Dermalogica, Biotherm kokeiltu jo...

Dermalogica : Ei toimi ja kallis... Biotherm : Ei toimi ja suhtkoht kallis... Mikä siis avuksi ? Suuret ihohuokoset kerää helposti likaa ja aamuin illoin käyttö ei toimi, koska iho on niin herkkä ! Olen käynyt kosmetologilla neuvoi käyttämään Dermalogicaa... Onko neuvoja ??? Kiitos !
52256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

valinta sun iholle, ei ihan halpa sekään, mutta toimii. Puhdistusgeeli on erityisesti miesten mieleen puhdistaa kunnolla, vaahtoaa ja pieni määrä riittää. Samalla kannattais tehdä kemiallinen ihonpuhdistus.

Äänestä

Aluksi tuli enemmän epäpuhtauksia, (puhdistusten ja naamioiden ansiosta?)huokoset tuotti aivan käsittämättömästi valkoista mähmää... Iho kuivui myös niin että pestä ei voinut ollenkaan, vain pyyhkiä kosteusvoiteella puhtaaksi muutaman kerran päivässä. Leuassa rivistö pientä rykelmää näppyjä jotka ei tulleet pintaa... Rosoa ja karheaa.

Kun tuosta pääsi ohi ja kosteutti vain tolkuttomasti niin iho uusiutui! Nyt pehmeeä ja punakka, sileä ja huokoset madaltuneet.

Mulla on myös herkkä iho. Onneksi en luovuttanut tuossa kamalassa vaiheessa koska sen jälkeen nyt iho on kuin viimeksi 10 vuotiaana.

Avain kai oli, että kun huokoset sai kerran puhtaaksi niin hyvien aineiden ansiosta ne eivät uudestaan mene tukkoon ja iho tasapainoittuu. Ei tarvi tehonaamioita enää eikä rahanmenoa, peruhoito riittää. =)

Äänestä

Olen 19v. jätkä ja käytän itsekkiin dermalogicaa, kyllä se minulla alkaa jo pikkuhiljaa vaikuttaa, vaikka aluksi näytti siltä, että siitä ei ooo mihinkään. Eli koitä käyttää vielä vähän kaummemmin ja mieti sitten kannattaakovaihtaa.

Äänestä

Dr Hauschka -luomukosmetiikkasarjasta saattaisit saada avun. Itse olen erittäin herkkäihoinen nainen (mutta ihoni on myös t-alueelta hieman rasvoittuva) ja olen käynyt kaikenlaiset sarjat ennen tätä läpi. Sarjan puhdistusvoide on mahtava, samoin kasvovesi. Olen käyttänyt nyt myös herkkää ihoa vahvistavaa S-tehokuuria ja sen ohjeissa sanotaan, että auttaa myös laajenneisiin ihohuokosiin. Minulla ainakin on ihohuokoset pienentyneet jo muutenkin sarjaa käyttäessä, että en sitten osaa sanoa enää tuon tehokuurin vaikutusta siihen. Tosin ihohuokoseni eivät ole koskaan mitkään kauhean suuret olleetkaan, hieman vain laajenneet tuosta nenän ympäriltä.

Monet nettikaupat myyvät sarjaa (mm. hyvinvoinnin tavaratalo, verkkoappteekki) mutta jos asut paikkakunnalla, jossa on sarjaa myyvä kosmetologi, kannattaa ehkä käydä ostamassa ekat tuotteet sieltä, niin saat neuvoja. Nettikaupoista saa oman kokemukseni mukaan kosmetologeja aika paljon halvemmalla noita tuotteita.

Sarjan puhdistusvoide on kaikenlaisten ihojen perushoitotuote. Sen käyttö eroaa tavallisista, joten kannattaa lukea ohje hyvin. Jos ihosi on herkkä, niin peruskasvovesi voisi olla special-kasvovettä parempi. (Special on rasvaisella iholle tarkoitettu.) Tavallisenkin kasvoveden pitäisi supistaa ihohuokosia. Kasvovoiteesta en osaa sanoa, ehkä "kasvovoide" -niminen sopisi sinulle.

Sarja on keskihintainen, paljon halvempi kuin jokin Dermalogica. Itse olen tavalliselle kosmetiikalle allerginen (säilöntäaineille), joten en pysty muuta kuin luomua käyttämäänkään. Ihoni on voinut todella hyvin.

Käy lukemassa lisätietoja maahantuojan sivuilta: http://www.itubiodyn.fi/drhauschka/

Tiedän, että maailma on pullollaan kosmetiikkasarjoja ja sinullekin varmaan suositellaan tässä ketjussa vaikka mitä. On masentavaa alkaa kokeilemaan uusia sarjoja, kun ei tiedä sopivuudesta itselleen. Omat kokemukseni Dr Hauschka -sarjasta ovat niin hyvät, että uskallan suositella muillekin, vaikka yleensä olen varovainen suositteluissa.

Toinen hyvä sarja (jota en itse enää voi säilöntäaineiden takia käyttää) on Dermanord. http://www.cosmeshop.fi/pd.php?p=296 tämä voide (Face Refining lotion) pienensi minulla ihohuokosia, vähensi rasvoittumista ja sopi muutenkin kasvoilleni hyvin pari vuotta sitten, kun ihoni meni hetkellisesti sekaisin hormonaalisista syistä ja alkoi rasvoittua.

Äänestä

en tiedä mitä se sun kosmetologi neuvo ja milloin,mutta niillä on uus esiputsari,jokaon tosi hyvä just suuriin ihohuokosiin ja sopii tosi herkälle. Mulla on itsellä sellanen iho, joka punottaa ja herkistelee vähän kaikesta ja mä oon tykänny hirveesti siit esiputsarista, se on sellainen öljy ja iho on ihan rauhallinen kun sitä on käyttäny.Käy kysymässä auttasko se sulle ja pyydä saada kokeilla sitä,varmaan toimii.Eikä se oo kalliskaan kun sitä kuluu niin vähän!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 24v. kirjoitti:

Dermalogica : Ei toimi ja kallis... Biotherm : Ei toimi ja suhtkoht kallis... Mikä siis avuksi ? Suuret ihohuokoset kerää helposti likaa ja aamuin illoin käyttö ei toimi, koska iho on niin herkkä ! Olen käynyt kosmetologilla neuvoi käyttämään Dermalogicaa... Onko neuvoja ??? Kiitos !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu