tää on tosi pelottava juttu mulle. Nooh otin varmaankin noin vuosi sitten tuonne korvalheden yläosaan eli rustoon lävistyksen. Minulla oli ollut rengas siinä reijässä siitä asti kuin otin harjoituskorun pois. Sitten tossapöivänä vaihdoin siihen sellaisen nappi korviksen. Rusto tuli vähän kipeäksi ja sitten eilen päätin vaihtaa renkaan takaisin. nyt kuitenkin rusto punottaa ja on vähän kipeä. ONKO RUSTO KORUNI TULEHTUNUT? :(( haluaisin jonkun selittävän minulle :( ja hoito-ohjeet olisi myös hyvä minun tietää.
korvalehden yläosa
minuapelottaa
1257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
voi hyvinkin olla kysymys materiaalista. Itselläni pitää olla vähintään kirurginterästä rustokoruissa, muuten lähtee tulehtumaan/allergisoitumaan. Tietääkseni minulla ei ole allergioita, mutta nikkeliä sisältävät korut (vain) rustoläväreissä aiheuttaa minulle kyllä oireita.
Toiseksi nappikoru saattaa ärsyttää rustolävistyksessä enemmän kuin joku muu, tuonkin olen itse huomannut. Mihin lie perustuu, vääntyileekö se sitten vai hautooko taustalukko vai mitä, en tiedä.