ehkäisyrengas

Onko joillekin joille ei sopinut e-pillerit sopinut rengas? Mitä sivuvaikutuksia olette saaneet siitä? Mulle tuli e-pillereistä haurastuneet alapään limakalvot, pahat mielialavaihtelut, jalkakivut...Lisäksi akne tuli takaisin lopettamisen jälkeen...Uskallanko kokeilla rengasta? Voiko akne tulla renkaan lopettamisen jälkeen?
5768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulle se rengas ainaki sopi, huomattavasti paremmin ku e-pillerit. Pillerit, ne miedoimmatkin teki musta aivan kauheen lohikäärmeen. Siinä mielialojen vuoristoradassa oli itelleki lopulta turhan rankkaa ja lopetin niiden syömisen. Renkaan kanssa rauhottu huomattavasti eikä hormoonit viskonu enää seinille. Poikaystäväkin oli tyytyväinen tähän muutokseen, jostain kumman syystä... ;D

Ainoot huomaamani vaikutukset oli lyhyemmät menkat (entisen 7 päivän sijasta 4-5) ja valkovuodon lisääntyminen. Sillonen kundi tosin sano et se rengas tuntuu yhdynnässä, mut sillonki sen voi ottaa pois ihan huoletta, kunhan muistaa laittaa takas heti sen jälkeen. :) Mulla ei ollu ihoreaktioita kummankaan aikana tai lopettamisen jälkeen, mut kai nekin oireet on yksilöllisiä...?

Mulla ei oo ku positiivista sanottavaa, rengas sopi mulle aivan loistavasti. :)

Äänestä

renkaasta minullakin, en tosin ole käyttänyt pillereitä koskaan joten eroista en osaa sanoa.

Minulla e ole mitään ongelmia rinkulan kanssa olen käyttänyt sitä toukokuusta lähtien ja nyt todella tyytyväinen mutta ensimmäinen kuukausi oli hankala... tiputtelua, pahoinvointia, päänsärkyä ja mielialanvaitelua. Mutta toisen rinkulan aikana nämä ongelmat katosivat ja nyt on todella hyvä olla... joten minulla on renkaasta vain hyvää sanottavaa...

Kaikki on tosin yksilöllistä mutta tässa minun mielipiteeni :)

Äänestä

mulle ei ainakaan sopinut..koko kolmen viikon ajan minkä sitä pidin voin pahoin, oksetti ja eto koko ajan.varsinkin autossa oleminen oli tuskaa. muita oireita ollut.

renkaan laittaminen ei ollu mitenkään hankalaa, mutta minusta tuntui että se liian alhaalla.poikaystävä ei tuntenut sitä yhdynnässä.

mutta nuo vaikutuksethan on niin yksilöllisiä..mulle tavalliset yhdistelmäpillerit sopi paremmin.

Äänestä

niin....harmi pahimmasta päästä voi olla veritulppa jalassa ja sitten myöhemmin keuhkossa, kuten tuossa vieressä makaavalla vaimollani ,-(
myös 20 vuotiaille tapahtuu näitä yllätyksiä.

Äänestä
  • pahoittelen, ikävä kuulla, pikaista paranemista! Mulle rengas ei sopinut, iho meni todella huonoksi ja olin todella ärtynyt, vaihdoin 4 kk jälkeen takaisin matalahormooniseen pilleriin. Nyt hyvä olo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neiti20v kirjoitti:

Onko joillekin joille ei sopinut e-pillerit sopinut rengas? Mitä sivuvaikutuksia olette saaneet siitä? Mulle tuli e-pillereistä haurastuneet alapään limakalvot, pahat mielialavaihtelut, jalkakivut...Lisäksi akne tuli takaisin lopettamisen jälkeen...Uskallanko kokeilla rengasta? Voiko akne tulla renkaan lopettamisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu