sukulaiset ja

mun ongelma

Mun sukulaiset on ihan okei tyyppejä, ja ei tunnu mukavalta pahottaa niiden mieliä jäämällä kotiin sukujuhlista sen takia, kun niiden kanssa ollessa pitäisi esittää jotain muuta kuin mitä on (mikä on kyllä tuskaista mutta en haluaisi että minuun petyttäisiin - pitäisi varmaan päästä tuommosen typeryyden yli).
Tilannetta vaikeuttaa myös raha. Raha tekee tästä vielä vaikeampaa! En halua niiltä rahaa, etenkin nyt kun olen ollut aika useista sukujuhlista yms. poissa ja sukulaisten mielipiteet minusta tuntuu pahenevan sen takia. Eli jos menen nyt niin antaako ne anteeksi sen etten ole ollut aikaisemmin? Tai jos ne jättää rahan lähettämisen kokonaan pois, niin mitenkäs sitten voin enää nähdä niitä ilman että vaikuttaisi siltä että sen rahan takia olisin liikkeellä?
Pitäisivät vaan rahansa. Niistä on tietty hirmunen hyöty opiskelijalle jolla rahatilanne on surkea, mutta sen rahan takia en voi vapaasti tehdä mitä haluan. Joten parempi ilman. Ehkä olen paska kun ajattelen mitä ne minusta ajattelee sen sijaan että vain menisin niiden luona käymään ja jättäsin tämmösen valittamisen.
Tilanne on silti vaikea. Harmittaa..
Jos ne sukulaiset vihaisivat minua niin ehkä ne ei sen jälkeen enää pahoittelisi sitä etten koskaan käyny niiden luona? Kellään samankaltaisia kokemuksia?

1

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiusallista

      Minusta on tavattoman kiusallista, että tuputetaan rahaa kouraan, joka kerta kun käy kyläilemässä sukulaisten luona. Sitten niille pitää esittää sellasta kivaa pikku enkeliä. En minä halua niiden rahoja, mutta ei uskota vaikka yrittää kieltäytyä, enkä halua pahoittaa toisten mieltä.

      Joskus tuntuu siltä, että siitä vierailusta maksettaisiin palkkaa tai jotain. Tai luulevat, etten tulisi käymään, jos ei siitä "makseta". Hirmusen kiusallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      3065
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1580
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      88
      1332
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1294
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      148
      1196
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1158
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      119
      989
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe