Mun sukulaiset on ihan okei tyyppejä, ja ei tunnu mukavalta pahottaa niiden mieliä jäämällä kotiin sukujuhlista sen takia, kun niiden kanssa ollessa pitäisi esittää jotain muuta kuin mitä on (mikä on kyllä tuskaista mutta en haluaisi että minuun petyttäisiin - pitäisi varmaan päästä tuommosen typeryyden yli).
Tilannetta vaikeuttaa myös raha. Raha tekee tästä vielä vaikeampaa! En halua niiltä rahaa, etenkin nyt kun olen ollut aika useista sukujuhlista yms. poissa ja sukulaisten mielipiteet minusta tuntuu pahenevan sen takia. Eli jos menen nyt niin antaako ne anteeksi sen etten ole ollut aikaisemmin? Tai jos ne jättää rahan lähettämisen kokonaan pois, niin mitenkäs sitten voin enää nähdä niitä ilman että vaikuttaisi siltä että sen rahan takia olisin liikkeellä?
Pitäisivät vaan rahansa. Niistä on tietty hirmunen hyöty opiskelijalle jolla rahatilanne on surkea, mutta sen rahan takia en voi vapaasti tehdä mitä haluan. Joten parempi ilman. Ehkä olen paska kun ajattelen mitä ne minusta ajattelee sen sijaan että vain menisin niiden luona käymään ja jättäsin tämmösen valittamisen.
Tilanne on silti vaikea. Harmittaa..
Jos ne sukulaiset vihaisivat minua niin ehkä ne ei sen jälkeen enää pahoittelisi sitä etten koskaan käyny niiden luona? Kellään samankaltaisia kokemuksia?
sukulaiset ja
mun ongelma
1
1058
Vastaukset
- kiusallista
Minusta on tavattoman kiusallista, että tuputetaan rahaa kouraan, joka kerta kun käy kyläilemässä sukulaisten luona. Sitten niille pitää esittää sellasta kivaa pikku enkeliä. En minä halua niiden rahoja, mutta ei uskota vaikka yrittää kieltäytyä, enkä halua pahoittaa toisten mieltä.
Joskus tuntuu siltä, että siitä vierailusta maksettaisiin palkkaa tai jotain. Tai luulevat, etten tulisi käymään, jos ei siitä "makseta". Hirmusen kiusallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751471
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431061Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38745- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21660Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29653- 36643
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30587