Yasmin-pillerit aiheuttivat vuoden hiivakierteen. Nyt oon vaihtamassa merkkiä, mutten tiedä mihin kannattais vaihtaa? Te, joilla jatkuva hiiva bakteeritulehdukset olleet oiteina, mikä merkki on sopinut? Vai oletteko vaihtaneet hormonirenkaaseen tai kierukkaan? Lähtivätkö oireet? Tiedän, että yksilöllistä, mutta olis kiva vähän kuulla kokemuksia.
Pillerit ja hiiva
Riia
5431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei auttanut vaikka vaihdoin Yasminista harmonette-pillereihin ja pari kuukautta kokeilin nuvaring-rengastakin... Yhtä tyhjän kanssa. Hiivat ja tulehdukset oli ja pysyi. Yasmin-pillerit olen nyt kironnut alimpaan helvettiin ja lopetin niiden käytön jokin aika sitten ja en tiedä suostunko enää ikinä hormoniehkäisyä käyttämäänkään. Yli puolentoista vuoden hiiva- ja bakteeritulehduskierre oli tarpeeksi kamalaa. Olisi mielenkiintoista tietää, että aiheuttaako yasmin kuinka paljon tällaista kierrettä käyttäjilleen. Nyt olen ilman ehkäisyä ja yritän saada alapääni kuntoon ja kyllä oma pikkuinenkin olisi tervetullut... :-)
ongelma on tuttu ja on ihana kuulla (en siis iloitse muiden tuskista) että en ole ainoa joka kärsii vastaavista oireista. itse syön nyt seitsemättä kk diane nova- nimistä yhdistelmäpilleriä ja olen viimeiset 4 kk kärsinyt kuukautisten alkamisen aikaan hiivatulehduksista. olen saanut lääkäriltä reseptin yasmine-pillereille, mutta näitä juttuja luettuani tulin siihen tulokseen että mieluummin syön hiivalääkkeen kerran kk kuin vaihtelen pillereitä.
Yasminit aiheuttivat minulle yli vuoden hiivakierteen. Siitä kärsi sekä minä että mieheni. Vaihdoin Mercilon-merkkiin, sekä aloin käyttämään myös Gynophilus-kapseleita tukemaan emättimen normaalia pH:ta. Nyt kolme kuukautta ilman hiivaa - tämä on ihmeellistä! Pelkään silti koko ajan, että hiivakierteeni jatkuu.. Aika näyttää..
Ehkäisypillereiden sisältämän estrogeenin ajatellaan olevat hiivan aiheuttaja.
Yasmin-merkissä on 30 mikrogrammaa estrogeenia.
Mercilon-merkissä on 20 mikrogrammaa estrogeenia. (Myös esim. Meliane sisältää 20 mikrogrammaa samaista hormonia.)
Joten minun "hoitosuunnitelmaani" kuului ainakin se, että uusi pillerimerkkini sisältää vähemmän estrogeenia kuin Yasminit.
Itsellä myös ehkä 2-3kk välein lievä hiivatulehdus ja olettaisin että e-pillereistä johtuu, koska ennen pillereitä ei ollut tulehduksen häivääkään. Melianeja siis syön.