Minä olen saanut makean himon pois melkein kokonaan seuraavalla tavalla. Syön muutaman päivän ajan kaikkea makeaa melkein oksennukseen asti ja että tulisi paha olo. Sitten ei tee viikkoihin mieli makeaa ollenkaan vaan heti alkaa oksettamaan, jos näkee jotain makeaa. Ei ehkä teveellinen konsti, mutta parempi muutaman päivän ahmiminen kuin jatkuva makean syöminen. Toinen konsti on tehdä jotain itseään kiinnostavaa tekemistä, joka vie ajatukset pois makeasta.
Makean himo pois
Kokeillut
6790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, toi toimii! On itse tullu harrastettua samaa. Mutta, oletkos havainnut, että se toimii kaikkeen muuhunkin?! Suolasennälkään ja kaiken hyvän perään. Ei tartte ku muutama päivä syödä ihan yli, kaikkea, mitä vain tekee mieli, ja tosiaan pitkään aikaan ei tee mieli mitään. :)
Makeanhimoon auttaa kalkin ja kromin yhdistelmä.Ainakin itellä.
Eikö tuo ala jo kuulostamaan Bulimialta?
Mammadieetin sivuilla samaiseen vaivaan ehdotetaan
sokeripaastoa (muistaakseni 5 päivää). Kaikesta
makeasta kieltäydytään tuoksi ajaksi ja sen
jälkeen ei kuulemma enää tee edes mieli.
Kumpaakaan en ole itse kokeillut, vaikka tarvetta
olisi, mutta mammadieetin keino vaikuttaa
terveellisemmältä ja paremmalta...
tyhmää erittäin tyhmää...eipä paljon järki päätä pakota...
Kyllä mä uskon ton toimivan! Esim. kerran söin jotain ristoranten mozzarellapizzaa, sellanen valmistuote siis, ja tuli ihan törkeen paha olo, ilmeisesti koska se on niin rasvaista tavaraa. Veljeni on kuitenkin tykästynyt ko. pizzoihin ja syö niitä suht' usein, mutta minä en ole koskenutkaan kyseisen tapahtuman jälkeen: jo hajusta tulee etova fiilis, ihan itsestään.
Jos siis pitää pari kunnon ällöpäivää syöden makeaa, niin uskoisin siitä jonkinlaisen syy-seuraus -muiston alitajuntaan jäävän.