onko kellään tietoo jos irtisanoutuu itse ja menee suoraan toiseen firmaan niin kauanko siä uudessa firmassa pitää olla töissä jotta on oikeutettu liiton päivärahaan?
karenssi
liitolainen1
62236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Karenssi kestää sen 3 kuukautta mikä sulle on määrätty. Jos laitat hakemuksen liitolle ennenkuin se päättöpäivä on täyttynyt, ne ei mitään maksa.
Asiaa ei muuta se, että menee välillä töihin tai jonnekin muualle, vaan se päivämäärä olla jököttää siellä just niin kauan kuin se on määrätty.
Sitten kun menee siihen toiseen firmaan töihin, niin ethän silloin edes tarvitse mitään liiton rahaa kun saat palkkaa.
Jos otat taas loparit siitä uudestakin paikasta, tulee karenssia taas se 3kk, joka on taas eri asia ja lasketaan taas uudelleen.
että teen uudessa työpaikassa vaikka 1,5kk määräaikaisen sopimuksen ja kun se loppuu enkö ole silloin oikeutettu saamaan työötömyyskorvauksen llitosta?
Ansiosidonnaisen työttömyysturvan maksaa aina työttömyyskassa, "liitto" ei maksa mitään työttömyyskorvauksia!
mulle ihan sama kuka maksaa..se vaan et on suuri ero saada virallisista töistä 1500e käteen ku samalla työnteolla voit saada 2500e-3000e käteen kuussa..mun on ainakin helppo valita kummin teen..
Mitä kyselet mene niihin töihin kun on oikein virallisia sellaisia voit noin hyvillä liksoilla saada ja ihan hyvä kun osaat/saat valita monilla ei sellaisia ylellisiä mahkuja edes ole..
Laitoin muuten tuohon alimpaan viestiini linkit, josta löydät vastaukset jos osaat lukea ja selata.
Ansiosidonnaisen oikeus tulee kun täyttää työssäoloehdon 43 vk (10 kk) 28 kk ajan sisällä työpaikkojen määrällä ei ole tuohon merkitystä.
Tuolla ansiosidonnaisen saantiehdoista ym. http://www.tyj.fi/default.asp?id=1
Ansiosidonnainen työttömyysturva ei muuten ole "liiton"päiväraha maksuosuudet työnantajat, työntekijät ja valtio näet tarkemmin tuolta -> http://www.tvr.fi/?1;2;100;100.html