Mitä miehet ajattelette naisesta joka on muuten kaunis mutta ei meikkaa ihoa tai yleensäkään meikkaa ollenkaan?
naisesta joka ei meikkaa?
korutettu
232198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Heti mulle tänne ja välittömästi. :))
No, johan minulla sellainen on ja ihan kiva kun ei tarvitse maaleja nuoleksia, jos tulee tarve vähän ihokosketusta, ensin yläpäästä.
Mua ei kiinnosta yhtään, miltä joku nainen näyttää maalattuaan kasvonsa. Se on vähän sama, kuin ostaisi säkin tietämättä mitä sisällä on. Mulle naisen oikea ulkonäkö on yhtäkuin nainen ilman mitään meikkejä, kestovärjäyksiä, hiusvärejä, tekoripsiä jne. Kaikki naisten kauneuteen liittyvät jutut, mitä on kaupasta ostettu, eikä ole synnyinlahjana saatu on mun mielestä pelkkää huijaukseen ja harhaanjohtamiseen tarkotettua roskaa. Nainen saa kyllä meikata, mutta kaikki mun tyttöystävät on meikanneet vähän, koska ne on olleet luonnonkauniita.
Yksi totuus, jota naiset ja meikkiteollisuus ei mielellään kuuluttele on, että oikeasti kauniit naiset ei tarvitse meikkiä, koska heille se harvemmin sopii. Luonnonkauniilla naisilla on niin vahvat piirteet jo valmiiksi, että meikkaaminen saisi kasvot näyttämään enemmän räikeiltä, kuin kauniilta. Meikki sopii parhaiten naisille, joilla ei ole vahvoja piirteitä valmiiksi, eli kasvot on kuin puhdas ja tasainen paperi, jolle voi maalata haluamansa kasvot.
Ei täydellistä naista olekaan eli jokainen nainen kaunistuu meikillä, mutta jotkut ovat ilman meikkiä myös kauniita. Jos ei muka kaunistu meikillä, niin naisella täytyy olla virheetön iho (kork. 5 % naisista), naisen täytyy olla nuori eli ei ryppyjä, pitkät, mustat ja tuuheat ripset, täyteläiset symmetriset huulet, suuret silmät ja kasvojen luusto kohdallaan, ei koskaan mustat silmänaluset ja mieluiten vielä hieman punertavat posket.
Eli siis myös kauniit naiset tarvitsevat meikkiä, koska täydellistä naista ei olekaan.
Joo joo täydellistä naista ei ole, enkä sellasta missään kohdassa väittänyt. Luonnon kauniita naisia on kuitenkin todella vähän ja sellasta kiinnostun.
asia sitten onkin, että saatko sellaista luonnonkaunista naista vai pitääkö sinun tyytyä meikkimimmiin.
toinen mies vie..voih
Meikkaa ihoa..?
Tuo lause saa mut jo tukehtumaan!! Ap miksi sä uskot noita mainoksia ja kalliita meikki bosseja jotka uskottaa naisille että pitää meikkaa ihoa? ja että, sun pitää pakata sun kasvot väri-meikki voiteen alle?
Käytä naisen logikaa,ei toi iholle hyväksi ole tuon takia melkein jokaiselle naiselle ilmestyy ennemmin tai myöhemmin ihoongelmia.belive it ore not.why? no koska iho ei saa ilmaa kun se pakataan voiteen alle.( kyllä Loreal ja Channel ja Yves Sint Laurentit sen tietää mitä ne aiheuttaa naisille muttei ne välitä kun ne tietää että naisia voi pitää hulluna kauneuden/ryppyjen suhteen
Ei miehetkään meikkaa pakkaa kasvoja kaulaan asti JOKA IKINEN PäIVä väri-meikkivoiteella,pitäis laittaa maskeri päälle vai? siis miksi naisia pitävät hulluna?
Meikkivoiteen alle levitetään aina ensin voide ja meikki saattaa estää saasteiden yms. pääsyn ihohuokosiin. Yleensä meikkivoiteessa on myös aurinkosuoja, joka estää ihon vanhenemista.
On oikeasti ihan sama onko voiteen väri valkoinen (tyypillinen keinotekoinen väri voiteille) vai beigen väri. Molemmat ovat yhtä turvallisia. Meikki pestään joka ilta hyvin pois, joten se ei aiheuta mitään iho-ongelmia. Kosmetiikka-allergia on ihan toinen asia ja sen voi saada ilman meikkaamista pelkän voiteen levittämisestä.
Tekstini ei ole miehen logiikkaa, mutta eiväthän miehet juuri tiedäkään mitään meikkaamisesta.
*Meikkivoiteen alle levitetään aina ensin voide ja meikki saattaa estää saasteiden yms. pääsyn ihohuokosiin. Yleensä meikkivoiteessa on myös aurinkosuoja, joka estää ihon vanhenemista.*
-Eikö sitä pelkkää voidetta voi levittää? Miks pitää meikata päälle?
Niin meikit saattaa estää saasteiden pääsyn, muttei tiedetä päästääkö?!!!....
-Onhan siitä aurinkosuojaa normaalissa voiteissakin.
-Mistä kosmetiikka allergia on alunperin saanut alkunsa? Olisko kosmetiikasta?
Lisäks heitän yhden kysymyksen:
Onko naisista tullut meikkiholisteja?
itseään.. ja on valju.
kaunis, vain siisti ehkä..
Luonnollisuus pienellä meikkikorostuksella on ok, mentäessä vaikkapa ulos tai juhliin.
Nykyisin vaan näkee varsinaisia sotatanssiin menijöitä, joita ei hämärässäkään voi sanoa kauniiksi.
Mutta kauneushan on niin suhteellista meillä jokaisella.
ON OIKEESTI KAUNIS EDES MEIKEISSÄ!!
ei saa kaunista, vain vähän siistimmän!
Minä en ole meikannut varmaan yli 10 vuoteen muuta kun silloin töllöin kun olen mennyt johonki juhliin.
Mielestäni on kiva joskus meikata, mutten jaksais sitä joka päivä tehdä, eikä naamakaan kestäis sitä.
Olen huomannut että monet, varsinki miehet jäävät tuijottamaan kun olen ilman meikkiä. Mistä lei järkyttyneitä? ;)
No mulle on ihan sama mitä muut ajattelee mun naamasta, se on heidän ongelmansa, eipä mun tartte pelätä että se hyökkää kulman takaa vastaan! ... ;)
meikitöntä naamaas kauhistuvat..
Oi, on niin ihanaa järkyttää muita omalla naamallani!
Älä tuu vastaan pimeällä js sulla ei oo kunnon vakuutusta, vai maksaakohan vakuutusyhtiöt järkytyksestä aiheutuneita kuluja?
;)
naama aiheuttaa kyllä järkytyksen!! ))
-usein kuulee miehiltä kommentteja, kuinka joku on kaunis meikittä, vaikka tosiasiassa tällä naisella on taidokkaasti tehty LUONNOLLISEN näköinen meikki. Kaunis meikki kaunistaa aina...
Eivät miehet huomaa meikkiä, mutta meikin puuttuessa voivat huomata, että nyt on jotakin erikoista. Oletko väsynyt tai jotakin?
en ole enää jaksanut vaivautua meikkaamaan, en siihen tarvettakaan koe. Hassu juttu että joku mies saattaa sen huomata ja sanoa et "sul ei oo meikkiä". Vaikka toiset joskus sanonu ettei todellakaan huomaa jos mulla ei oo meikkiä.
Kyllähän periaatteessa meikinkin huomaa.. Vaikka ei itelläkään oo sitä edes paljoa ollu, meikkivoide,luomari ja ripsari korkeintaan. Niin joku jätkä sit siihenki tokaissut "oot meikannu"..
Ihmettelen kyllä sitä että miehiä ylipäänsä kiinnostaa onko naisella meikkiä vai ei?
Kai sitä ajattelee, että se nainen on sitten kaunis ilman meikkiä.
Kyllä meikattu nainen silti on jotenkin huolitellumpi, kai myös kauniimpi.