Olen huomannut, että alaleuastani on pikkuhiljaa alkanut ienraja vetäytyä, ja eilen sitten alkoi vihlonta. Koko päivän sisäänhengittäminen sattui, varsinkin ulkoilmassa. Nyt pelottaa, koska huomasin vetäytymisen alkaneen yläikenissäkin. Mistä tämän johtuu? Harjaan hampaat kahdesti päivässä pehmeällä harjalla (nyt ostin Sensodynea), hammaslankaa tosin käytän harvoin. Onko hampaiden narskuttelulla jotain yhteyttä ikenien vetäytymiseen, sillä sitä olen viime aikoina tehnyt ja paljon? Ja ennen kaikkea, onko ikenien vetäytyminen pysyvää? Pitääkö minun (23 v) elää loppuelämäni "pitkien" ja vihlovien hampaiden kanssa?
paljastuneet hammaskaulat
vihloo
43157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä harjaa hampaiden suuntaisesti vaan pyörivin liikkein. Ikenet eivät palaudu. Vaiva on hyvin yleinen mutta ei todellakaan saa harjata sivusuunnassa se kaventaa yhä hammaskaulaa.
Liian kovasta harjaamisesta eli pieni/pehmeä hammasharja käyttöön ja kevyt kynäote harjasta, jolloin ei pysty painamaan liikaa. Fluori auttaa vihlontoihin eli Sensodyne-ham.tahna,mutta kannattaa ottaa myös käyttöön fluoritabletit tai fluoripurskuttelu-liuos,jota myydään apteekeissa.Ienvetäytymät eivät palaudu eli voit vain vaikuttaa siihen miten jatkossa.
Kiitos vastauksista. Uskallanko vielä käyttää hammaslankaa vai pahentaako se tilannetta? Vai onko niin, että nyt on entistä tärkeämpää huolehtia hygieniasta kun hammaskaulat on paljaana?
edelleen, nyt hammaskaulat on erityisen alttiita reikiintymiselle (hammasluu reikiintyy paljon nopeammin kuin kiille) ja hygienia entistä tärkeämpää. Hammassairaudet alkaa usein juuri hammasväleistä. Muista että Sensodyne ei sovi jatkuvaan käyttöön, vaan on parasta käyttää "kuureittain".