Nyt ammattimiehet apuja..... millä saan puiden pihkan pois näppärästi auton pelleistä ?
Kiitos kaikille ammattimiehille jo etukäteen !!
Kiitos kaikille ammattimiehille jo etukäteen !!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
vaihtoehto on tärpätti.
jatkamani, että päälle pesuainepesu ja kunnon huuhtelu. Mielellään tietysti vielä kunnon vaha pintaan.
ei tarvii ees paljon hinkata....
että tuo asetoni on joke, sillä lähtee myös lakka ja maali... Ei kannattaisi liikaa vitsailla tollasilla jutuilla, joku vähemmän asioista tietävä voi uskoa ja mennä tuhoamaan autonsa maalipinnan.
Pihkan yms. voi turvallisesti poistaa maalipinnasta lakkabensiinillä ts. tärpätillä.
Asetonia myydään ihan rautakaupassa, ei tarvitse missään apteekissa vierailla. Ja muuten kyllä ihan hyvä neuvo olla uskomatta kaikkea mitä täällä lukee, mutta ei se asetoni kyllä lakkoja ja maaleja kuori irti.
Asetoni (kynsilakanpoistoaine) on kyllä hieno tavara esimerkiksi kodinkoneista teippien irroittamisessa.
Samalla kun tankkaat niin ota pikku purkkiin bensaa vaikka desin verran, sitten vaan kostuta rättiin bensaa ja puuhit pihkakohtia.
Ruokaöljyllä lähtee ainakin piki autosta pois, eikä tartte mitään liottimia. Kannattaa kokeilla myös pihkaan!
Hesarin sunnuntai-painos ja tilkka fairia ,niin lähtee
Oikea puutärpätti voisi hyvinkin irroittaa pihkan.
Löytyy varmaankin maalikaupoista.MINERAALI tärpätti on valmistettu öljystä eikä sillä ole nimestään huolimatta mitään yhteistä puutärpättiin.
ei hiilivetyliuottimilla lähde. Putsaa ensin vaikka voilla tai margariinilla ja sitten vaikkapa tiskiaineliuoksella.
Miten tärpätti ees avataan
Et tiedä sitä vanhan kansan konstia, voilla lähtee ja helposti. Meikän pihassa on kuusia ja aina silloin tällöin pihkaa pitää siivota pois, silloin otan voipaketin esiin.
Tinnerillä lähtee..laimenna bensalla vähän.
Minun pitää saada pihka pois lastenpyörän sarvista
Autoglym Tar Removerilla lähtee vaivattomasti. Perään vahaus super resin polishilla.
Spriikeittimeen esim Trangiaan tarkoitettu spriipolttoaine on kokemuksen pohjalta paras pihkanpoistoaine.
Kävin tuttavani häissä ja tietysti sinne oli tehty väliaikaiset penkit ja pöydät vieraille ja pihkaahan oli neljässä kohdassa uudessa puvussa, perskule. Yritin monia aineita, mutta polttoainespriitä suositteli yksi tuttu ja lähti heti pihkat. Tietenkään vahvoja liuottimia kuten asetonia ei liene hyvä käyttää.
Moottorisahalla puut nurin.
Wurth pineline tehopesu, solmaster as40, biltema rasvan kylmäpoistoaine,armor all tehopesu(heavy duty car wash).