Mistä johtuu joka öinen yöhikoilu/vilu, hiustenlähtö, yleinen voimattomuus, sydänrytmihäiriöt(extralaakit) ja jatkuva kuumeilu(lämpö aina 37-37,5). Päivällä kärsin palelemisesta.Illalla jalat turvonneet(paljon nestettä) ja usein koskee myös valtimoihin. Kiitos jo etukäteen!
auttakaa asiasta tietävät ihmiset
31v
6522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaisi hakeutua vastaanotolle, ja tarkistuttaa kilpirauhasarvot, pvk,ekg, vaihtoehtoja on useita.
Oletan sinun olevan nainen...?1
olenhan toki nainen ja aloitin pillereiden käytön noin 2 kuukautta sitten. Mulla ei aivot tuota tarpeeksi keltarauhashormonia ja siksi söin ensin 3 kuukautta keltarauhashormonia ja asia korjaantunut sillä kuurilla joten jouduin aloittamaan e-pillerit.
Mitä luulette, onko minun painon pudottamisella jotain tekemistä asian kanssa; olen vuoden aikaan tiputtanut painoa 15 kiloa ja sen jälkeen sain välilevyn pullistuman ja söin tosi vahvoja lääkkeitä ja eräs hermoratahieroja sanoi, että minulla on maksassa jotain häikkää. en sitten sen kummemmin ole asiasta ottanut selvää...
on pvk?
Itse olen kokeillut monet merkit. Jotenkin voisin ajatella, että jotenkin liittyvät hormooneihin vähän niinkuin vaihdevuosi-oireilua. Kai sinulta on maksa-arvoja mittailtu säännöllisesti? Pvk tarkoittaa pientä verenkuvaa, jolla saadaan useimpien verikokeitten kautta kartoitettua terveydentilaasi. normaaliin kuukautiskiertoon kuuluu lämmön vaihtelu. SAattaa toki olla vakavampaakin, mutta nyt mars lääkäriin!
käynyt normaaleissa labrakokeissa ja lääkäri vannotti, että mirelle pillerit ovat mulle sopivimmat. Maksa-arvoja ei ole otettu vielä kertaakaan, mutta menen lääkäriin ti ja toivon että saan jotakin selvyyttä asiaan jos toiseen, koska tämä käy voimille. ei meinaa jaksaa enää pestä edes hampaita...