köyhä opiskelija kysyy täältä ensin, kun ei ole varaa vielä huoltsikalle...
Osaisiko kukaan kertoa, mistä kannattaisi etsiä vikaa, kun autoni sammuu risteyksiin mentäessä, eli siis kun hiljennän vauhtia, niin se sammuu, mutta tähän mennessä ainakin joka kerta on käynnistynyt kun starttaan... tyhjäkäynti on sellanen epäsäännöllinen, mutta tyhjäkäynnissä pysyy hyvin käynnissä...
auton merkkiä en sano, kun saisin vaan pottuiluja! Autoni on sellanen reilu 10 v vanha ja mitään vikaa siinä ei ole muuten ollut...Jos joku ystävällinen osaisi jotain vinkkiä sanoa, niin se olisi oikeinkin ystävällistä.
Osaisiko kukaan kertoa, mistä kannattaisi etsiä vikaa, kun autoni sammuu risteyksiin mentäessä, eli siis kun hiljennän vauhtia, niin se sammuu, mutta tähän mennessä ainakin joka kerta on käynnistynyt kun starttaan... tyhjäkäynti on sellanen epäsäännöllinen, mutta tyhjäkäynnissä pysyy hyvin käynnissä...
auton merkkiä en sano, kun saisin vaan pottuiluja! Autoni on sellanen reilu 10 v vanha ja mitään vikaa siinä ei ole muuten ollut...Jos joku ystävällinen osaisi jotain vinkkiä sanoa, niin se olisi oikeinkin ystävällistä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jos nyt kuitenkin kertoisit minkä merkkinen autosi on? Lupaan, etten "pottuile". =)
...niin monta että katsomatta ei kyl pysty sanoon. Jos oireet on tullut pakkasella niin hae jäänestoa. Pidä myös paljon bensaa koska tankissa on aina kosteutta sen verran.
Käytät sen "vuosi"huollossa eli virtavehkeet (tulpat, piuhat, pyörijät..) uusiksi sekä bensapuolelta suodattimet ym. Jos vika jatkuu edelleen, syy on todennäköisesti bensapuolella. Autos on kymmenen vuotta vanha eli puhdistutat kaasarin tai mahdollisesti ruiskun..
Merkin?
Kaasarist((ruisku)?) varmaan kannattaa lähteä etsimään vikaa.
Kaasari tulvii roska kaasaris?!
Voitelun puutetta kaasarin säätimis?!
(Ei tuu pottuiluu)
Sitä saa mitä tilaa!
vikaa on todennäköisesti kaasarissa, ehkä polttainesuodattimessa sekä myös sytytyspuolella. Siis tulpat, virranjakaja, tulpan johdot, mahdollisesti puola.
Et häviä periaatteessa mitään jos vaihdat tulpat ja virranjakajan kärjet(jos on), virranjakajan kansi on joskus likainen päältä/sisältä ja voi aiheuttaa sytytyshäiriöitä. Tulppien johdot on myös hyvä vikalähde. Vaihda kaikki saman tien.
Kun teet kaiken itse, pääset ihan kohtuullisin kustannuksin.
Katso ensiksi kaasarin kyljestä ns tyhjäkäynti suutin onko siinä johto kunnolla kiinni tai jos se on niin vanha ettei siinä ole johtoa vaan käsin säädettävä niin ruuvari käteen ja säätää.Tai aja tankki tyhjäksi ja kaada jään esto ainetta tankkii koko pullo sitten tankkaat vain 5litraa bensaa ja eikun paanalle.ja ajat tankin melkein tyhjäksi.Eikun kokeilemaan
Kerro vaan, lauloi Hectorkin aikanaan. Ja kerro toki autosi merkki ja hiukan lisää.
Onko ilmiö kylmänä/lämpimänä, kylmällä/lämpimällä/kostealla säällä? Onko auto bensa/diesel, kaasutin/ruisku?
Katso onko pakosarjalta päin tuleva putki
paikkaan .Kaasari tarvii lämmintä ilmaa
Ilmeisesti tämä auto on japsi ja kaasari versio?
että sillee....
kiitos kaikista viesteissä.. yritän nyt jotain kokeilla, jos se siitä.. niin ja auto on toyota ja kaasarimallinen? sillä en vaan tuota merkkiä laittanut, kun kuitenkin tulis niitä viestejä, että vaihda auto toyota on paska jne.. todellakin ajan autollani ´parikymmentä tuhatta kilometriä vuodessa ja siinä ei todellakaan ole mitään vikaa ollut aiemmin..
se on ihan sama millä ajat, aina saat kettuilua.
Vanhassa unossa (kaasarikone) säädin seosruuvia ulospäin kun yritin nostaa tyhjäkäyntiä, seuraus: Sammui lähes kaikkiin risteyksiin. Kirjastoon hakemaan korjauskirjan ja johan löytyi oikeat ruuvit ja eikä sittemmin sammunut.
Olet kai muistanut painaa kytkimen pohjaan pysähtyessäsi risteyksiin?
...et ole muistanut polkea kytkintä pohjaan.
no siinäpä se onkin se syy.... niin, mikä poljin se olikaan se kytin.. se siinä keskellä?? joo, ja sitten kun haluaa auton pysähtymään niin poljen vimmatusti sitä oikeanpuolimmaista.. niin, kumpi olikaan oikea? se millä lapan ruokaa suuhun vai se toinen vai se kolmas?
no siinpä miettimistä mulle.:-)
Kannattaa viedä johku pajaan,missä pistäävät testeriin kiinni.Itte jos ruuvailee kaasaria,saa esim. seokset vituralleen.Yleensä ainut mitä kannattaa ite säätää on joutokäyntinopeus.
seuraappa sieltä kaasarilta lähteviä letkuja. joku niistä on tod.näk. irti/poikki/vuotaa. vika ilmeisesti korostuu jos vielä jarrutat?
Miten auto voi sammua risteyksiin tultaessa jos se kerran käy tyhjäkäyntiä sammumatta. Eli siis risteystä lähestyttäessä kytkin pohjaan ja kone käy tyhjäkäyntiä. Outoa todella.
kirjallinen ilmaisuni ontuu pahasti, jos on kyse tekniikasta, myönnetään..siksipä neuvoja täällä kysynkin...
pahoittelen, että olen hämmentänyt sinua:-)
Elikkä tankki täyteen kovilla pakkasilla niin ei pääse muodostumaan vettä. Vaihda polttoainesuodatin (suositus 15000 kilometrin välein!) ja pistä joka toisella tankkauskerralla 2 desilitraa tankilliseen jäänestoa jos ajat kovilla pakkasilla.
Kannattaa myös tarkistaa tulpat, sytytyskaapelit ja virranjakajan kannen kunto!!
Jos ei nämä auto niin odota lottovoittoa ja vie merkkihuoltoon
etkö paina kytkintä jarruttaessa? :D
joo, hei.. mulla oli kans sellanen auto joka sammu joskus risteykseen kun kutkimen nosti.. hmm.. en kyllä tiiä mikä vois olla, mut kai se on kaasuttimen jossain kohokammiossa?? eti ja kysele.. =)
Onnea!