Jes` Toin Toyotan vuoden reissun päätteeksi suomeen, siis muuttotavarana. Ulkomailla ollessani kysyin Toyotalta suomesta, että mitä tarvittavia muutoksia ehkä joutuisin tekemään ! Heiltä tuli vastaus: Kyseistä autoa ei kannata tuoda suomeen ??? Jo kävi mielessä, että vaihdanko melkein uuden autoni johonkin vanhaan mersuun... mutta se ei olisi ollut mielestäni kannattavaa.. ainakaan rahallisesti ja muutenkin ! Ja otin "riskin" ja toin Toyotani suomeen sellasenaan ja vein sen katsastukseen, jossa jouduin takasumuvalon asentamaan !! Ymmärtääkseni kesäkuussa oli tullut huojentavia lakimuutoksia muuttotavarana tuotuihin autoihin ? Mutta, jos olisin noudattanut Toyota (Fin) ohjeita, niin ajelisin nyt vanhalla mesellä !
Toyota Aasiasta
muuttotavarana
81386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minkä Toyotan toit Suomeen? Missä päin maailmaa olit??
Je´ Niin kyllä siinä lämppäri on, mut lohkosellasen saan asentaa.. Ja varaosia kyllä saan. Ja ratti ihan vasemmalla puolella tietty on :) Ja kaskon sain ihan normaalisti.
kongretisoituu myöhemmin. Jos tuomaasi mallia ei ole suomeen koskaan tuotu, voi olla että varaosia ei noin vain löydy. Toinen yllätys voi tulla kaskoa autoon ottaessa. Jos korimalli on maassa täysin outo, voi esim. korin osat tulla todella kalliiksi uusia hankittaessa, tämän kyllä vakuutusyhtiöt ottaa huomioon.
Mutta voihan olla mitään ongelmia ei synny.
Aika usein omaan suomesta ostettuunkin Toyotaan maahantuoja sanoo tilaavansa osat Japanista tai Saksan varastolta,että kai ne erikoisemmankin auton osat samalla tavalla tänne löytää.
Onkohan siinä etes lämmityslaitetta? Ehkä jonkinlainen mutta en usko että riittävä.Ja ohjaus tietenkin oikealla.
No kai se nyt vähän riippuu mistä päin Aasiaa se auto on tuotu vai mitä luulet? Sieltä löytyy paljon Suomea kylmempiä paikkoja ja rattikin on vasemmalla. Näin esimerkiksi Venäjällä tai Kiinassa. Japanistakin saa ostettua auton missä on ratti vasemmalla ja varmasti vastaa sääolosuhteiltaan Suomea.
Helsikiläisissäkin autoissa on samanlaiset lämmityslaitteet kuin lappilaisissa. Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa.
Aasiassa ruuvataan mittareita ihan älyttömästi. Ja suolataan teitä paljon enemmän mitä täällä meidän Suomessa (Finland). Moni on mennyt vipuun ja ostanut auton Japanista joltain epämääräiseltä turkkilaiselta jobbarilta. Koko aasia täynnä surkeita autoja. Eurooppa kans (paitti Suomi). Afriikasta ja Amerikoista puhumattakaan. Australiasta en tiedä. Taitaa sielläkin olla kengurut pureskelleet sähköjohdot poikki. Onneksi meillä ei ole kenguruita.
UUSI Camry, eikä vanha :), eli ei ole mittareita ruuvailtu !