Oletteko käsitelleet uuden auton maalipintaa
esim. ns kestovahauksella? Auttaanko se peittämään ja estämään naarmuja? Pk-seudulla hyviä liikkeitä jotka tekevät vahauksia?
Toinen juttu ruosteensuojaus, alustan massaus.
Kannaatko tehdä uuteen A4:een, auttaiskos kenties myös meluun, vaimentaisi jos pyöräkotelot jne suojattaisiin?
esim. ns kestovahauksella? Auttaanko se peittämään ja estämään naarmuja? Pk-seudulla hyviä liikkeitä jotka tekevät vahauksia?
Toinen juttu ruosteensuojaus, alustan massaus.
Kannaatko tehdä uuteen A4:een, auttaiskos kenties myös meluun, vaimentaisi jos pyöräkotelot jne suojattaisiin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä varmaan tuollainen hieno auto olisi vieläkin hienompi,
kun vahaisi.
Minä kyllä vain ajan ja pesen,
muuhun ei ole aikaa eikä varaa uhrata autoihin enempää.
Mutta kyllä autot kestävät aivan vahaamattakin koko elämänsä aivan hyvin.
Jatkuvasti on 2-3 kpl 18-22 v autoa suurperheenme seitsemäntenä - yhdeksentenä autona.
Yksi totuus on sekin,
kaikki, ainakin lähes kaikki vahhat kuluttavat, siis ohentavat maalipintaa.
Olen vahannut joskus juhliin tuollaisen vanhan auton ja hieno on tullut,
yleensä vain pyyhin tärpätillä, koska tarvis on vain yksi päivä.
Uudempia käyttöautojamme ei ole koskaan vahattu.
autoni vähintään 2 kertaa vuodessa Korrekin Teflon vahalla ja pesujen yhteydessä kuumavahaus. 6 vuoden jälkeen maalipinta ainakin omasta mielestäni hienossa kunnossa. Ruostesuojauksesta kysy myyjiltä miten takuu sen jälkeen.
Olen aina teettänyt ruostesuojauksen uusiin ja vähän käytettyin autoihin. Meilläkin on lasteni ja lastenlasten kanssa toistakymmentä autoa. Otan suojauskustannuksen huomioon jo autoa ostaessani. Tehtaan takuu ei siitä ole mennyt, vaikka ne sanovatkin, ettei tarvii tehdä, koska auto on jo hyvin tehdasssuojattu. Pistäydyppä jossain suojausverstaalla, niin näet suojaamattomien autojen tilanteita.
Nyt varmasti moni sanoo, että ei missään tapauksessa, koska vaihdan auton uuteen parin kolmen vuoden kuluttua eli silloin kun takuut päättyy. Kaikki piilossa oleva vika jää käytetyn ostajan piikkiin.