Voisitteko te nyky-äidit muuttua sellaisiksi kuin satukirjasta lukemani mukaan äidit olivat ennen vanhaan? Eli kiireisistä Yh/Ura/Bailu-Äiskistä turvallisiksi hellan vieressä viihtyviksi pullantuoksuisiksi koti-äideiksi?
"Yksinäinen lapsi"
"Yksinäinen lapsi"
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äidin rooli on moninainen. Jostain syystä lapset aina syyttävät ensimmäiseksi äitejään monesta asiasta. Sitä rakkaintaan.
ei rakkauttani vähennä tai tee sinusta vähemmän tärkeää vaikka päivät oletkin hoidossa.siellä tapaat kavereitasi ja opit paljon uusia juttuja.
uskotko kultaseni että vain pyörimällä helmoissani jäisi jotain oppimatta..haluan että kasvat itsenäiseksi ja reippaaksi pärjätäksesi elämässä.sinulla on aina ykkössija elämässäni ja ymmärrät joskus varmasti että rahan eteen on tehtävä töitä.et näe sitä vielä kun saat kaiken mitä tarvitset,varauksettoman rakkauteni ja huolenpitoni lisäksi.ja sit kysymys ketjun aloittajalle;miksi luulet että kaikki äidit ovat samanlaisia kuin omasi...??
Ihan hyvä ehdotus, mutta satujen äideistä tuli mieleen vain
- Hannun ja Kertun äitipuoli, joka halusi jättää lapset metsään
- Tuhkimon äitipuoli, joka orjuutti ja sorti tytärpuoltaan
- Lumikin kuningatar (mikähän oli ko. henkilön virallinen suhde Lumikkiin...?), joka halusi myrkyttää tytön
Ainoa mieleen tullut "oikea" äiti on muumimamma.
Mikäs se tollanen nykyäidin määritelmä on?
Hmm, hmm, HMM..
Kyllä sitä nykyäiti voi olla yhtä ja toistakin, kaikkea vähäsen ;)