä ne monet kerrat kun huusit ja räyhäsit kännissä ? et puhunut ongelmistanne vaikka mies halusi ? Olitko onnellinen silloin, kun miehesi istui takapihalla itkemässä ? Kun lapsesi juoksivat huoneeseensa karkuun tappelua ??
Ja kaikki syy on edelleen minussa, näet vain lumpun joka vei miehesi, mutta et tiedä, mitä hän oikeasti sai, naisen, joka ei juo, kuuntelee ja juttelee, tekee ruokaa kun mies tulee töistä, iltaisin nukahdan miehen kainaloon silitellen hänen hiuksiaan, tiesitkö, että mies on hellyydenkipeä ???
Puhut lapsillesi minusta karkeasti ja haukkuen, mutta et tiedä, että olemme lapsiesi kanssa ystäviä, he tuntevat minut, sinä et. Koitat saada heidän päihinsä pelkoja, että pettäisin heidän isäänsä, mutta teet senkin väärin, koska lapset ja mies tietävät paremmin, että en ikinä pettäisi heitä, sillä minä, lumppu, osaan rakastaa... toisin kuin sinä !!
Otan oman osani syystä miehesi lähtöön, otatko sinä ??
Tiedän, että tänäkin päivänä, kun miehestäsi on jo tullut minun mieheni syytät kaikesta vain minua, sinussa ei vikaa ollut eikä tule olemaan. Mutta entä ne monet kerrat kun huusit ja räyhäsit kännissä ? et puhunut ongelmistanne vaikka mies halusi ? Olitko onnellinen silloin, kun miehesi istui takapihalla itkemässä ? Kun lapsesi juoksivat huoneeseensa karkuun tappelua ??
Ja kaikki syy on edelleen minussa, näet vain lumpun joka vei miehesi, mutta et tiedä, mitä hän oikeasti sai, naisen, joka ei juo, kuuntelee ja juttelee, tekee ruokaa kun mies tulee töistä, iltaisin nukahdan miehen kainaloon silitellen hänen hiuksiaan, tiesitkö, että mies on hellyydenkipeä ???
Puhut lapsillesi minusta karkeasti ja haukkuen, mutta et tiedä, että olemme lapsiesi kanssa ystäviä, he tuntevat minut, sinä et. Koitat saada heidän päihinsä pelkoja, että pettäisin heidän isäänsä, mutta teet senkin väärin, koska lapset ja mies tietävät paremmin, että en ikinä pettäisi heitä, sillä minä, lumppu, osaan rakastaa... toisin kuin sinä !!
Otan oman osani syystä miehesi lähtöön, otatko sinä ??
Vastaukset 38
Vanhimmat
palataan asiaan sitten, kun numero kolmonen on ykkönen.
se kakkonen pois.
Todennäköisesti perustat oman näkemyksesi miehesi ex-avioliitosta hänen tulkintaansa tapahtumista. Kuitenkin näyttäisi olevan fakta, että mies petti vaimoaan ensin ilman avioeron hakemista, joka olisi oikea tapa ratkaista asia. Sairaasta suhteesta pääsee parhaiten eroon lopettamalla se reilusti. Pettäminen valitettavasti kertoo omaa korutonta kieltään miehesi selkärangasta.
Tuskin pettäminen on koskaan ainoa olemassa oleva vaihtoehto.
siis syytät ex-vaimoa,olitipa tienny mitä se elämä oikeasti oli.
Olet nyt taas päässy mielelle lohduttajaksi mutta tuskin onnistuu sillä jos on liian kivaa,pettäjäluonne kyllästyy.
Itse kuinka paijasin ex-ni,silti petti ja sitä kesti koko avioliittomme ajan vuosikymmeniä.
Kerroin tämän siksi että pettäjäluonne on juuri sellainen että vaikka itkee että saa lohduttajan itselleen kun on mokannut elämässä.
Niin hyvä ja hellä en olisi ollut etteikö ex-mieheni olis minua pettänyt.
Olen kanssasi, en hyväksy pettämistä pettämisen vuoksi. Mies erosi heti, en pyörinyt petin pohjalla kuukausia sitä odottelemassa. Me olimme ensimmäisen kerran niissä puuhissa vasta, kun mies oli muuttanut pois kotoaan. Joten miehelläni on olemassa selkäranka.
En syytä erosta ex vaimoa, ainahan riitoihin kaksi tarvitaan, mutta niin olisi tarvittu aikanaan myös riitojen selvittelyyn, jonka kyseinen vaimo jätti väliin.
olematta kenenkään exä kuten täällä kirjoitetaa enkä ole kenenkään kakonen, mutta mutta mikä kirjoittajalla on hätänä, kun tänne palstalle kirjettä exälle väsää, puhdistaako jotain itsestään, lisäksi tuosta onnellisuudesta, mies on onnellinen kanssani, on hän varmaan ollut jossain vaiheessa exänsäkin kanssa, ja lapsilla ikäänkuin lyöminen, vaikka ovat ystäviä, sehän on hyvä, mutta lapsilla on vain yksi äiti, jota sinunkin tulee kunnioittaa,jotenkin puistatti tapasi kertoa tällä palstalla toisten ihmisten riidoista, minulle tuli kuva hyvin omahyväisestä ihmisestä, joka ei vieläkään ole varma paikastaan.
omatunto alkaa jossain vaiheessa herätä.
ken on maassa parahin ja kaunehin ja viisahin, Vastaus: ap viestin lähettäjä
Onpas sinun miehelläsi karmaiseva ex-vaimo. Tuosta tulee mieleen omani ex, joka oli alkoholisti. Hän ei toisaalta minua koskaan ole syyttänyt erostaan, sillä minun mieheni ei pettänyt häntä vaan otti eron. Yksi asia kirjoituksessasi jäi ihmetyttämään:
"Otan oman osani syystä miehesi lähtöön, otatko sinä ??"
Milloin ajattelit ruveta sitä omaa osuuttasi sitten ottamaan? Tähän mennessähän keskityit vain ja ainoastaan toisen osapuolen arvostelemiseen. Milloin ajattelit ryhtyä omaa osuuttasi tarkastelemaan yhtä kriittisesti?
Hei haloo, kyllä näitä karmaisevia vaimoja on! Kakkosista tulee ykkösiäkin joskus. Oma nykyinen (olin siis entinen kakkonen) ei saanut seksiä kotona viiteen vuoteen!!
Ja avioliiton päätyttyä minä sain kaiken halveksunnan päälleni kun viettelin toisen miehen.
Vaikka typerä olin silloin, niin kyllä sen verran minullakin tilannetajua oli, etten odottanut, että ykkönen olisi vain hymistellyt ja kiltisti seurannut vierestä, jos pettäminen olisi tullut julki - olisivat eronneet tai ei. Ja jos lapsia on, niin tietäähän jokainen, ettei siitä exästä noin vaan eroon voi hommautuakaan. Kamalia ihmisiä on, niin ykkösissä kuin kakkosissa, mutta jos on päätetty mennä kimppaan, tiedettiin ykkösen luonne ja tiedetään, että petetyksi tuleminen sattuu, niin kyllä siinä on vaan kestettävä.
Mieheni otti eron, ei pettänyt. Mutta silti olen vain ja ainoastaan syyllinen heidän eroonsa.
Voit uskoa, että aikanaan puhuttiin monet kerrat asiasta, miten paljon, minun olemassa oloni vaikutti eroon jne. Itse olen myöntänyt, että vein miehen ja tiedän, ettei se ole oikein. Kriittisyys ollut mukana kuvioissa, mutta vaimopa ei ajattele asiaa kuin yhdeltä kantilta ja se kantti olen minä. Kertaakaan ei ole miehelle myöntänyt, että hänessäkin oli vikaa, päinvastoin... siksi tämä kirjoitus, josko silmät edes pikkuisen avautuisivat.
hyvä että sinä olit ja armollisessti annoit seksiä!Uskomatonta..kyllä naisissa asuu suuri tyhmyys.Joku puhui myös ettei mies saanut ruokaa kun tuli töistä!Eikö mies osannut itse tehdä ruokaa .ei varmaan koskaan tehnyt vaimolleen ruokaa kun hän tuli töistä!!Haloo ..akat...-
Kerrot oman puolesi, minä kerron omani.
Miksi aloit vikittelemään miestäni? Olimme onnellisia siihen asti, kunnes sain selville, että mieheni pettää minua. Yritin vielä siinä teidän "seurustelun" alkuvaiheilla parantaa suhdettani mieheeni ja silittelin ja yritin rakastaa ja rakastella häntä iltaisin, mutta luultavasti sinun luomoissasi niin, ettei oma vaimo enää kelvannut. Torjutuksi tulin tosi usein.
Siinä tilanteessa aloin syyllistämään ja riitelemään mieheni kanssa yhä enemmän johtuen sinusta. Lisäksi tämä "juominen" on sitä, että otan yhden tai kaksi siideriä illalla kerran viikossa, enkä juo itseäni känniin, vaikka mieheni haukkuukin juopoksi. Hän on haukkunut aina, vaikka olin ottanut yhden kerran viikossa.
Itse olen haukkunut häntä vain ja ainoastaan sen jälkeen, kun sain tietää teidän suhteestanne, siksi, koska hän on PETTÄNYT minua ja aiheuttanut minulle todella pahan olon ja rikkonut meidän kodin. Tämän vuoksi ehkä voin sanoa jopa sinusta joskus pahasti ja pidän sinua lumppuna, joka vei minulta mieheni.
Siitä keskustelusta, jota sinä täällä kuulutat. Kyllä me keskustelemme, mutta aina kun sanon mielipiteeni, sitä ei oteta huomioon, eikä asiat muuttuneet, vaikka rukoilin. Helppo hänen sinulle sitä on ollut valittaa, kun syy ei hänen mukaan loppujen lopuksi hänessä. Ei hän tietenkään sinulle sitä tule sanomaan, että vaimo yritti edes korjata tilannetta. Uudelle vain kerrotaan ne pahimmat, jotta saadaan ulkopuolista tukea tähän pettämiseen.
Toivon sinulle hyvää jatkoa ja tulevan odotusta, koska olen varma, että sinullekin käy vuosien saatossa samoin, kuten meille eli mieheni jättää sinunkin mielipiteesi joskus huomioimatta ja lähtee uuden matkaan. Yritä sitten olla huolehtiva ja hellä, kun toinen pettää, vaikka toisin pyydät. Onnea siis tulevaisuudellesi, joka ei varmasti tule pitkään olemaan ruusuinen
Ei vain osu yksiin mun tarinani kanssa =(
Tällä palstalla aika usein väitetään, että ykkönen syyttää miehen uskottomuudesta kakkosta. Ja että eihän kakkonen ketään petä, on yleensä vastaus. Eli kakkosta ei saa syyttää.
Minun mielestäni ainakin yhtä usein näkee, että kakkonen syyttää miehen uskottomuudesta ykköstä. Miksi näin? Eihän ykkönen ketään petä eikä edes pääse miehen uskottomuuspäätökseen edes tosiasiassa vaikuttamaan. Eikö se pettäjä tässäkin tapauksessa ole nimen omaan se mies ja pettämisen syynä miehen henkinen keskenkasvuisuus ja kyvyttömyys ratkaista asioita aikuisten lailla?
Mielestäni on todella lapsellista kirjoitella täällä jonkun toisen sanomisia. Osoittaa kakkosen naiviutta ja omien ajatusten puutetta toistella toisen käden tietoa eli miehen ajatuksia entisestä avioliitostaan ja exästään. Jos ei ole edes omaa sanottavaa, kannattaisi ehkä elää ja kokea ennen kuin alkaa filosofoida.
Sinä et voi tietää mitään toisen naisen rakastamisen taidoista, jos et ole lesbo tai bi, joka on kyseisen naisen kanssa ollut. Et tosiasiassa edes tiedä, mitä lasten äiti lapsilleen sinusta puhuu. Asiayhteydestään irrotettuna puheet saa kuulostamaan ihan halutun laisilta. Ettet sinä sortuisi vain lasten kuullen parjaamaan heidän äitiään, koska aika hyvin se täälläkin onnistuu?
Lukea aikaisempia kirjoituksia, ennenkuin paasaat ???
" Eikö se pettäjä tässäkin tapauksessa ole nimen omaan se mies ja pettämisen syynä miehen henkinen keskenkasvuisuus ja kyvyttömyys ratkaista asioita aikuisten lailla?"
Mies ei pettänyt vaan erosi heti.
"Et tosiasiassa edes tiedä, mitä lasten äiti lapsilleen sinusta puhuu."
Tiedän koska lapset kertovat ja olen myös itse puhelimessa kuullut ja postista lukenut.
Ja ei, lapsille en ole heidän äitiään haukkunut, sattuu olemaan lapsien ainoa äiti kuitenkin, oli millainen hyvänsä. Lapset ovat syyttömiä tilanteeseen, kumpa vain se äitikin sen tajuaisi...
http://www.funpic.hu/en.picview.php?id=11894&c=21&s=dd&p=151
Uskotko, että se johtuu tuosta?
vielä huono omatunto...jos sitä edes on. Onko suhde jo mieheen kuralla...kun täällä pohdit tuntojas. Katoppa nyt peiliin...näkyykö lumppu vai horo.
itserakasta hymistystä!EN kehtaisi moista soopaa ees kirjoittaa.Jos oot onnellinen laulussakin sanotaan:kel onni on se onnen kätkeköön.Vai oliko tarkoitus vain lyödä ex-vaimoa?Eikö ollutkaan sitä mitä luulit tämä arki nykyisen miehesi kanssa?
Arki on vielä parempaa kuin odotinkaan. Ainoa, mikä vaivaa, on ex vaimon sotkeminen lapsia tähän tilanteeseen... antaisi niiden olla lapsia edelleen...
Mistä tiedät ettei mies ollut onnellinen??
Mistä tiedät ettei pari ole puhunut??
Mistä tiedät ettei entinen vaimo syyttäisi myös itseään??
Mistä tiedät ettei mies saanut ruokaa kun tulee töistä??
Mistä tiedät etteikö olisi hellinyt häntä??
Etkä myöskään sinä tiedä itsestäsi ettetkö pettäisi???Vai mistä tiedät senkin??Älä koskaan sano en varmasti...
Mistä tiedät etteikö entinen osaa rakastaa???
Mistä tiedät että mies puhuu sinulle totta???Koska nuo asiat olet kuullut vain häneltä, jollet ole asunut kärpäsenä katossa.Vain he kaksi tietävät!
Olempa päässyt kuulemaan niitä asioita muualtakin,en vain mieheltäni...
Mutta mistä sä tiedät yhtään mitään ?????
ei ole yhtään luotettavampaa kuin tältä pettävältä puolisoltasi kuulemat asiat. Eli todellisuudessa nämä asiat voi olla toisin
No sitten se ex vaimokin valehtelee puhelimessa minkä kerkee...
kysyä että miksi te keskustelette ex-vaimon kanssa näistä asioista, kuka on tehnyt mitäkin.
Olisikohan taustalla oman paikkasi etsiminen jos kerran toisillenne soittelette
ja muutenkin eikö sitten olisi aika jättää kaikki omaan arvoonsa ja elää tämän miehen kanssa onnellista,rakastavaa elämää.Eikä kirjoitella täällä ex vaimolle kirjeitä=)pelkää vain että menettää.
että minä tietäisin kaiken , vaan mistä sinä tiedät .Sinä vain oletat kaiken olevan näin ja luulet tietäväsi kaiken ja luulet että vain sinun rakkautesi korjaa tämän pienen miehen haavat.Teillä jokaisella on oma kantanne asioista.Ottakaa ihmeessä kissa pöydälle kolmestaan kuka rakastaa parhaiten ...Silloin voit ehkä "TIETÄÄ KAIKEN"
ne pienokaisetkin asuvat teidän kanssa idyllissä kun exä on tuollainen luonnevammainen alkoholisti...?
ja harmoniaa piisaa.
miten se nyt niin hieno mies tulikaan tuollaisen hirviön naineeksi. ei siinä varmasti mitään oikeaa rakkautta koskaan ollut, eihän? mutta miksi mies olikaan avioliitossa ilman oikeaa rakkautta... ai niin, sekin oli sen vaimon vika tietysti. kuinka mä nyt noin ajattelinkaan, että mies kantaisi omat housunsa itse...
Kakkosessahan ei ole koskaan mitään vikaa? Miltä sinusta tuntuisi jos olisit kahden lapsen äiti ja miehesi lähtisi toisen naisen mukaan? Helppoa kakkosena ihmetellä jos ykkönen on jotenkin sekaisin asiasta. Kiitelläkö sinua pitäisi? Minä en ainakaan ota vastuuta mieheni saati sitten kakkosen tekemisistä. Turha yrittää, en ole syyllinen!
tuli loppu tällekin avaukselle Ap.Hävisi ..ei tiedä enää mitä sanoa.muuta kuin puolustaa itseään niin on parempikin hävitä listoilta.Yleensäkin olisin halunnut tietää miksi aloit vikittelemään miestä???Etkö tiedä että sydän tarvitsee aikaa ...Ehkä juuri siksi olet täällä juuri nyt kun asiat ei mene niinkuin sinä halusit?!
ap:n pitää käydä töissä ja olla perheensä kanssa, ei jouda täällä roikkumaan koko aikaa.
Miksi aloin vikitellä miestä... hyvä kysymys... Paljon juttelimme silloin asioista ja todellakin ystävinä. Monta kuukautta vain juttelimme. En mitään päätöstä aikanaan tehnyt, että alampa vikitellä, välit vain alkoivat lämpenemään ja tunsin, etten ollut yhdentekevä. Lopulta minun piti ensin tunnustaa itselleni, että olin rakastunut halusin tai en...
moralisointia tai muuta, vain mielenkiinnosta.
Sanot, että heidän suhteensa oli onneton. Niin, lopussa, eli heillä oli aivan samanlaiset tunteet kuin teilläkin nyt. Mutta vaikka teillä menisi tunteet yhtä kylmiksi, niin hyväksytkö, että mies pettäisi sinua?
Tiedäthän, että tämä petetty on myös lasten äiti? Sen sijaan, että vihaisit häntä, niin sinun kannattaisi kiinnittää huomio lasten hyvinvointiin. Petetyksi tuleminen voi satuttaa toisia ja todella pahasti, ymmärräthän sen. Joten ehkä kannattaisi olla ymmärtäväinen häntä kohtaan eikä vain vaatia ymmärrystä itselle noilla taustoilla...
Tiedän, että ovat aikanaan rakastaeet toisiaan, ennenkuin alkoholi ja muu tuli kuvioihin. Miksipä muuten olisivat naimisiin menneet. Mutta vuodet muuttavat ihmistä, eikä aina parempaan suuntaan.
Niinkuin jo aikaisemmin tuolla kerroin, mies ei oikeastaan pettänyt, koska erosi vaimostaan ensin. Mutta kysyit, voisinko minä hyväksyä, tunteiden kylmetessä pettämisen ? Pettämistä en hyväksyisi, mutta samalla lailla eroamisen kyllä. Olen joskus sellaisessa tilanteessa ollut, jos ei tunteita enää ole, niin en näe mitään syytä, miksi pitäisi kestää sitä. Parempi silloin erota...
Voit uskoa, että lapset ovat koko ajan olleet listallamme ykkösinä ja heidänkin elämänsä on muuttunut parempaan suuntaan, toinen heistä sanoikin, että on mukava nähdä isä onnellisena ja olla ilman niitä riitoja (lapset eivät ole mitään pieniä enää). Heillä on vain yksi äiti, siihen virkaan en ole itseäni tunkemassa, riittää, kun olen ystävä, joka huolehtii, mutta en voi hyväksyä sitä, miten äiti käyttää heitä sumeilematta hyväkseen. Kertoo paljon jo lapsien puheet, kun ovat kotiin menossa, "kuulustelut ja haukkuminen" odottavat. Onneksi lapset ovat jo isoja ja ymmärtävät asian, mutta sittenkin... Sen vuoksi en voi ex vaimolle ymmärtämystäni antaa tässä tapauksessa. Muuten voisinkin... En vihaa häntä, mutta en voi myöskään ymmärtää... Mitä iloa hän saa siitä, että manipuloi lapsiaan, jotka ovat viattomia tähän tilanteeseen ??
Miksi lapset haluavat sinun päättelykykysi valossa asua äitinsä luona?
Eksäni oli luuseri joka sähläsi kaiken elämänsä, myös minun ja lasten. Halusin aina välillä erota mutta mies ei halunnut. Kunnes hän jäi kiinni viimeisestä sivusuhteestaan. Tuolloin päätin erota - lapset tulivat kanssani. Miehen mukaan vaikeuksiemme syynä on minun alkoholiongelmani, joka on lähinnä hänen päässään. Hän on myös nykyiselleen selittänyt että seksiä ei meillä ollut - mikä sekään ei ole totta. Tosin sitä oli vähemmän kuin aluksi ja vähemmän kuin esim. nykyisessä suhteessani on - kun kunnioitus on mennyt, ei niin kauheasti haluta naidakaan. Mies on sepitellyt nykyiselleen itselleen sopivan tarinan minusta, ja nykyinen sen varmaankin ostaa, koska tarina sopii hänellekin. Realiteetti kuitenkin on, että olen saanut elämäni varsin hyvin kasaan, voinkin hyvin, enkä todellakaan juo sillä tavoin kuin mieheni kuulemma yhteisille tuttavillekin on kertoillut. (itse asiassa keuhkolääkitykseni vuoksi en ole viimeiseen neljään kuukauteen juonut pisaraakaan alkoholia, mutta enpä nyt tiedä onko elämäni erityisen erilaista kuin ennen, kun joskus saattoi lasillisen ottaakin).
Mietin onkohan todellisuus noin kuin sen haluat nähdä. Jos on, niin mieti rehellisesti sitä miksi lapset kuitenkin asuvat äitinsä luona?
Puhetta on toki ollut, että muuttasivat tänne meille, mutta siinä on jo koulun puolesta ongelmaa, täällä ei ole sopivaa koulua heille...
Mutta kuten aikaisemmin tuolla jo vastasin, hän on silti lasten äiti, sitä ei voi muuttaa mikään, eikä saakkaan vaikka voisi. Mun oma isäni oli alkoholisti myös ja silti isääni rakastin. Ei rakkaus äidin/isän ja lapsien välillä alkoholiin lopu, puolison toki saattaa loppua. eli siinä sulle se lopullinen vastaus, aivan varmasti lapset rakastavat äitiään, ei ole tarkoituskaan erottaa lapsia hänestä ! En epäile, etteikö hänessäkin selvänä ole hyvät puolensa ja varmasti myös rakastaa lapsiaan myös.
Meillä mies ei ole liioitellut ongelmaa, olen ihan omin silmin nähnyt monet kerrat tilanteen ja kuullut kanssa.
Heidän seksielämästään puolestani en paljon tiedä, eikä se minulle kuulu edes. Mies ei lähtenyt heidän avioliitostaan seksin perässä vaan tavallisen elämän. Mies aikanaan minulle kertoi, että ovat molemmat muuttuneet avioliiton aikana, eikä se ole enää sitä, mihin oli lupautunut.
Onneksi olet noin hyvä sydäminen ihminen. autoit pahoinvoivan aviomiehen pois hirveän noita-akka vaimon luota hellään ja huolehtivaan syleilyysi.. Siinä vikitellessäsi toisen aviomiestä..Missä vaiheessa tajusit rikkovasi kokonaisen perheen?? Lapsilta ei varmaan kysytty mitään...
Onpahan säälittävä ressukka miehesi kun ryömii huonosti voivasta suhteesta vain toisen akan hoidettavaksi jättäen lapset tuon hirvittävän "noita-akan" luokse!
uskomatonta itsekkyyttä, omahyväisyyttä ja välinpitämyyttä!
Sinuna olisin varpaillani kun ensimmäinen kunnon riitä välillenne kehkeytyy!!
Pidäthän miehesi lyhyessä narussa syöjätär.
Niin siinä vaan käy että pilkka omaan nilkkaan kolahtaa vielä.
Onnea uusioperheellenne ja täydelliselle miehellesi jossa ei varmastikaan ollut ed avioliitossa mitään vikaa..