Mekaniikkasuunnittelijan

palkka

Palkka vastavalmistuneelle mekaniikkasuunnittelijalle?

Ei paljoa työkokemusta. Työ mekaniikka- /koneensuunnittelijana. Koulutus DI.
Jos olisi insinööritoimistossa töissä pääkaupunkiseudulla!

9

13168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelkkä I

      Insinööritoimistoa, koska luulisi sun tolla D:llä saavan muualtakin hommia, suht kovalla palkalla - ei välttämättä ihan aluksi, mutta nopeasti se tuntuu teillä D:illä joka tapauksessa nousevan, kele.. ;)

    • tienaa

      Mitä niissä ins.toimistoissa konesuunnittelijan duunissa (ins./DI)tienaa, ilman paljoja kokeuksia?

      • Inssi

        Jos jotain täytyy sanoa, niin mekaniikkasuunnitteljan palkka on 1900-2200€/kk ilman kokemusta. Insinööritoimistoissa on TODELLA surkeat palkat. Kannattaa kuitenkin kokemusta hankkia pari vuotta tuolla ja lähteä sitten lätkimään paremmile vesille. Insinööritoimistoissa on surkeat uramahdollisuudet ja tympäännyttävät ja yksinkertaiset työt. Työpaikkana erittäin hierarkinen ja kateutta omaava.


      • Helsinki.
        Inssi kirjoitti:

        Jos jotain täytyy sanoa, niin mekaniikkasuunnitteljan palkka on 1900-2200€/kk ilman kokemusta. Insinööritoimistoissa on TODELLA surkeat palkat. Kannattaa kuitenkin kokemusta hankkia pari vuotta tuolla ja lähteä sitten lätkimään paremmile vesille. Insinööritoimistoissa on surkeat uramahdollisuudet ja tympäännyttävät ja yksinkertaiset työt. Työpaikkana erittäin hierarkinen ja kateutta omaava.

        Onko noin alhaiset palkat Hesassa?
        Olin viime talven dokumentointi hommissa vähän aikaa ja sain 2000€. Onhan suunnittelijan työ huomattavasti vaativampaa, vai?


      • kysytään
        Helsinki. kirjoitti:

        Onko noin alhaiset palkat Hesassa?
        Olin viime talven dokumentointi hommissa vähän aikaa ja sain 2000€. Onhan suunnittelijan työ huomattavasti vaativampaa, vai?

        Yrotän vaan selvittää, mitä laittaisin hakemukseen palkkatoivomukseksi.
        Meinasin laittaa 2800, mutta mietinpä viel' kerran.


    • ihan huviksesi

      että suunnittelutoimistoissa on palkkakartelli. 5v alalla olleena olen siitä aika varma. kartelleja on myös muilla aloilla (sisäpiiritietoa). palkkasi tulee olemaan n.2100

      • DI koneensuunnittelu

        2400 eur kuukausipalkka. 7 kk työkokemusta, opiskeluaikana kahtena kesänä suunnittelijana eri paikassa. Tämä siis pohjoisessa. Yleensä liian yksinkertaista työtä, saman asian toistoa pidemmän päälle => ei motivoi, koulutus menee hukkaan.. Pikkasen väärä koulutus tähän hommaan. Jos työ olisi 100%:sti lujuuslaskentaa, niin saattaisi kiinnostaa ehkä vähän pitempään.

        Kartelliepäilyjähän on ollut, lähinnähän se on kilpailun tulosta, kun hintoja painetaan käsittämättömän alas.. Ja isoissa firmoissa on paljon työntekijöitä, joilla se tuotto on negatiivinen.


    • Böllis_

      Joo valmetin piirtämöissä huonot palkat.

    • Vienti_insinööri

      Teet aluksi itsellesi uraplänin. Pidä plänistä tiukasti kiinni. Aluksi johonkin toimistoon perussuunnittelijaksi. Siinä pari vuotta haet kuntopohjaa itsellesi. Tärkeätä on saada omaan CV:hen (Resume) ensi rivi ja tärppi aikaiseksi. Sitten onkin aika katsoa seuravaa askel ylöspäin. Aina kun tulee uusi firma ja työpaikka, niin verkostosi kasvaa (tapaat uusia kivoja ihmisiä)
      Samaan hommaan ei saa jäädä liaan pitkäksi aikaa euforiseen onnen tunteeseen makoilemaan, vaikka kuinka kivat hommat olisi. Katu-uskottavuus karisee, jos on yli 3 vuotta samalla positiolla samassa firmassa. Sen ensimmäisen työpaikan palkkatasolla ei ole juurikaan mitään merkitystä. Sisältö on tärkeämpi. Se on astinlauta seuraavaan duuniin. Diplomi-insinööri tutkinnolla ei kannata jäädä liiaan pitkäksi aikaa perussuunnittelijaksi. Ajaudut silloin pahasti sivuraiteelle. Mieluusti haet johonkin omaa tuotetta valmistavaan firmaan, joka tekee kansainvälistä vientikauppaa. Se takaa hyvän urakehityksen ja saat itsellesi kuuluvan palkkion tekemästäsi työstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      3163
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1167
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      33
      1011
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      847
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe