tänää on tullu syötyy tää kaikki:
aamupala: kaksi ruisleipäsiivua (uotilan maalaislimppu) ja yksi ruisnäkkäri joiden päällä oli 5 % juustoa , kurkkua ja tomaattia. 2 dl valion rasvatonta yogurttia
7 kpl pantterikarkkeja
päivällinen: yksi uotilan ruissiivu ja 6 viipaletta 5 % juustoa. kaksi haukkausta pinaattipizzaa ja kolme lusikallista jauhellihakasvispataa.
100 g pirkan salmiakkikissoja (100kcal/100g)
leffan ääressä illalla vielä:
kaksi porkkanaa,puolikas paprika, 100 g kukkakaalia, puolikas kurkku, 1 dl kevytkermaviiliä sekoitettuna dippijauheeseen.
mitä mieltä?
kiitos:)
aamupala: kaksi ruisleipäsiivua (uotilan maalaislimppu) ja yksi ruisnäkkäri joiden päällä oli 5 % juustoa , kurkkua ja tomaattia. 2 dl valion rasvatonta yogurttia
7 kpl pantterikarkkeja
päivällinen: yksi uotilan ruissiivu ja 6 viipaletta 5 % juustoa. kaksi haukkausta pinaattipizzaa ja kolme lusikallista jauhellihakasvispataa.
100 g pirkan salmiakkikissoja (100kcal/100g)
leffan ääressä illalla vielä:
kaksi porkkanaa,puolikas paprika, 100 g kukkakaalia, puolikas kurkku, 1 dl kevytkermaviiliä sekoitettuna dippijauheeseen.
mitä mieltä?
kiitos:)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei hyvä ollenkaan.
Pärjäätkö tuolla todellakin koko päivän ilman nälän tunnetta, huimausta, päänsärkyä ym. ?
missä salaatti,missä hedelmät,missä maito,missä vesi,missä puuro,ihan liian vähän. Kun on laihiksella, pitää syödä kunnolla ja hyvin,pitää muistaa katsoa kaikki hivenaineet. Tuolla sulla putoo tukka ja kynnet, lihot vaan, kun et syö! Järki käteen, hyvä ihminen.
Ei hullumpaa! Mutta vähennä tuota juustoa ja ota vaikka kalkkuna- tai broilerileikettä leivälle myös. Korvaa kermaviili rasvattomalla A-yogurtilla, niin voit syödä vaikka kalkkunasiivunäkkärin tai kaksi, jos tuntuu nälältä. Kasviksia voit syödä lisääkin.
Salmiakki saattaa olla liian tuhtia elimistölle; verenpaine nousee. Korvaa sitä vaikka marmeladikarkeilla.
Jos itsekuri säilyy, niin näistä aineksista saa oikeilla määrillä kyllä ihan hyvin ravintoa ja laihtuu.
En ala laskemaan, mutta näin mutu-tuntumalla on pakko kysyä missä on rasva (väh. 40g/pv) ja proteiini (väh. 80g/pv)??
siis tämä olikin mun "herkuttelupäivä" en yleensä syö noin paljon. siksi kysyinkin että onko kauan paha jos tuon määrän syö. tai siis yleensä syön TERVEELLISEMMIN (tuossahan ei sitä proteiinia ollutkaan)tuo oli aika paljon ja epäterveellistä. :/ mutta tuskin paino kauheasti nousee toivottavasti.
ja oli kyllä todella täys olo koko päivä :O ! kun joku tossa ihmetteli että miten pysyin kylläisenä. illalla vatsa oli ihan turvoksissa. (saattoi johtua kyllä noista pirkan salmiakeista)
Mulla oli eilen herkuttelupäivä. Tässä mun syömiset:
Aamulla riisipuuroa, mansikkahilloa, sämpylä kalkkunaleikkeen, margariinin ja kurkun kans ja appelsiinimehua.
Illalla kävin elokuvissa ja siellä söin 50g karkkia ja puolet taffelin light mikropopkornipussista.
Myöhemmin illalla kävin McDonaldsissa ja söin El Maco aterian ja McFlurry-pehmiksen.
Kalorit jäi noin 400-500 plussan puolelle ja painoa tuli noin 200g lisää, mutta se varmasti lähtee huomisaamuun mennessä kun on tänään vähemmällä ruoalla.
Jos tuossa oli "herkkupäiväsi" niin mitähän mahdat syödä tavallisena päivänä? Yhden leivän ja kokonaisen rusinan?
Nyt järki käteen hyvä ihminen!!
"kolme lusikallista jauhellihakasvispataa"
varsinainen lämmin ateria. pitää syödä enemmän oikeeta ruokaa!
Tuntuu, että herkuttelen aikaslailla enemmän ku te.. ja se kestää kaksi-kolme päivää ;)
Viime lauantai:
kouluruoka
kaksi piimälimppua ja juustoa päällä
pizza
n. 150g sipsejä
n. 50g suklaata
n. 200g karkkia
fanipaloja...
Ja sitten sunnuntaina melkein sama, mutta pizzan tilalla makaroonilaatikkoa
Ja tänään ei ole ollu herkkupäivä, mutta silti olen syönyt makeeta: pari piparia,viisi vaahtokarkkia ja muutama suklaapala paljon kunnon ruokaa päälle.
Syön joka viikko pari kertaa roskaruokaa,aina viikonloppuisin vedän sipsipussin ja pari karkkipussia ja arkisin jotain herkkuja (keksi,pulla,karkki,jäätelö) ja paljon ruokaa, iltasin varsinki mössään leipää hirveesti
Silti en ole varsinaisen läski: 169cm/51kg
SYÖKÄÄ MITÄ HUVITTAA!
....mitä huvittaa, mie söin yks viikonloppu kokonaisen sipsipussin ja heti lihoin pari kiloo et toisilla on vaa parempi aineen vaihdunta kuin toisilla esim, miun kaveri syö kauheesti kaikkee epäterveellistä ja lihottavaa mut silti se on aina yhtä hoikka ja jos mie söisin saman määrän kuin kaveri niin oisin vuoden päästä aika pullukka...