kyllä vituttaa kun katsoo näitä nykyajan ihmisten autojen valintoja, on 200-300hv bensavehjettä automaatilla varustettuna mutta moottoritielle ei päästä muun liikenteen sekaan samalla nopeudella, mennään 70km/h lasissa ja pää pyörii kuskilla kuin karuselli konsanaan välillä näkee näitä jotka kääntyvät lähes kokonaan kuskin penkillä ympäri nähdäkseen tuleeko sieltä muitakin....vittu mitä idiootteja meillä ajaa tiellä....saksassa esim. lähtevät moottoritien liittymästä niin että melkein jää viivat renkaista, suomessa voi huoletta ostaa 20hv auton (mopoautokin käy) ja ei jää jalkoihin....niin surkeita on nämä kaulustapaitakuljettajat meillä.
vitutuskäyrän nousua
tdi 105hv
161554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mistähän sitten johtuu että erilaisissa autokilpailuissa keikkuu suomalainen kymmenen parhaan joukossa, monesti useampiakin. Kuitenkin suomalaisia on universumin asujaimistosta melkoisen vähän.
Mielestäni suomalaiset ovat varsin taitavia kuskeja, niin asfaltitlla, soralla kuin lumellakin.
Katsoppas vaan noita keski-Euroopan ja Ämerikan pellejä kun vähän tulee liukkautta. Siellä ne pyörii piruettia jarru pohjassa ja sormi perseessä. Eikä kyse ole pelkästään siitä että meillä olisi paremmat renkaat. Ei siitä ole kuin parikymmentä vuotta kun suurin osa ajeli kesät talvet samoilla renkailla ja hyvin pysyttiin tiellä.
"Mielestäni suomalaiset ovat varsin taitavia kuskeja, niin asfaltitlla, soralla kuin lumellakin."
Taitavia kuskeja, jos tiellä ei ole ketään muita. Liikenne on kuitenkin vähän eri asia kuin rallierikoiskoe.
Jos on joskus käynyt ajamassa esim. USA:ssa, niin kyllä tämä Suomen liikenne naurattaa. Ei Jenkeissä jäädä jumittamaan highwayn rampille neljääkymppiä tai jäädä mietiskelemään liikennevaloihin, kun vihreä palaa. Suomessahan vähän väliä valoista kerkeää vain pari autoa, kun joku jää haaveilemaan. Ja moottoritien rampeilla ei uskalleta painaa kaasua, en tiedä miksi.
Toisaalta sitten Suomessa tullaan usein täysin holtittomasti kolmion takaa eteen. Ihan kuin olisi aivan mahdotonta arvioida, että se kuuttakymppiä tuleva auto on aika nopeasti siinä kohdalla. Katsotaan, että auto on tulossa, mutta silti tungetaan eteen, eikä sitten edes paineta kaasua, vaan annetaan sen toisen jarrutella aivan kävelyvauhtiin.
Lisäksi Jenkeissä oleva sääntö, että liikennevaloissa punaisilla saa kääntyä oikeaan, on kaikessa yksinkertaisuudessaan upea.
Siellä voi käydä ostamassa rautakaupasta rynnäkkökiväärin ja suolata naapurit.
Jos vertailet jenkkilän liikennekuolema- ja loukkaantumistilastoja ja vertaat niitä Suomen vastaaviin niin huomaat että asumme todellisessa lintukodossa. Ja sama juttu on noiden rynkkytilastojn kohdalla.
Minä haluan ajaa autolla ja elää - en kuolla jonkun sujuvan jenkkikuskin lotjan alle tai seitenkuuskakkosen edessä.
Samalla logiikalla pitäisi sitten kaikkien Suomalaisten olla todella hyviä mäkihyppääjiä!
Hyvin tehoaa nationalistiset mielikuvat. 'Suomi on rallikansaa' ei tarkoita sitä että naapurin rouva olisi kova vastus Loebille pikataipaleella. Se tarkoittaa että Suomalaiset istuu vetämässä makkaraa ja mäyriksiä metsässä 'seuraamassa' rallikisoja.
Suomeen on sattunut rakentumaan rallikuskeille 'koulutus- ja uralla etenemistä edistävä järjestelmä'. Jollekin Saksalaiselle on paljon vaikeampaa aloittaa rallin ajaminen saati sitten nousta huipputasolle.
sitten kun tuosta oikealle kääntymisestä oli paljon puhetta, niin haastateltiin muistaakseni Knut Aasia (eli liikkuvien päällikköä) ja hän totesi tuohon jokseenkin näin:" Ei se suomessa toimisi. Suomalaiset kuitenkin käyttäisivät sitä väärin." Aika vankkaa ammattitaitoa? Mutta minkä puolen? Ennustaja vai poliisi....
olen minä. Jos rampilta tulee isompi Audi, Bemari tai Volvo V70 esimerkiksi niin lähtevät kuin tykin suusta ja ohittelu alkaa heti. Corolla-, Avensis ja Primerakuskeilla esimerkiksi pää pyörii kuin viirupöllöllä ja motarille tullaan noin 70 km/h rampilta.
Suomalaiset kuskit ovat niin uskomattoman, tajuttoman surkeita että ei millään voi uskoa.
Täällä ajetaan unessa neljääkymmpiä täysin tyhjillä, leveillä hyväkuntoisilla maanteillä ja sitten on muka turvallista liikennettä... Suomessa ei ole liikennettä juuri ollenkaan tiestöön nähden ja täältä puuttuu täysin kapeat nopeiden rajoitusten rännit ja muut 'vaaralliset' tiet. Silti täällä porukkaa lakoaa samaan malliin kuin Saksassa jossa hirveän suuri määrä ihmisiä käyttää paljon tehokkaammin pienempää mutta 'nopeampaa' tiestöä.
Jos Saksassa tai muualla keski-euroopassa ajettaisiin edes suunnilleen yhtä ajattelemattomasti, hitaasti ja unessa kuin Suomessa, liikenne olisi täysin tukossa kaikkialla.
Siellä ihmiset yksinkertaisesti osaavat ajatella ja ajaa reippaasti. Eihän Suomessa mitään muuta hoeta kuin että 'ajakaa rauhallisesti'. Ei rauhallisuus ole tärkeää, vaan fiksuus ja ajattelu! Tai oikeastaan että ajaa oikein!
Kun palasin tauon jälkeen Ranskaan ja ajoin pientä, kapeaa, mutkaista (Suomen mittakaavassa melkeinpä pihatien tasoista) maantietä mielestäni hyvinkin reippaasti (10km/h yli 90:n rajoituksen), hetkessä oli takaluukussa kiinni mummeli Cliossa hakemassa ohituspaikkaa!!
Se että Suomessa on ralli- ja kilpakuskien kasvatus'järjestelmä' ja useita hyviä kilpakuskeja ei tee Suomalaisia luisuja hallitsemattomia tumpeloita paremiksi kuskeiksi. Tällähän keskitytään pääasiassa kulutuksen kannalta huonoon hitaisiin liikkeellelähtöihin ja vasemman kaistan tukkimisiin.
Menit sitten Ranskaan asti tupeksimaan ja estämään mummelin sujuvaa ajoa.
Pysyisit suomessa niin vauhtisi riittäisi.
Heh, kesti vaan vähän aikaa tottua 'normaaliin vauhtiin' Suomen aivokuolleen menon jälkeen. On jotenkin käsittämätöntä että Suomessa useimmat keski-ikäiset miehetkään eivät osaa ajaa.
Keski-euroopassa mummoillakin on enemmän munaa kuin Suomalaisilla nuorilla miehillä.
Suomeen tottumisen jälkeen pahinta on mennä Italiaan. Siellä Guidot ajaa Puntoilla kovempaa kuin Suomalaiset ikinä pystyisivät Ferrarilla. Ja punainen valo tarkoittaa että höllätään vähän kaasua ja vaihdetaan pienempää silmään.
Jep, mielenkiintoista tämä aivokuolleiden touhu. Ajelin tuossa viikolla muutaman sataa kilometriä motaria rauhallisella tasarahasatasen vauhdilla, ihan puhtaasti sen takia, että menovettä kuluu paljon vähemmän kuin 120:ssa tai >120 nopeuksissa.
Erittäin mielenkiintoista oli havaita reilua ylinopeutta liikkuvien audi/volvo -henkilöautoyhdistelmien liikehdintä. Jompikumpi edellä ja toinen noin 10 metrin etäisyydellä perässä, koko matkan peilistä niin pitkälle horisonttiin kuin kulloinkin näkyi - kumpikaan ei uskalla tehdä ratkaisua ja ajaa sitä itselleen sopivinta vauhtia vaan on turvallisempaa mennä ruotsalaisittain tappituntumalla... ja periksi ei anneta. HOHHOH ja tätä tekee isot äijät, ei perkele.
Minulla on munaa ajaa satasta jos huvittaa, sovitelkoot muut ohittamisensa siihen [piste], vaikka myönnettäköönkin, että kerran lipsuin ja kokeilin, mutta 180 jälkeen oli pakko höllätä, jos vaikka sinivalkoraidallisia olisi ollut jossain jemmassa.
Kovaa ajamiseen ei vaadita munaa vaan jotain keltaista nestettä korvien väliin...
...monella suomalaisella on "munaa" liikkua lain asettamien rajoitusten puitteissa ilman pakottavaa tarvetta "kyllä katsokaas minä osaan ja tällä autolla pääsee" -pätemiseen.
Eikö tuokin kuulu aivokuolleiden kategoriaan?
Siihen tarvitaan munaa että ottaa vastuun omasta toiminnastaan.
Mainitsemasi tilanne on kai seurausta aivokuolleiden Suomalaisten täydestä piittaamattomuudesta kaistakuriin, eli jurrutetaan vasemmalla kaistalla kun ei tajuta mitä ympärillä tapahtuu.
Ja joillakin on munaa itse ajatella ja ajaa fiksusti huolimatta aivokuolleiden sosialistivirkamiesten (mm. verorahojen säästämiseksi ministeriöiden palkkoihin, SAK:laisille ja tukiin) tekemistä poliittisista siirroista.
Kaikkein fiksuimmat muuttavat välittömästi siihen mieluisaan maahan eiväkä jää voivottelemaan typeristä liikenne- yms. säännöistä.
Terve menoa!
Niin, tai ne joilla on munaa, eivät lähde vaan taistelevat oikeudenmukaisuuden ja vapauden puolesta.
Ei se nopeus, vaan arviointikyky.
Kyllä sitä sillä rajoituksen mukaisella nopeudellakin päsee hyvin mukaan jos osaa edes vähän katsoa sopivaa väliä ennakkoon. Toki se on hieman helpompaa jos kiihdyttää hieman yli sallitun, koska sitä vauhtiahan ne kaikki siellä todellisuudessa ajavat.
Toki se vituttaa olla siellä takana, kun joku painaa äkisti jarrua ja rupeaa arpomaan mihin väliin voisi väkisin ängetä.