Mitäs sanoo vannoutuneet hevimiehet tästä uudesta (itseasiassa ***vetin hyvältä kuulostavasta) tulokkaasta?
Itse sain levyn "joulupukilta" ja tykkään kyllä. En osaa oikein luokitella sitä mitenkään, siinä on hirveästi vaikutteita muusta musiikista, joka suunnalta.
Itse sain levyn "joulupukilta" ja tykkään kyllä. En osaa oikein luokitella sitä mitenkään, siinä on hirveästi vaikutteita muusta musiikista, joka suunnalta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
(olen ihan hiljaa koska olen nainen)
on punkahtavaa rockia!! Ja älyttömän hyvää!!!
no sehän on metallia pienellä poppi vivahduksella..Vähä vaikee lokeroida mihinkään tiettyyn musiikki ryhmään...joka on muuten todella idioottimaista touhua..Mut on toi velcra damn good group!!!
Mun mielestä tuo Velcra menee samaan roskikseen minne Lab menee. Velcra on ylikoneistettua örvellystä jota en kuuntelisi mistään hinnasta.
Mä sanon että Velcra on *askaa. Mutta jos sä siitä pidät niin pidä ihan rauhassa.
Velcra on kertakäyttöistä uusiometallia, jolla täytetään radioiden rankemmanmusiikinkiintiötä. Tällaista musiikkia on tehty maailmalla jo liian kauan ja koska kyseessä on kotimainen orkesteri niin pitäähän sitä hypettää, vaikka sisältöä on yhtä paljon kuin tyhjässä maitotölkissä. Thänx bat nou thänx.Veikkaan, että Pornorphansille käy hiukka samalla tavalla, mutta toivotaan, että ei...
Alkuperäiseen kysymykseen sanoisin, että kyseessä on vaihtoehtoheviä (alternative metal).
Velcra on mielestäni erittäin hyväsaundinen kokoonpano ainakin levyllä. Olisi mielestäni kiva nähdä poppoo livenä.
Paimenelta kysyisin, että mitkä pändit ovat maailmalla Velcran tyyppistä musiikkia tehnyt samalla melodisuudella ja intensiteetillä, kun itelleni ei tule mieleen kuin Kyyria, Suburban Tribe, Senser ja ehkä Linkin park ja Faith no more.
Ja miksi sanot, että tälläistä musiikkia on tehty jo liian kaun. Vaihtoehtoheviä on tehty vasta 12-vuotta ja uskon, että lajissa on vielä hurjasti ammennettavaa.
Velcrassa ei ole mitään omaperäistä ja pidemmän päälle Jessi Freyn epätoivoiset Tairrie B huudot alkavat ärsyttämään.
Velcralla ei ole muuten mitään tekemistä Faith No Moren kanssa..huh huh. Kyyria ehkä esitteli jotain asennemetallielementtejä Alienilla, mutta Inner Wellnessillä yhtye hieman aikuistui. Mm. britanniassa ja jenkeissä Velcran tyylisiä yhtyeitä on 13 tusinassa. Ei ole mikään uusi keksintö yhdistellä yksinkertaista raskasta rockia koneilla.
Ja mitä ihmettä on vaihtoehtohevi? Mielestäni Velcra ei ole edes metallia...
Industrialmetalliksi bändi itsekin tunnustautuu. Vaikutteet on otettu hyvinkin laajalta alueelta.
________________________________________________
www.LetsMakeSomeNoise.com
No emmä nyt sitten osaa sanoa yhtään mitään.
Velcrasta joko tykkää tai sitten ei.
Itse kyllä pidän, mutta kuten aina: mielipideasioista ei voi kiistellä.
Maku-asioista ei voi kiistellä mutta oma kantani asiaa on että ihan shittiä, ei iske ei minuun ainakaan. Kaiken maailman ostoskeskus ja teini-kovis-mustahuuli-valkonaama hevi (joka lähentelee enemmän rockia kuin heviä) kyllä myy mutta kun on kysymys kunnon blackmetallista niin heti sanotaan että se on mitään-sanomatonta räminää. Monet teini pellet tuolla puuteroi nassunsa valkeiksi heti aamusta ja ovat niin "truu iivil" mutta kun kysytään mitä he kuuntelevat on vastaus -"no The 69-eyesiä ja HIM:iä" jotka ovat pehmo poppia verrattuna kunnon blackkiin. En nyt tarkoita että sinä olisit sellainen mutta useat (jotka kuuntelevat "light-heviä) luulevat olevansa kovimman luokan hevareita. Mutta mutta sama se. Makuja on monia ja pidä omastasi kiinni äläkä anna kenenkään polkea sinua pohjaan!
Asennetta.
On tosiaan hauska katsella "metallisti"-, "truumetal"- ja "gootti"- teinejä (ikä n. 11-17 vuotta), jotka kuvittelee olevansa tosi vampyyreja ja sitten kuuntelevat nimenomaan HIMiä ja sixtynainaissia. Tosi uskottavaa..
Itse en näytä mitenkään metallistilta, eikä mikään Bodomia rankempi oikein edes iske. Tai no, vaikea sanoa. Slayer, Pantera ja vaikka jopa Sepulturakin menee silloin tällöin.
Tattoo the Planet 2002 (?) kyllä järkytti kun CoF esiintyi. Hirveätä paskaa ;)
En kyllä menisi kutsumaan itseäni miksikään hevariksi tai muuksi vastaavaksi.
no mua huvittaa ylipäätään se, että kuunnellaan vain tietynlaista musiikkia koska halutaan olla mustia, hevareita jne. itse pidän paljon, ehkä eniten melodisesta ja tunteellisesta hevistä jossa on taitava solisti. kunntelen kuitenkin hyvin monenlaista musaa. ainoastaan radiokanavien pop-pakkosyöttö oksettaa. samat biisit pyörii päivästä toiseen ja vuodesta toiseen. esim. eppu normaali pursuaa jo korvista ulos. samat kappaleet on pyöriny radiossa lapsesta asti.