VASTOIN LAKIA JA KRISTINUSKOA.
Adventistit "jäännösseurakuntana/ Jumalan jäännöskansana, josta eroaminen merkitsee vapaaehtoista Saatanan valtaan antautumista".
Adventistit "jäännösseurakuntana/ Jumalan jäännöskansana, josta eroaminen merkitsee vapaaehtoista Saatanan valtaan antautumista".
Vastaukset 7
Vanhimmat
haltuun. Uskonasiat eivät ole leikkimistä varten. Ollaan joko/tai, välimuotoja ei ole.
joka usko moiseenkin käsitykseen todellisuudesta.
Tavallaan juuri tästä syystä uskonnot ovat vaarallisia.
Siis joko olet puolellamme tai olet meitä vastaan.
Pelastut, jos teet ja uskot kuten me tai joudut kadotukseen.
Mitäs muista vääräuskoisista, on ihanaa kuulua tosi uskoviin, niihin pelastettuihin jotka käyskentelelvät kultaisilla kauduilla taivaassa toiseten tosi uskovien kanssa ikuisesti.
Mahtaa olla kivaa?
Kuulin kerran vanhan saarnamiehen puheen jossa sanoi että kun kirkko palaa ja pappi kuolee niin mihin jää usko.?Eikö se usko ole sydämessä olit sitten venäjän vankilassa, Kiinan riisipelloilla, Afrikan savimajassa tai kirkossa tai sen rappusilla.Hepposet on uskon eväät jos seurakunta sitoo sun uskosi toimimaan vain niiden seinien sisäpuolella.Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia.
Nurkkakuntaisuus sitoo ihmisiä ja voi olla jopa uskon kasvun esteenä.Toki oma kotiseurakunta tulee olla.Eihän lastakaan synnytetä taivasalle.Koti opetus ja kasvatus tulee olla.Mutta kun siivet kantaa on hyvä oppia elämään sen uskon varassa täällä maailman keskellä.Olkoon elämämme yksi evankeliumi lisää tälle maailmalle.Jumala on luvannut nostaa kantaa ja viedä eteenpäin.
Oletpa adventisti tai kuka tahansa, joka tuollaista väität, niin toivon että harkitset vielä sanojasi.
Tämä on varmasti oikeaoppisen adventistin sanomaa.
Noh, olkoon miten oli! Ei kannata vaivata mieltään. Hyvää jatkoa sinulle.
En nyt ihan noinkaan menis sanomaan. Pikemminkin luopuminen uskosta on se ratkaiseva teko. Ei seurakunnasta eroaminen vaikuta mitenkään jos oma henkilökohtainen uskonelämä pysyy kunnossa. Toisaalta voi joskus jopa kasvaa nopeammin uskossaan kuin jäädä paikalleen jauhamaan samoja totuuksia ja syömään maitoruokaa kun vahvempaakin on tarjolla.