Pahansuopaa kateutta

ImpiKanerva

Taas viikonloppuna tuli kierrettyä kappale kaunista kotimaata ja täytyy myöntää, ettei syksyssä ole mitään vikaa. Maisema hehkuu yltäkylläisessä väriloistossa, tosin se enteilee uhkaavasti tulevasta kaamosta, sikäli mikäli emme saa lunta jo hyvissä ajoin. Mutta eipä mennä asioiden edelle vaan nautitaan menneen kesän viimeisistä rippeistä niin kauan kuin niitä riittää.

Tänään kotiin ajellessa mietin, miten perjantaina töissä työkarvarit suunnittelivat viikonlopun viettoa. Yksi lähti mökille, toinen oli tekemässä remonttia ja kolmas aikoi lähteä puolukkaan jne. Mutta tämä tyttö ei hiiskunut sanakaan koko suunnitelmista, sillä meidän perheen tapa viettää vapaa-aikaa saa ympäristön kateudesta vihreäksi. Meillä kun on tapana viettää suurin osa lomista ja viikonlopuista pyörienpäällä, joten matkavuorokausia kertyy vuodenmittaan melkoisesti. Matkakohde päätetään yleensä ex-tempore ja kohde valitaan ilman ja kulloisenkin tarjonnan mukaan, se voi olla esim. festarit, urheilukilpailu jokin luontokohde tai talvisin laskettelurinne. Olen oppinut luovimaan maanantaiaamut kuuntelemalla aktiivisesti muiden kertomuksia viikonlopusta ja vain siinä tapauksessa, että joku sattuu kysymään vastaan mitä me teimme tai missä olimme.

Onko kukaan muu kokenut tai huomannut vastaavaa pahansuopaa kateutta työtovereissa tai vaikkapa naapurustossa?

8

1276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ystävällisesti aivan

      Doddii, kyllä se kesä mennyt on, mutta kun se Purhon sankari helvatavei meinaa jättää meidät niinku muuttolinnut. Ans' kattoo yhdelle jos toiselle tullee tässä suru puseroo, mutta omapa on jokaisen valinta…

    • rwa wossikka

      Oikeassa olet, kyllä syksy on kaunis vuodenaika. Tuskin tässä malttaa odottaa lasten syyslomaviikkoa ja edessä siintävää ruskaretkeä.

      Omalla työpaikallani en ole moiseen pahansuopuuteen törmännyt. Toki kaffehuoneessa vaihdetaan viikonloppusuunnitelmat ja jokainen puuhaa tavallansa ja tyylillänsä, ilman kerskuntaa, mitään kummempaa hehkutusta tai hurmoshenkeä. Ihan yhtälailla mökki-ihmiselle mökki viikonloppu on SE juttu, kuin mitä meidän perheelle "reissu kohti uusia seikkailuja".
      Takana on upea kesä ja monta paikkakuntaa, mutta mitäs sillä brassailemaan. Myös muut kesätouhuajat ovat takuulla saaneet nauttia upeista keleistä ja auringonpaisteesta.

      Naapuriin meillä on ollut onni saada mahtava luottohenkilö, joka tarvittaessa tyhjentää postilaatikon ja huolehtii että piha on asutun näköinen pidempien reissujen aikana. Matkalta palatessa tietysti muistetaan mahtavaa talonmiestä tuliaisella. Vastavuoroisesti naapuria autetaan aina kun apua tarvitaan...

      ... ja ensi viikonloppuna taas kohti ääretöntä
      ja sen yli! ;-)

    • Jerbanderos

      Että oma "olla oikeassa" ja vain sinun tapasi on oikea, poikii ihmettelyä.

    • Ettei tuo kateuden katkera piikki olekin hiipinyt Sinun omaan puseroosi? Niin oivallisen innoittavaa, kuin matkustelu ja kulkeminen maisemia katsellen ja uuteen tutustuen onkin, josta olen totta vieköön kanssasi täysin samaa mieltä!, eivät kaikki työtoverit kuitenkaan välttämättä tällaisen kulkijan mielipiteistä kovinkaan innostu. Varsinkaan maanantaiaamuisin, jos viikonloppu vielä kolottaa takaraivossa. Päinvastoin, moni ihminenhän onkin enemminkin paikkaeläin ja vielä sieltä parhaasta päästä!
      Monelle mökki on toinen koti, joillekin jopa ensimmäinen ja tärkein. Remonttireiska-tyylinen henkilö saa mielettömiä tyydytyksen väreitä kehoonsa nikkaroituaan viikonlopun aikana tutisevan saunajakkaran, varsinkin siinä vaiheessa, kun ensimmäinen koe-istuja polttaa takalistoonsa Narvi-kiukaan kuvan ikuiseksi muistoksi tuosta -muinoin nuoruuden hölmöysvimmassa hätäisesti valitun- aviosiipan tekeleestä. Tällaisia Puuha-Petejä onkin omakotiasujien joukossa huikea määrä, ainakin kun näiden kyhäilemien piharakenteiden teknisiä ominaisuuksia tutkii tarkemmin!
      Marjanpoimintakin on harrastuksena varsin hyödyllinen, paitsi näin kuivana kesänä täällä etelässä. Puolukoiden ja sienien puutteen aiheuttaman vitutuksen vuoksi minäkin jouduin ottamaan tällaista "sydäntroppia" lauantaina hieman enemmin, kuin olisi ikäiselleni ollut kohtuullista.
      Minä en ole huomannut minkäänlaista pahansuopuutta harrastuksiani kohtaan. Minäpä yritänkin pitää sellaiset mölinät, jotka eivät tunnu muita kiinnostavan, omana ilonani!
      Ehkäpä se kateus on katsojan silmissä...

    • mopoko?

      Lähinaapureilta paras kommentti: Menispä tuo teidän auto rikki, niin olisitte enemmän kotona.

      Onneksi auto on vanha, niin toivekin voi toteutua.

    • keskeltä uusimaata

      Siis jo se, että omistetaan uusi isohko asuntovaunu ja tuliterä vetoauto, on jo liikaan useamalle työkavereitamme.

      Vaan se vielä menisi, että karavaanari olen mutta kun ajelen töihin viel keväällä hankkimallani moottoripyörällä, niin se tuntuu olevan liikaa jo monelle. Saati, että omakotitalo hankittiin. Heh!

      Nää on semmoisia koko elämän ajan kestäviä harrastuksia ja raha-asiatkin kannattaa suunnitella pidemmällä haitarilla. Ei sitä muuten mitään tulisi, tavallisen työläisen palkoilla. Van kun ei rahaa laita tupakkaan eikä viinaksiin, yms. niin säästöön jää ja kunjättää väliin etelänmatkat päälle. No sitten joskus mekiin päästään lentelemään etelän-lomille.

      Muksut tykkää paljon karavaanaritouhuista ja varsinkn, kun opitiin liikkumaan "vapaammin", eli ei aina tartte mennä leirintäalueille. Se tuo sitä vapautta enemmän.

    • Taitavasti

      Tai sitten olet aivan vakavissasi???

    • Huoleti

      Sinua ei kadehdi kukaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      149
      5808
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      34
      4166
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3520
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      49
      2731
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2520
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      31
      2494
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      32
      2468
    8. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2338
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      2055
    10. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2015
    Aihe