120L sammuu

Joppes

Ongelmana on että Skoda 120 L vm.87 sammuu ajosta kun kone on lämpenee tarpeeksi. Kipinä on, bensaa tulee. Epäilen automaattiryyppyä tai jotain vikaa kaasarissa. Osaisiko joku antaa vinkkejä miten tai mistä etsiä vikaa?

8

1553

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vulkan

      Škodan Jikov-kaasuttimessa ei ole automaattiryyppyä. Yksi mahdollinen selitys on kaasuttimen magneettiventtiilin löystyminen. Silloin auto ei tahdo pysyä tyhjäkäynnillä käynnissä ilman ryyppyä. Tämä vaivaa vm. -84 ja sitä vanhempia malleja missä on Jikov 32 EDSR -kaasutin. Uudemmissa malleissa vika on eliminoitu (Jikov 32 SEDR -kaasutin).

      Kaasutin voi olla likainen, jotain voi olla löysällä tai kohokammion pinta alhaalla. Škodan kaasutin vain tuntuu vaativan sitä että se avataan vähän väliä, putsataan sisältä ja kootaan uudelleen. Ongelmana on että bensa kulkee pumpulle tankin pohjalta, jolloin tankissa oleva kosteus ja roskat ajautuvat helposti kaasuttimelle. Vaikka bensa kulkeekin peräti kahden sihdin läpi, siihen kannattaa kuitenkin lisätä kaasuttimen ja bensapumpun väliseen letkuun ylimääräinen paperisuodatin. Se ehkäisee kaasutinvaivoja todella tehokkaasti. Toinen tärkeä juttu on tyhjentää bensapumpun sakkakuppi silloin tällöin.

      Jos bensaletkut ovat alkuperäiset, myös ne voivat aiheuttaa hankaluuksia. Hapertuessaan pumpun ja kaasuttimen välinen letku tihkuu bensaa lävitseen ja tällöin vika havaitaan helposti. Tankin ja pumpun välinen letku hapertuu vastaavasti, mutta se ei näy päälle, sillä se imee ilmaa lävitseen.

    • tonikäsen

      Skodan jo kuulukin sammua??

    • iluap

      Tarkista, että kaasarin ja imusarjan välissä on paksu eristeadapteri. säädä pinta kohokammiossa oikeaksi. Bensa voi "kiehua".

    • pösökuski

      Sillon kun itselläni ol iaikoinaan 130L, siinä meni tyhjäkäyntiruuvin(vai mikä lie oikealta nimeltään) tiiviste huonoksi ja ruuvi kiertyi ajon aikana itsestään kiinni.

      Ei ollut lämpimänä tyhjäkäyntiä ollenkaan. Vaihdoin tiivisteen ja taas pelitti.

    • SKFO

      Onko tietoa onnistuuko EDSR korvaaminen laittamalla tilalle SEDR? Huonosti tarjolla uusia kaasareita :D

    • venäjäeiaudejaole

      osta kalahsnikov

    • Skoda120L

      Ongelma voi olla myös bensapumpussa, kalvo voi olla venynyt. Minun entisessä (nyk. Venäjän rekisterissä) Skoda 120L autossa polttoainepumpun kanssa oli ongelmia, kun oltiin Venäjällä Petroskoissa liikenteessä kaverin kanssa. Sammui aina liikennevaloissa ja piti käydä välillä pumppailemassa bensaa kaasariin.
      Sama vika vaivasi aikoinaan myös Kupla-Volkkaria, että bensapumpun kalvo venähti vuosien saatossa ja tuli ongelmia.

      • Skoda120L

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe