Pantera

2 Years Alone

Mihin katosi Panteran suosio?! Sen jälkeen kun Dimebag kuoli. Ei oikeen Suomen media välitä paskaakaan suuresta metalli messiasta.

Amerikassa siellä puhutaan innoissaan vielä Panterasta ja muistellaan menneitä. Mutta Suomessa ei välitä tippaakaan vaan popitetaan näitä samoja Bodomi lapsia, Rautaneitoja, ruusupyssyjä...

16

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      Eihän teinit pahemmin kuuntele Panteraa kun on nämä Children Of Bodomit, Nightwishit, Lordit ja sun muut nyky bändit. Olen samaa mieltä... Pantera oli/on loistava bändi!

      Saisivat moneet metalli kuuntelijat sivistää itensä jos ei ole Panteraa kuullut!

      • ???

        Eikös Pantera ole juuri aika suosittua teinien keskuudessa?


      • 2 Years Alone
        ??? kirjoitti:

        Eikös Pantera ole juuri aika suosittua teinien keskuudessa?

        "Saisivat moneet metalli kuuntelijat sivistää itensä jos ei ole Panteraa kuullut!"

        Totta puhut.

        "Eikös Pantera ole juuri aika suosittua teinien keskuudessa?"

        Mielestäni ei. Monet nuoret (metalli kuuntelijat) jota tunnen ei ole koskaan kuullut Panteraa. Ne vaan innoissaan kehuu Children Of Bodomia, Lordia, Nightwishia, System Of A Downia, Iron Maidenia tai Metallicaa.


      • sivistynyt

        metallin kuuntelija ei kuuntele Panteraa


    • deathguy

      Kymmenen vuotta takaperin kuulin ekan kerran biisin Panteralta ja kyseessä oli The Great Southern Trendkill. Siitä se sitten lähti ja edelleen kuuntelen Panteraa, ihan viikottain. Monet muut isot bändit on pystytty matkimaan, mutta Panteraa ei vielä mielestäni kukaan, ainakaan tarpeeksi hyvin!!! Niin kauan kun näin on niin se on hyvä se.

      "Fuck your magazine,
      and fuck the long dead plastic scene
      Pierce a new hole,
      if Hell was "in" you'd give your soul"

      • mättöä

        Pantera on/oli mielestäni kovimpia bändejä maan päällä! Kaikki levyt Power Metallista Reinventing Steeliin sikkaa parhautta, parhainpana Vulgar Display Of Power. Harmittaa kun en kerennyt näkemään bändiä koskaan livenä.

        R.I.P Dimebag


      • OneBrownMouse
        mättöä kirjoitti:

        Pantera on/oli mielestäni kovimpia bändejä maan päällä! Kaikki levyt Power Metallista Reinventing Steeliin sikkaa parhautta, parhainpana Vulgar Display Of Power. Harmittaa kun en kerennyt näkemään bändiä koskaan livenä.

        R.I.P Dimebag

        Pantera on kovaluu:)


    • 041401404104014

      Pantera on helvetin hyvä! Cowboys From Hell ja Far Beyond Driven parhaita levyjä! Pitäis ostaa tuo Vulgar Display Of Power.. kun en omista sitä. :(

      No onneks Pantera ei oo mikään teini bändi vielä/enää... ehkä 90 luvulla oli. ;)

      • -Fucking hostile-

        Pantera on ja tulee jäämään metalli skenenhistorian kirjoihin!Mieletöntä paahtoa ja innovatiivisuutta Texaxsin pojilta,tai miehiltä siis!Dimebag oli aikansa Hendrixsi ja suunnan näyttäjä.Anselmo,voiko energisempää tulkintaa enään keltään vaatia.Ja se herkkyys ja taito...?Wow!Ajatelkaapa puhumme jo nyt legendansa soittajien elinaikana.Ihan kuin Black Sabbath aikanaan!!!!


    • on kyllä

      käsittämättömän kova pändi... its s000 br000tal!!!! Varsinki I am the Night on aivan saatanan kovaa tavaraa... uuh.. kovia jätkiä...

    • Anonyymi

      Paskan bändin suosio ei pitkälle kanna.

    • Anonyymi

      Pantera jäi 90-luvun alkuun turhaksi piereskelijäksi kun takana oli joukko huomattavasti loistavampia bändejä 70-80-luvulla aina Rainbowista Black Sabbathiin, Diosta Iron Maideniin ja kymmeniä muita. Myös lukuisia huippu trash-bändejä aina Stonesta Kreatoriin, Anthraxiin yms.

      90-luvun alussa ei ollut juuri muuta kuin grungepaskaa ja nämä muutamat Skid Rowit, Panterat ja Gun´s Rosesit. Pelkkää paskaa kaikki. 1990-luvun puolenvälin jälkeen alkoi tulla taas kovaa kamaa power metallista black metaliin. Stratovariusta, Nightpissaa ja Puudumin sildreniä yms.Ja trash metal soi myös.

      Pantera ei ole oikeastaan muuta kuin sähköisellä soundilla tehtyä amerikkalaista junttipaskaa, joka ei edes kuulu mihinikään genreen. Myöhempinä aikoina bändiä kuuntelevat lähinnä kaljut juntit, jotka osoittelevat toisiaan baarissa fucking hostilen kertosäkeen tahdissa.

      Mun puolesta noi Pappotit voi tunkea punaiset partansa vaikka perseeseensä.

    • Anonyymi

      Lapset eivät ole vielä kuulleet death metalista mitään, kun 90-luvun alku oli huonoa aikaa "skenessä".

      Grungekin oli toki paljon älykkäämpää ja tyylikkäämpää musaa myös kuin sittemmin alaa vallanneet eurotiluhumpat ym. pingviinimeiningit.

      Gunnarit oli oikea rock 'n' roll -bändi, ja niistähän eivät metallijampat mitään ymmärrä, joten ei kuulu tähän vertailuun.

      • Anonyymi

        Onnea sulle Gunnareiden kaltaisten death metal-bändien kuunteluun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onnea sulle Gunnareiden kaltaisten death metal-bändien kuunteluun.

        Ilman umpipäätä voi kuunnella myös muuta kuin heviä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onnea sulle Gunnareiden kaltaisten death metal-bändien kuunteluun.

        Mukavia hetkiä kierrätys-trashmetallin parissa myös. Sopii mainiosti lammaspaimenhumpan ja naamiaishuvien oheen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      174
      1656
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1546
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1498
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      894
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      831
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      776
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      763
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      745
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe