Mitähän metsäteollisuus ry. jäsenineen kuvittelee voittavansa sillä että mustamaalaa tarkoituksella Paperiliittoa/paperiliittolaisia?Olisikohan tarkoituksena kostaa kaikki mitä on joskus jäänyt hampaan koloon?Tilanne on valitettavasti 10-0 metsäteollisuus vs. paperiliitto media-pelissä. Tuottavuudesta sen verran että jos ei suomessa eikä muuallakaan euroopassa sitä tule tarpeeksi niin miksi täällä vielä pidetään tehtaita käynnissä??Aattelepa ite tätä sohvien mies!!
Aattelepa ite!
Paper
6410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomalaisten tehtaiden omistajat ovat investoinnein pitäneet pitäneet huolen tehtaidemme teknisestä kilpailukyvystä.
Siinä siivellä on paprujen onnistunut, operatiivisen johdon avuttomuudesta johtuen, kiristämään muuhun toimintaympäristöön nähden kohtuuttomat edut.
Totta kai modernit koneet käytetään teknisen elinikänsä loppuun mutta mien on käynyt uusinvestointien?!
Faktaa: Paprut eivät ole sen laiskempia, ahkerampia, etevämpiä tai hölmömpikään kuin muut vastaavan ryhmän suomalaiset.
Ovat vain liittonsa välityksellä ja paikallisin sopimuksin käyttäneet tilanteet hyödykseen.
Sittenhän ne olisivat hölmöjä olleet jos eivät oli toimineet näin.
Tosiasiat ovat kyllä matkan varrella hämärtyneet.
Kyllä viimekädessä omistajat kuitenkin päättävät vaikka papruille toisenlainen käsitys välillä muodostuikin!
SAK vastusti 80/90-luvulla tuottavuutta parantavia investointeja mm. sillä perusteella, että siinä menee duunareiden työpaikat alta. Tämähän on ihan samaa logiikkaa, kuin pakkasella housuihin kuseminen. Hetken se lämmittää ja sitten on vielä kylmempi. Paperin osalta SAK:n housuunkusemisen lämmitysvaikutus lakkasi jo vuosituhannen vaihteessa.
jälleen kerran ollaan huomattu mikä hyöty punikeista on oikealle työtä tekevälle ihmiselle.
"kaverilla on töitä, tehdään sekin työttömäksi"
Uusinvestointeja tehdään koko ajan.
Tuliko yllätyksenä ?
Kaikilla tehtailla paitsi Voikkaalla.
Sen sijaan kokonaan uusia tuotantolinjoja ei rakenneta tällähetkellä Suomeen kuten ei muuallekkaan Länsi-Eurooppaan tai Pohjois - Amerikkaan.
Koska paperinkulutus ei kasva näissä maanosissa.
Toiseksi ei raaka-ainettakaan Suomessa riitä kunnolla nykyisillekkään tehtaille .Aika paljon ollaan tuntipuun varassa (Venäjä) ja tuodaan jopa Brasilialaista sellua.
Kapasiteetti kasvaa tällä hetkellä pyörivillä koneilla koko ajan.
Sumessa tuotettiin ennätysmäärä paperia vuoden-06 alussa.
Mikäli tänne tehdään uusia konelinjoja se merkitsee vanhojen sulkemista raaka-aine pulan vuoksi.
Muutama vanha konelinja on käytännössä uusittu kokonaan viimevuosina.
Kannataisiko tietää asioista syvemmin ennenkuin puhuu niistä.
Ylläpito -> käyttöikä?
Uuden rakentaminen?
Niin,on monentyylistä investointia kuten esim.juuri korjausinvestoinntit jotka pidentävät käyttöikää tai usein lisäävät tuontantokapsiteettia ja parantavat laatua.
Kun vanhaan paperikoneeseen esim . investoidaan uusimalla perälaatikko ,viiraosa,puristnosa jne.niin ne ovat suuren luokan investointeja.