Kuitusesta valitus oikeuskanslerille

Eikö Kuitusen toiminnasta voisi tehdä jo valituksen oikeuskanslerille? On mies töpeksinyt tämän autoverolain kanssa jo tarpeeksi ja aiheuttanut ammattitaidottomuudellaan veronmaksajille erittäin suuret kulut.

Entä jos tämä autoverolain kassa pelleily on ollut tietoista, niin silloinhan Kuitunen on lakia säätäessään toiminut harkitusti EU-tuomioistuimen ja KHO:n päätösten vastaisesti. Kait tässä olisi jo kyse jonkinasteisesta virkavirheestä tai laittomuudesta?

Kuka tekee valituksen? :-)
3469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oikeuskansleri tai -asiamies on omalla suulllaan todennut, että kansalaisille tulisi kertoa, ettei virkamiehiä saa teoistaan minkäänlaiseen vastuuseen ja näin ollen valitukset ovat turhia.

Äänestä

Kyllä tässä on kysymys jo virkavirheesta ja jopa tietoisesta sellaisesta, senhän näkee jo silmänreiilläänkin. Kaikki tuo automaahantuonnin ja tullin johtoon liittyvä salailu nousee jo julkisuuteenkin.

Ongelma on se,että suomessa ei voi nostaa ryhmäkannetta, kuten oikeusvaltioissa yleensä.

Eli kysymys kuuluu, kuka tekee rikosilmoituksen tai nostaa syytteen? Käytännössä täytys olla asianomistaja asiassa, eli joku näistä 7000 tuhannesta tai esim Siilin.

Pitäsi varmaan perustaa rahasto, johon kukin laittaa roposia oikeudenkäyntiä varten, koska casesta on erittäin vaikea saada näyttöä, ellei sitten putkassa istuminen alkaisi irroittaa kielenkantoja heikiltä ja tullin johtajilta ,kuten sonerassa ja merenkulkulaitoksessa kävi. Eihän sielläkään kukaan ollut ensin syyllistynyt mihinkään..

Äänestä
  • Eikä Kuitusen tarvitse noudattaa kho:n, eikä eu-tuomioistuimen päätöstä? Eli toisin sanoen Kuitunen on kaikkien lakien yläpuolella.

    Kyllä maalaispojan järjellä ajateltuna virkamies syyllistyy virkavirheeseen jos hän tietoisesti jättää huomiotta Kho:n ja Eu-tuomioistuimen lankkettavat päätöset. Eikä noudata niiden antamia määräyksiä.

    Minä kyllä laitan heti rahaa sellaiseen rahastoon jolla saadaan Kuitunen vastaamaan teoistaan. Jonkilainen vastuu virkamiehellekkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laki uusiksi kirjoitti:

Eikö Kuitusen toiminnasta voisi tehdä jo valituksen oikeuskanslerille? On mies töpeksinyt tämän autoverolain kanssa jo tarpeeksi ja aiheuttanut ammattitaidottomuudellaan veronmaksajille erittäin suuret kulut.

Entä jos tämä autoverolain kassa pelleily on ollut tietoista, niin silloinhan Kuitunen on lakia säätäessään toiminut harkitusti EU-tuomioistuimen ja KHO:n päätösten vastaisesti. Kait tässä olisi jo kyse jonkinasteisesta virkavirheestä tai laittomuudesta?

Kuka tekee valituksen? :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu