Semmosta mietiskelin, että raiskaus on naiselle hyvin traumaattinen kokemus. Sitä ei voi rinnastaa miesten puolella mihinkään muuhun kuin homoraiskaukseen.
Toisaalta taas useimmat miehet kokevat elinkaarensa aikana paljon väkivaltaa, mikä on samalla traumaattinen ja vahvistava/kovettava kokemus.
Itse olen pitkäkestoisen väkivallan kierteen
takia saanut luonnehäiriön, mutta raiskaaja tai naistenhakkaaja en silti ole. Miehiä kohtaan väkivaltainen käytökseni leimahtaa kyllä pienestäkin provokaatiosta.
Pointti on se, että traumaattisesta kokemuksesta voio selvitä, kun sen jättää taakseen. Ei ole niin helppoa kuin miltä näyttää, tiedän. Mutta yrittänyttä ei laiteta, ja toistaiseksi ammattiauttajia on vielä saatavilla.
Joten älkää jääkö märehtimään sitä traumaa, jatkakaa eteenpäin. Minäkin jatkan omalla tavallani.
Toisaalta taas useimmat miehet kokevat elinkaarensa aikana paljon väkivaltaa, mikä on samalla traumaattinen ja vahvistava/kovettava kokemus.
Itse olen pitkäkestoisen väkivallan kierteen
takia saanut luonnehäiriön, mutta raiskaaja tai naistenhakkaaja en silti ole. Miehiä kohtaan väkivaltainen käytökseni leimahtaa kyllä pienestäkin provokaatiosta.
Pointti on se, että traumaattisesta kokemuksesta voio selvitä, kun sen jättää taakseen. Ei ole niin helppoa kuin miltä näyttää, tiedän. Mutta yrittänyttä ei laiteta, ja toistaiseksi ammattiauttajia on vielä saatavilla.
Joten älkää jääkö märehtimään sitä traumaa, jatkakaa eteenpäin. Minäkin jatkan omalla tavallani.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja siksi onkin olemassa kriisiterapiaa ja erilaisia vertaistukiryhmiä raiskatuille.
"Itse olen pitkäkestoisen väkivallan kierteen
takia saanut luonnehäiriön, mutta raiskaaja tai naistenhakkaaja en silti ole. Miehiä kohtaan väkivaltainen käytökseni leimahtaa kyllä pienestäkin provokaatiosta."
Sinuunkin on väkivalta jättänyt kovat jälkensä. Niin tekee raiskauskin. Seksuaalinen väkivalta on kai pahinta laatua.
Miehet muuten tilastojen mukaan selviävät toisen miehen suorittamasta raiskauksesta nopeammin kuin naiset. Se mielestäni kertoo hyvin kuinka traumaattinen kokemus se voi naiselle olla. Raiskattuja miehiä ei myöskään juuri koskaan syytetä siitä että heidät raiskattiin, naisia taas lähes aina joltain suunnalta, pahimmassa tapauksessa poliisin ja oikeusviraston toimesta.
"Miehet muuten tilastojen mukaan selviävät toisen miehen suorittamasta raiskauksesta nopeammin kuin naiset."
Veikkaanpa, että heteromiehillä on paljon suurempi kynnys edes tehdä ilmoitusta raiskatuksi tulemisesta kuin naisilla, joten heteromiehiä ei missään tilastoissa juuri edes näy.
Kun todella suuri osa naistenkin raiskauksista jää häpeän ja pelon vuoksi ilmoittamatta, niin uskon, että miesten raiskauksista vielä suurempi osa. Alkuperäiselle muuten, että puhut totta: monet eivät yritäkään selvitä tai sitten heillä ei ole voimia siihen ja jäävät tavallaan muhimaan siihen traumaan, mikä vaan pahentaa tilannetta entisestään. Onneksi nykyään on apua saatavilla.
homo-raiskausta voi verrata hetero-raiskaukseen. Saati, että raiskausta voisi verrata pahoinpitelyyn, koska pahoinpitely voi olla hengenvaarallista ja siitä jää fyysisiä jälkiä. Mieluummin sen homo-raiskauksenkin ottaisin kun hampaat nyrkillä sisään.
Hetero-raikaushan on ikään kun vähän kovempaa tavallista seksiä. En pidä järin suurena rikoksena jos ei-neitsyt nainen raiskataan. Ehkä jonkun lievän pahoinpitelyn luokkaa.
Tietysti naiset ovat raiskauksesta kauhuissaan, koska se on ainoa väkivallanmuoto jota käytännössä voivat joskus kohdata ja menettävät pilluvallan hetkellisesti.
Mites ei-neitsyen ja neitsyen raiskaus eroaa toisistaan? Kuvitteletko että ei-neitsyt ei tunne valtavaa kipua eikä siitä voisi tulla fyysisiä jälkiä? Vai tarkoititko raiskauksen henkistä puolta, siis että ei-neitsyelle tapahtuma ei olisi niin traumaattista?
Jos sulla joskus olisi ihan oikea tyttöystävä/vaimo, ja hänet raiskaisi vieras mies tai mikseipä tuttukin, niin vertaisit hänen raiskaustaan siis lievään pahoinpitelyyn, eli nyrkin iskuun kasvoihin...?
tuota akkaa ole käyneet muut miehet painamassa aikaisemminkin joten ei tuo nyt niin suuri vahinko olisi etteikö siitä selviäisi. Enemmän suuttuisin jos kävisi vieraissa. Rinnastaisin sen siihen lievään tai tavalliseen pahoinpitelyyn riippuen minkälainen raiskaus.
Tietysti kaikki raskaus ja sukupuolitestit pitäisi tehdä.
Neitsyelle se olisi varmaan traumaattisempi monin tavoin ja muutenkin "puhtaampi" nainen niin suurempi rikos. Vaikka en tuotakaan lähtisi nyt liioittelemaan.
toivoisi jonkun muun miehen raiskaavan itsensä. Siksi se ei käsitä mitä se muille teettää. Kovasti yrittää naisvihaansa provota. Antaa raukan olla.