Eli miten on nämä paukkupakkaset vaikeuttanut autoilua, laittakaa merkki ja auton ikä ja minkälaista mukavaa on -30 ja alle pakkaset saaneet aikaan.
Itselläni -99 mallinen civic jossa mukava jarruvalo ongelma, ilmeni kun lämpötila laski tuonne -28 ja alle, valot palaa ihan itsekseen piha punaisena, sekä jumalaton tehostajan valitus käynnistyksessä, kesto noin 30sekkaa.
Ajattelin vaan kun kaikilla tutuilla ja naapureilla on 90% jos jonkinlaista pikkumurhetta
Itselläni -99 mallinen civic jossa mukava jarruvalo ongelma, ilmeni kun lämpötila laski tuonne -28 ja alle, valot palaa ihan itsekseen piha punaisena, sekä jumalaton tehostajan valitus käynnistyksessä, kesto noin 30sekkaa.
Ajattelin vaan kun kaikilla tutuilla ja naapureilla on 90% jos jonkinlaista pikkumurhetta
Vastaukset 70
Vanhimmat
Mitään muuta ei ole ilmennyt kuin että auton takaa kuuluu kova natina/pauke, mutta se tokenee kun on ajanut tunnin verran.
Muuten toimii ja pelittää kuin kesällä.
Megane Classic vm. 2000 1.4 16v. Lämmin, ei mitään murheita. Olen käyttänyt lohko-ja sisätilan lämmittimiä.
vm.02,1,6,ajettu 34tkm. Ei ole ongelmia ollut sen paremmin liikkeellelähdössä kuin lämmöissäkään. Kuten edelläkin käytetty myös lohko- ja sisätilanlämmittimiä.
Mulla on ollut ja on vieläkin monenlaisia autoja.Mutta varmimpia on vanhalla tekniikalla tehdyt autot.Kävin viettämässä uuttavuotta Venäjän karjalassa ja menin sinne vanhalla Escortilla koska se on varma käynnistyjä pakkasessa.Kuukausi sitten ostin uuden auton ja niissä on ongelmia elektroniikkalaitteissa pakkasella.Dieselautolla ei uskalla lähteä ulkomaille siellä ei ole aina kunnollista polttoainetta jos ei ole tuttuja Venäjän armeijassa, sieltä saa dieseliä joka virtaa myös pakkasella.Kokemukseni mukaan huollettu vanhan tekniikan auto on varmin äärioloissa
Kolme japsia perheessä, kaikki erimerkkisiä, niin ei mitään ongelmaa.
Jäykkiähän ne on kun seisoovat pihalla, mutta sekin poistuu hetken ajon jälkeen.
- Akku alkaa pikkuhiljaa hyytyä pakkasiin. Vielä jaksoi tosin aamulla käynnistää koneen
- Sähköt eivät tunnu tykkäävän pakkasista. On jos jonkinlaista kosketushäiriötä milloin missäkin
- Joku outo sirisevä ääni alkaa kuulua kun vauhti nousee yli 40 km/h, mutta loppuu jonkin matkaa ajettua
Muuten ei mitään merkittävää ongelmaa.
Akku ei tahdo pysyä hereillä näissä pakkaslukemissa.
Se sirinä tulee nopeusmittarista.
Mulla ainakin välillä 40-60km/h kovallapakkasella pitää ääntä.
- Startatessa mittaristo boottasi (kaikki viisarit kääntyivät sekunniksi kaakkoon)
- keskuslukot menevät päälle ajon aikana
Mondeossa vm. -96 on samantapainen ongelma keskuslukon kanssa. Se tosin saattaa renata lukkoon-auki pari kolme kertaa, ennenkuin rauhoittuu. Mittarien kanssa tuollaista ongelmaa ei ole. Iskarit ja vaihdelaatikko toimivat ajoon lähdettäessä vähän jähmeästi, mutta nekin asettuvat parin minuutin ajon jälkeen. Nämä siis -25 asteen pakkasissa, en tiedä mitä kylmemmällä säällä tapahtuisi.
Hiaceni lähtee käymään paukkupakkasilla -25-35 pitkiäkin aikoja seisseenä ilman lohkolämmittäjää. Mutta ohjaamo ei lämpene ei sitten millään, moottorin lämpenee kyllä normaaliin lukemaan mutta lämppäristä tulee vain vaimea "lehmänhenkäys".
tutun Hiacesta, mikä on vissiin -85. Ongelma on tukkeessa oleva lämppärin kenno. Kannattaa tarkistaa, jos taitoa/mielenkiintoa/lämmin paikka tekemiseen löytyy.
Mercedes 200D VM.1988 ajettu 550000km.
Nopeusmittari valitti tänä aamuna työmatkalle lähdettäessä nopeudessa 60-80kmt hetken aikaa, kunnes ääni sitten vaimeni.
Autoni on -99 Alfa 156 2.0 TS eikä pakkanen ole tuonut mitään ainakaan haittaavaa ongelmaa. Oikean puoleinen etuovi ei tosin aukea ulkoapäin, koska avauspainike on jäätynyt pesun jälkeen.. Alusta ja laatikko ovat myöskin hieman jähmeät aamulla, mutta muuten pakkasta ei Alfan käytössä huomaa. Lämpöä ja ajo-ominaisuuksia riittää..
hiukan jäykän tuntuinen vaihteisto ja kytkin ensimmäiset minuutit, sen jälkeen ok. ja lämpöä tosiaan riittää.
toimii viiveellä. On varmaan huurretta letkuissa. Lisäksi vilkkuviiksi on jumalattoman jäykkä ennen sisätilojen lämpiämistä. Auto MB 200 -84.
Itselläni on ´97 mallin xantia break ja vaimolla
´93 berline. Pojalla on ´89 mallin BX.
Kaikki toimivat moitteettomasti.
Pieni huomautus tulee xantioiden taipumuksesta jäykistellä ohjaustehostinta ensimmäisen parin kilometrin verran mutta tuo on pieni harmi kun auto vastaavasti lämpiää jo ko. matkalla myös sisältä.
Käännäpä ratti kerran ääriasennosta toiseen ennen liikkeelle lähtöä, auttaa tehostimen vertymisessä. (En ole tätä itse kokeillut, mutta muut ovat vinkkinä antaneet.) Lämpenemisessä olen ihan samaa mieltä. Meillä -93 berline.
Itselläni on ´97 mallin xantia break ja vaimolla
´93 berline. Pojalla on ´89 mallin BX.
Kaikki toimivat moitteettomasti.
Pieni huomautus tulee xantioiden taipumuksesta jäykistellä ohjaustehostinta ensimmäisen parin kilometrin verran mutta tuo on pieni harmi kun auto vastaavasti lämpiää jo ko. matkalla myös sisältä.
Vm-00 bensamallilla ei ollut muita ongelmia pakkasella kuin omasta tyhmyydestä tapahtuneita akun tyhjentymisiä Eberillä (4h lämmistystä/vrk ja vähemmän ajoa saivat kummasti pikku akun tyhjenemään ;) ).
Vm-02 TDI (toinen 74kW ja toinen 96kW) malleissa ei myöskään mitään suuria ongelmia pakkasella.
96kW mallissa takasivulasit huurtavat pakkasella (moottoritienopeuksilla etupäässä), mutta epäilen sen johtuvat alkuperäisistä laseista, joissa on joku 'tummennusmaalaus - 35%' ja ovat siis erilaiset kuin 74kW mallin lasit ja 96kW mallin etusivulasit - 74kW mallin kalvoilla tummennetuissa laseissa ongelmaa ei myöskään siis ilmene.
-25C pakkasella ajovalojen pesurit jäätyivät 'toimimattomiksi' molemmissa (sulattelun jälkeen ne toimivat taas lämpöisessä parkkihallissa), mutta eipä niitä paljoa tuolloin tarvitsekaan :)
Toissailtana tuli hälytys => eikun menoksi! Mittarissa -39 astetta, eikä auto tietenkään ollut piuhassa...
Startti ei meinannut jaksaa pyörittää, mutta kun vähän pyörähti niin kone käynnistyi reippaasti. Vaihdekeppi oli niin jäykkä että pykälien päälle saaminen oli työn takana, mutta muuten matka joutui oikein mukavasti.
Voi, voi, monenlaista on vaivaa: takasivuikkunat tuppaa huurtumaan, samoin takalasi, jos ei pidä lämmitintä päällä. Ohjaus narisee yli 20 asteen pakkasissa ja kuskin oven lukko tupaa jäätymään, kun autoon joskus yritetty murtautua ja lukon kieleke on häipynyt. Onneksi keskuslukitus toimii myös pelkääjän puolelta. Puhallin tuppaa ulisemaan kovemmilla nopeuksilla kylmänä ja sähköikkunat liikkuvat jäykästi. Mitähän vielä... niin, pesunesteen varoitusvalo vilkahtelee aiheettomasti ja joskus sisävalon ovitunnistin ei huomaa oven olevan kiinni. Onneksi valossa on viive myös oven ollessa auki eli valo sammuu parin minutin kuluttua, mutta avoimen oven merkkivalo jää palamaan. Istuinlämmittimet ovat laimeat.
Onhan siinä vikaa melkolailla, mutta toisaalta autollakin on ikää jo lähes 14 vuotta. Sitä paitsi 50/50-painojakauma tarjoaa vakaat talviajo-ominaisuudet ja hyvän etenemiskyvyn.
Auto on Civic 2.0i vm -02 ja käytössä on lohko- ja sisälämppäri. Ei ole toistaiseksi ollut mitään ongelmia pakkasen takia. Käynnistyi eilen aamulla ihan hyvin ilman lohkolämmitintäkin. Vaihteet on hiukan jäykät aluksi mutta vetreytyvät nopeasti pienen ajomatkan jälkeen. Ainoa miinus ehkä TODELLA kylmä vaihdekepin nuppi ennenkuin sisätila on lämmennyt pienen ajon jälkeen.
Pakkaset todistivat, että vm. -89 Peugeot 309 1.6 (253 000km) on uskollinen palvelija. Lämpötolpan kello on välillä prakaillut ja auto oli aamuna eräänä kylmä. Mittarin näyttäessä lähes -30 sain käyntiin. Vaikka olisi tolpassakin, aluksi vaihteet toki täysin jumissa, mutta vanhaksi autoksi toimii hyvin.
Samaa voin sanoa tuosta "vanhasta neidistäni", 316 bemarista. vaikka mittarissa on jo 330 000km, niin eipä se ainakaan vielä ole pakkasia pelännyt! esim. viime sunnuntaina -27'C ja ensimmäisellä 'raapaisulla' käyntiin. :)
samaa voi sanoa "vanhasta neidistäni", joka on bmw316, vm.-86 ja mittarissa rallataa 330 000km. Esim. viime sunnuntaina kun oli -27'C , niin lähtipä tuokin ensimmäisellä 'raapaisulla' käyntiin. :)
Ei ole onneksi ollut ongelmia, ainakaan vielä.
eipä ole ollut, ei.
No ei todellakaan.
Ensimmäistä talvea ajelen alfalla.
- Lämppärin puhallin ensin piti ääntä ja nyt lakkasi toimimasta
- Takaiskarit natisevat
- Hehkuja palanut, ilmeisesti jännitehäviöongelma
Itsellä C5 joka on osoittautunut hyväksi talviautoksi. Lämpöä riittää ja käynnistyy erinomaisesti pakkasessa. Ainut miinus alumiininen vaihdekepin nuppi joka vaatii vähän aikaa lämmitäkseen.
-82 paskapassatti diesel on niin syväjäässä,jotta myöhemmin keväällä harkitsen seuraavaa käynnistysyritystä.
Camaro läksi käyntiin tolpasta ihan ok,vetää sivulasit jäähän ei muuta ongelmaa.
Subaru käynnisty uudenvuodenaattona ilman lohkoa hiukan vaikeesti mutta käynnistyi kumminkin,lämppärin teho ei riitä näille pakkasille -88 leone.
........mutta olisi kiva tietää, pajonko pakkasta missäkin on. Siis Avensis ja -30 asteen jälkeen lämpömittari näyttää viivaa.
Corollan edellisessä ja nykyisessä mallissa sama juttu paitsi että lämpömittari näyttää -30 astetta kun menee yli.
-97-malli näytti täsmälleen oikein lämpötilan ja nykyinen systemaattisesti 2 astetta liian vähän. Liekö tahallaan kalibroitu noin tien pintaa ajatellen.
Varsinaisia ongelmia ei ole ollut. Jarrujen vinkuminen lisääntyi, nyt alle 15 asteen pakkasessa vinkumista on vain vähän. Voimansiirto noteerasi yli 30 astetta siten että vedon vaihdellessa moottorijarrutuksen ja vedon välillä kuului lievä loksahdus jostain voimansiirtolinjasta todennäköisesti. Ääni hävisi pakkasen lauhduttua. Kyseessä 1.6 -02 Corolla siis.
Auto on Alfa Romeo 156 V6 '99, ensimäistä talvea ajossa ja todella positiivisesti olen yllättynyt. Yöt on ollut lämpimässä tallissa, päivisin auto on seisonut ulkona moniakin tunteja. Minkään näköistä ongelmaa en ole havainnut.
Ajo-ominaisuudetkin kympissä.
On ollut 24 - 35C.
Muutamana päivänä kytkin ei oikein irroittanut, hassu juttu, sillä luulisi vaijerikytkimen toimivan pakkasillakin.. No, nyt se pelittää taas ihan hyvin, liekö ollut vähän jäätä kytkinakselilla tms.?
Pyrin aina käyttämään tolppaa, mutta uudenvuoden päivänä kotiin palaillessamme oli ollut n. vrk. n. -25 C:n lämmössä ilman lämmitystä. Nihkeästi käynnistyi, mutta käynnistyi omin avuin kuitenkin..
Muuten ei mitään ihmeellistä ole ollut.. Auto on siis wanha takaveto-Corolla.
Pahin vastaan tullut ongelma on, että akku päätti ilman ennakkovaroitusta hajota uudenvuodenaattona. Sitä ei ehkä kumminkaan voi lukea itse auton vaan akun syyksi, ei ihan vuotta kestänyt ja hajosi kertalaakista.
Lämppärin yty ei oikein tahdo riittää, 20 asteen pakkasissa ajelee vielä mielikseen paitahihasillaan mutta reilussa 25:ssä yöllä auto ei lämmennyt edes toista tuntia kestävän matkan aikana. Samassa lämpötilassa päivällä tarkeni ilman ongelmia, aurinko ilmeisesti lämmitti lasien kautta? Yritän parantaa lämpöjä vaihtamalla 80 asteen termarin kuumempaan.
Neljän hengen kuormalla ja 25 asteen pakkasessa takasivulasit jäätyvät, kahden hengen kattauksella ei ongelmia. Asiaan voi kyllä vaikuttaa raitisilmansuodatin, joka on viimeksi vaihdettu ties koska. Täytyy laittaa uusi filsu kunhan saa koslan lämpimään talliin.
Tyhjäkäynnillä jännite putoaa kylmänä helposti vajaaseen 12 volttiin ja ilmastointiautomatiikka alkaa liian alhaisen käyttöjännitteen vuoksi arpomaan omiaan. Ajossa ja lämmintä autoa tyhjäkäyttäessä ei ongelmia.
Kytkin ja vaihteisto ovat ensimmäisten metrien ajan vähän kankeita. Ohjaustehostimen ylipaineventtiili pitää yli 20 asteen pakkasessa käynnistäessä muutaman sekunnin konsertin. Jarruvalopolttimoiden merkkivalo vilahtaa joskus juuri ajoon lähdön jälkeen jarrua painaessa, jarruvalokatkaisijan vaseliinit taitavat kangistua kovassa pakkasessa. Nämä nyt eivät taida olla mitään oikeita ongelmia.
Ovien ja lukkojen (kauko-ohjaus) kanssa ei ole ollut ongelmia, ovet tosin jäätyvät pesun jälkeen (yllätys!) mutta pelaavat taas kunnolla kunhan ne saa kerran auki.
MB 300D -86 ohjaustehostimen putkistossa on yhdessä kohtaa mutkaisempi kohta joka on toteutettu letkulla. Se oli ilmeisesti jo murtumia täynnä kääntöpuoleltaan mutta näytti hyväkuntoiselta konehuoneeseen katsomalla.
No annas olla kun pakkanen uutena vuotena tipahti -33C niin aamusella oli ilmeisen vanhat ATF:t niin jumissa että letku antoi periksi ja halkesi. Ja ATF:t pitkin pihaa.
Vaihdoin letkun ja täytin ohjaustehostimen tuoreella Mobilin 220:sellä ennen kotimatkalle lähtöä.
Eipä ole muuta ongelmaa pakkanen tuonut, lähtee -28C ilmankin lohkolämppäriä joskin tuleehan sitä lämppäriä normaalisti käytettyä.
Ai niin, vilkkuvipu oli tänään aamulla NIIN kohmeessa etten saanut vilkutettua ekan 15 km matkalla ollenkaan. Olis ollut paskamainen vika jos asuis vielä suurkaupungissa eikä landella.
Henkka
ps: Ai niin jäähdytysneste meinas päästä jäätymään kun en ollut ajoissa tsekannut pakkaskestoa. Korjautui kunnon tujauksella raakaa pakkasnestettä.
lähtee hyvin käyntiin kun pari tuntia roikassa,lämpenee aika hitaasti,on mahottoman jäykkä käänneltävä,kytkin jäätää ajaessa ts.kun pudottaa satasen vauhdista alle kaheksaankybään niin ei meinaa nelosta saaha silmään,kytkin poljin on niin jäykkä,kaupungissa ilmiö ei esiinny.Toissa päivänä pakkasta oli 35.6 täällä itä-rajalla niin laitoin auton käyntiin ja sisäilmakierrätyksen päälle niin meni 10 min.kun auton sisällä oli 14 astetta.polttoaineen hyytymistä en ole havainnut,cedricissä menee pa-letkut lämmityslaitteen letkujen kanssa vaahtokumi tms. tötterön läpi joten löpö on ainakin teoriassa vähän lämmintä,mutta kyllä cedricillä(kin) pärjäilee kun ei vaan kierrätä kylmää konetta ja muistaa että vanha rauta(!) on haurasta pakkasella.Autossa on 10-30 öljyt joten kylmäkäynnistyksen jälkeen öljyvalo palaa kauan ja hartaasti niin että hirvittää.Auto on kuitenkin uskollisesti palvellut jo likemmäs 250000 kilsaa ja tiedän että tunnearvon lisäksi muuta arvoa sillä ei ole mutta en silti valita.long may you run sanoi neil young.
Mie oon hyvää pitoautoo ettimässä. Onks toi sn auto pito vai ´myyntiauto?? Mulla ois vaihossa W123 Mese.. Musta, helmat ruosteessa, muuten hyvä. 200D. vähän ajettu (980000)
Itselläni on kokemusta Fordista, bemarista, wolkkkarista, sitikasta ja parista nissanista ja täytyy sanoa, että Kyllä ne yleensä ottaen on nuo nissanit ollu kohtuullisen varmoja pakkas autoja. Kerrankin 1,3 litrainen bensa sunny seisoi -38 asteen pakkasella 5 tuntia ilman roikkaa. Pari kaasupolkimen polkaisua ja auto lähti surutta käyntiin. Ei ollu minkäänlaisia vaikeuksia autossa jopa tarkeni kohtuullisen hyvin. Toki auto oli muuten jäässä, kuin kaivoämpäri, mutta ku ajelun aloitti rauhallisesti, niin kyllä se siitä lähti. Fordikin oli melkoinen ihme käynnistyjä, mutta siinä oli muuten melko paljon muita vikoja. ;) Bemari tahtoi olla melkopaljon liian jäykkä pakkaskelillä ja sisätilat ei oikein lämmenny. Muut mainitsemani merkit on lähteny kohtuullisen huonosti käyntiin alle -30 asteen pakkasessa. Nykyään ajelen 2,5 litrasella neliveto diesel king cabillä ja täytyy todeta että hyvin toimii ja lämmintä piisaa. Eilenkin piti hinata yksi tienposkeen hyytynyt Tojotan lantikka huoltoaseman lämpöön, kun satuin olemaan liikenteessä maantiellä. Pakkasta oli -37 astetta. Pikkusen yritti nissanikin pätkiä, ku ajeli yli 80km/h, mutta ku laski vauhtia, niin hyvin meni tuo 150 km matka. Oli muuten melko raskas hinattava se lantikka, ku pelkkä auto taitaa painaa 2500kg ja sen perässä oli vielä 500kg peräkärry. Voin sanoa, että kun samalla yritettiin saada autoa hinaamalla käyntiin niin huomas kyllä, että jotaki on perässä. Juu mutta asian ydin oli kuiteski, että nissani on kohtuullisen hyvä talviauto.
Lähtee käymään näillä pakkasilla ilman l.lämmitintä kerralla kun avaimesta kääntää. Lämpiää jonkun verran ja sulattaa lasit 3-5min ja lämpiää sitten tasaisemmin n. 15-30 min ajon jälkeen. Kaikki lasit sulavat jäittömiksi ja myös pysyvät kirkkaina. Auto on ihan kivan lämminkin, aino miinus kankeasta ohjauksesta joka tosin pehmenee lämpiämisen myötä. Kulutuskin on noussut melkoisesti, mutta sehän kai kuuluu näin kylmillä asiaan. Autonihan on Civic 1,5i 16V vm-91.
Hihna huutaa armoa ng-satkussa starttauksen jälkeen. Ei muuta murhetta.
sun saabista on menossa jakopäänhihnan pyörän laakeri. se on vielä muovinen pyörä joten sulaa kun laakeri leikkaa lopullisesti kiinni. suosittelen pyörän vaihtoa....
Ei ongelmia, vain pientä jäykkyyttä hallintalaitteissa.
eipä ole ollut muuta kun vähän jäykkä alussa ajaa mut 10 min ajon jälkeen lämmin ja mukava kuin kesällä toyota corolla ke 70 vm 82
Seatin lukot heittävät pelaamasta, jos ovat vähänkin huonolla rasvauksella. Auto on nyt toista talvea ja molempina talvina on ollut ongelmia etuovien aukisaannissa tai kun on saanut auki, niin kiinni pysymisessä kun pakkasmittari on ensimmäisiä kertoja käynyt alle 30 asteen pakkasessa.
Seatin toinen ongelma on sitten ahtopainaineiden ongelmat, jotka ovat myöskin toistuneet aina kun pakkasta on 30 asteen hujakoilla. Rikkoutuneeksi todettu osa on ollut milloin ilmamassamittari ja milloin ahtopaineen säätöventtiili.
Seatissa tarkenee myös hyvin pidemmällä matkalla, mutta kaupunkiajossa vain kun pakkasta on vähemmän kuin 20 astetta.
Ka on ensimmäistä talvea ja on osoittanut yksinkertaisemman tekniikan edut kun pakkasmittari on ollut jopa -37 asteen lukemissa. Lämpöä ja ajo-ominaisuuksia myöskin piisaa ainakin kaupunkipyöritykseen ja lyhemmille moottoritiematkoille. Pidempiä reissuja ei ole vielä tullut tehtyä.
sdi koneella ei oo mitään ongelmia kuhan pitää tankin täynnä, mutta takaoven lukko jumittaa, sekin olisi välttänyt jos en olisi pessyt autoa juuri pakasten alla.
sammutus-solenoidi alkoi vuotamaan.....
edessä pumpun uusinta (n1000€)???
.... samanlainen vuotta tuoreempi. Meillä ei vaan ole ongelmia (vielä ainakaan) ollut. Kiltisti on toiminut kun kello. Ainoo vaan, että jotain pientä resonointiääniä kuuluu pakoputkistosta. Onneksi loppuu kun auto lämpenee. Tätä ongelmaa esiintyy vaan yli 25 asteen pakkasessa. Jos se nyt ongelma on :) Ja kyllähän ääntä maailmaan mahtuu.
sammutus-solenoidi alkoi vuotamaan.....
edessä pumpun uusinta (n1000€)???
Luulis tuohon solenoidin saavan, niin ei tarvii koko pumppua vaihtaa. Kysele tarvikeliikkeistä.
Kyllä näiden kelejen auto on Audi allroad 2,5 tdi.....se ei hyydy vaan kulkee
Loistoautojen murhe on huohotin putken jäätyminen ja sitäkautta huonojen (mineraali) öljyjen syöttö ulos vaikka mittatikun reiästä. Voi hajottaa myös moottorin erilaisia tiivisteitä/putsareita.
Korjaamolla voi asennuttaa alkuperäisen varaosan joka joskus onkin jo laitettu. Kyseessä on huohottimen lämmitin joka pitää sen sulana ajon aikana niin se sitten ei jäädy tukkoon kun siellä ei oo kosteutta.
Muuten citikassa ei kyllä oo mitään vikaa talvella.
Lämppäri huutaa kylmänä muuten ei mitään ongelmia. lähtee laakista vaikka pakkasta -28 ja ei ole tolpassa..
Citroen xantia vm93:n ainoo ongelma oli, että kesti n.10 minuuttia nousta ajoa asentoon. Muuten ei minkäänlaisia ongelmia. Käyntiin lähti niinkuin auton pitääkin. Ensimmäisellä. :D
tienvierillä on kuulemma näkynyt viime päivinä ylivoimaisesti eniten PEUGEOT-merkkisiä autoja.
eri malleja; kolmenollaseiskaa, neljänollaseiskaa ja kuulemma yksi kuusnollaseiskakin.
ikävämpi homma patonginpurijoille.
on sama tekniikka kuin Peugeoteissa. Saman firman autoja molemmat.
Yllättävää kyllä toimii loistavasti ja taivasalla tolpassa!
Ei ole mitään ongelmia ollu. Eikä ole aina edes ollu piuhassa ennen ajoa.
näissä vastauksissa on kehuttu lämpöiseksi aika monta autoa. rohkenen väittää että osa näistä on aika kylmiä. ollaan vain niin totuttu siihen eikä välttämättä tiedetä paremmasta.
nojoo itellä -88 galantti ja ilman lohkolämppäriä käyntiinlähtevyysraja on noin 27-32 pakkasastetta.
lämppäri puhaltaa vielä -30 asteessa matka-ajossa kyllä ihan tulikuumaa, mutta puhalluksen säädöissä on toivomisen varaa. pitäis olla semmonen niinkun bemarissa että lämmintä ilmaa saa tulemaan kaikista suuttimista yhtä aikaa.
tottahan se on koneenrääkkäystä laittaa auto käyntiin ilman lohkolämppäriä tämmösissä lämpötiloissa mutta kuitenkin.
... että kyllä ihmiset osaa Suomessa elää
vaikka on vähän hankalampia kelejä.
Tottahan on että lohkolämppäri ja hyvät öljyt (lue:synteettiset) auttaa asiaa kun
käynnistys tällä kelillä kuitenkin syö enemmän
autoa kuin miestä.
Ei muuta kuin että hyvä me!
Muuten hyvin on toiminut, mutta keskuslukitus reistaili -25 asteen pakkasessa.
Ekaksi sippasi lämmityslaite, sitten puski öljyt pellolle, kun huohotinputki jäätyi ja viimemmäksi laturista meni hiilet - kaikki näillä pirun pakkasilla!
Mistäs tuota alkaisi. :)
Mennään vaikka pakkasen mukaan. Ottakaa huomioon, että autoa en tolppaan saa, joten täysin luonnon armoilla on autoraukka.
-15 asteeseen asti: ei mitään ongelmaa. Käynnistyy laakista ja pysyykin käynnissä. Pientä jähmeyttä hallintalaitteissa.
-20 astetta: ohjaustehostimen nestettä alkaa kulua, loppuu kulumasta kun tiivisteet ovat ehtineet vetristyä. Lähtee laakista, mutta sammuu saman tien. 2. käynnistysyritys ja jää kiltisti käyntiin. Nopeusmittari aloittaa valituksen 80 km/h vauhdissa. Ovea joutuu paiskaamaan että jää kiinni.
-25 astetta: tehostimen nestettä kuluu enemmän. Kone saattaa vaatia 3 käynnistystä ennen kuin jää käymään. Hallintalaitteet ja alusta jo verraten jäykkänä. Nopeusmittari aloittaa valituksen 7-kympissä.
-35 astetta: ostosmatka syö tehostimen nesteet maksimista reilusti alle minimiin. 3 käynnistysyritystä edelleen.. Onneksi ei tarvitse pitkiä starttauksia. Nopeusmittari aloittaa valituksen 6-kympissä, eikä valitus lopu ennen kuin sisätilat täysin lämpimät (olisi pitänyt kesällä rasvata vaijerin pää). Tuuletin hieman vikisee. Näillä keleillä ei lähdetä kuin pakon edessä.
-40 astetta. Pari kertaa on joutunut tällaisestakin kylmänä vääntämään. Vaati nelisen starttausta ja jäi käyntiin. Äänitorvi huusi käynnistyksen jälkeen.. vaikeni painalluksella. Kaasutin ilmeisesti ihmeissään, ei laske kierroksia vaikka kone olisi lämmin. Tehostimen nesteet. Nopeusmittari. Ovi. Vaihteensiirto. Alusta.
Muuten auto on ollut ehdottoman luotettava.
Moottorin käynti on kyllä ihmetyttänyt: vain parisen kertaa heti starttauksen jälkeen pientä epätasaisuutta käynnissä.
Ovet menee niin jäykäksi avata, että on pakko aloittaa se dietti. Ovi tosiaankin aukeaa vain 20 senttiä, ja sitten pitää jo käyttää _voimaa_ että sen saa sepposen selälleen. Ei muuta onkelmaa, lohkolämmitin tosin voisi auttaa aamukäynnistyksissä, -34°C ja jaksaa lähteä käyntiin. Vm -99.
kyseisen automerkin kans (vm-90 5.0 bensa)ei ole
ollut käynnistys ongelmia.eikä siinä ole edes
lohkolämmitintä.
ei lähde ilman lämmitintä käymään -40 asteen pakkasella, jos se on ollut ajamatta vuorokauden. En tiedä, jos sen saisi revittyä käymään käynnissäolevan auton akun lisävirralla, mutta ei varmasti omalla akullaan.
7v vanha akku hyytyi pätkäajossa eikä jaksanu enää startata.
Keskuslukko ei jaksa avata aina kaikkia lukkoja.
Auto on Mazda 626 vm -86
Kun auton käynnistää johdon päästä (ja sisätilanlämmitin suunnattuna niin että kojelauta lämpiää) ja nokalla sekä merkkikohtainen säleikköpeitto, että ala-aukot tukittu 90-prosenttisesti pahvilla, niin ei mitään ongelmia pakkasen suhteen, ellei ikkunoiden jäätymistä lasketa. Jopa webasto sammuu -39 asteen pakkasella, kun molemmat nokkasäleiköt on tukittu, kun -6 asteen pakkasella webasto huutaa koko matkan vaikka isompi säleikkö on tukossa.
Ihmettelen kovasti, että miksi autoilijat eivät edes kovilla pakkasilla estä liian pakkasilman pääsyä konetilaan. Mersussa homma toimii tosi hyvin, koska moottoritila on kokonaan koteloitu pohjasta.
Tuolla tavalla toimien pikku-Mersu toimisi kuin kesäkelillä vaikka pakkasta olisi -50 C. Tosin, jossain vaiheessa voisi ongelmaksi muodostua akun sijoitus matkustamon lattian alle, sehän ei lämpene moottorilämmittimen käytön yhteydessä, noin -40 asteen pakkasella jo saattoi kuulla, että startti pyöri laiskahkosti.
P.S. Kovimmilla pakkasilla olen antanut auton käydä tyhjäkäynnillä (webasto päällä) ainakin noin 5-10 min., silloin kone on niin lämmin, että matkustamokin saa lämpöä ja vaihdelaatikko tehostin tarpeeksi notkeita.