Mulla on alkanu tulemaan selkään kauheesti finnejä, välillä ne jää tavallaan ihon alle kokonaan ja kuivuu sinne. Kesällä ei tätä ongelmaa oikeastaan ollut. Yritän urheilla jonkin verran ja niin että tulee kunnon hiki. Luulisi että se puhdistaisi elimistöä, mutta tuntuu että se vaan pahentaa asiaa. Mikä tähän auttaisi ja mistä nämä johtuu? Olisin kiitollinen vinkeistä joilla näistä pääsisi eroon :)
Mistä johtuu näpyt selässä?
yöks
2492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta veikkaisin että se johtuu ihon kuivuudesta. Käy jumpan jälkeen suihkussa ja rasvaa selkäsi jollakin kevyellä, rasvattomalla vartalovoiteella. Olen kuullut nk. hikinäppylöistä, en tiedä liittyvätkö ne sinun tapaukseesi, mutta voit googlata ja selvittää asian. Ei myöskään kannatta raapia selkää, sillä näpyt menevät pahemmiksi siitä.
Huuhteletko hyvin ihostasi kaikki pesuaineet? Mulle tuli samankaltaista ongelmaa hiusten hoitoaineesta, asia ratkesi pesemällä hiukset "erikseen" pää alaspäin ennen varsinaista suihkussa käyntiä. Myös vartalon pesuaineet kannattaa muistaa huuhdella tosi hyvin pois.