Olen töissä vittumaisen tylsässä ja koko ajan lakimuutosten seurantaa ja opettelua vaativassa, yksitoikkoisessa toimistotyyppisessä asiantuntijatyöässä. Okei liksa on kohtuu hyvä 2600 brutto vaan tympii niin penteleesti. Kaiholla katselen Itäkeskuksen ja muiden lähiöiden pubeissa majailevia farkkutakkityyppejä joilla rento jutustelu käynnissä keskellä arkipäivää oluttuopposet edessä, nousuhumala päällä. Nuo kundit ovat varmaan pienituloisia mutta pärjäävät, ei tartte nousta aamulla duuniin, tympääntyä vaan koota kaveriporukka ja ottaa höppöä. Vapaata menoa kuin taivaan lintu. Josko irtautuisi ja lähtisi matkaan?
Sossupummina
helppoa?
61113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tylsyyteensä ne kaljaa vetää tai sen takia menny koko duuni. sitä paitsi ei sossusta noin vaan haeta rahaa. itse jouduin joku aika sitten muutamaksi kuukaudeksi sossun asiakkaaksi, ja joka kuukausi kauhea anominen ja ihan itkuakin piti vääntää, että sossu uskoi että vuokra pitää edelleen maksaa. pyysin jopa, että maksakaa sitten edes se vuokra, jos ei ruokaan saa rahaa. vakiasiakkaat toki tuntuu saavan kuukausittain rahansa, mutta me, jotka nimen omaan väliaikaisesti tarvittais apua selviytymiseen, niin meitä itketetään ja nöyryytetään .
Älä hyvä ihminen vaan sossun asiakkaaks halua!! Olen vanhempi pitkäaikaistyötön jolla ei enää realistisia mahdollisuuksia työllistyä. Eli vain työkkärin ja sossun ankarassa ikeessä.
Tukityöt ei elätä kun vuokratuki menee, eli sama köyhyys aina, välillä toivoo että kunpa luonto jo tekis tehtävänsä ja korjais talteen väsyneen.
ootko hullu?
haluu olla sossupummi. kaikki vaan ei löydä töitä tai ei pysty niihin. Ei niillä sossun rahoilla oikeesti herroiksi elellä. Hakemusten lisäksi pitää dyykätä ja kulkee leipäjonot ja ilmaiset ruuanjakelut.
vuorotteluvapaalla saat melko hyvän korvauksen. Löysäile vuosi. Älä irtisanoudu. Liittoon kannattaa kuulua.
Olen työtön ja sossun ja työkkärin armoilla. Kestä vaan työsi vaikka olisi kuin tylsää. OLE ONNELLINEN!!!
Sossun asiakkaana saat nettona 380euroo kuussa. Siitä sitten maksat laskusi, tv-lupa, puhelin, plus vaatetus. Ruokaan se mitä laskujen jälkeen jää.
Lisäksi työttömänä sinulle voidaan antaa mitä roskahommaa vaan sekä työntää ilmaisen harjoitteluun eli voisit joutua tekeen samaa työtä kun nyt 6 tuntia/per päivä mutta 8 Euron päiväpalkalla!!!
Lisäksi sossulla on oikeus katsoa tilitietosi, eli elämäsi olisi silloin täysin sosssun ja työkärin hallinnassa. Jos et mee johonkin mitä ne osoittaa joudut leikatulle sossun rahalle eli ensin leikataan 20% ja sitten jos vieläkin kieltäydyt niin 40%, tuskinpa huvittaisi pyöriä farkkujengissä 200 euron nettotuloilla!!!