Olen niiiiin rakastunut ihmiseen, joka on minulle niin hyvä ja rakastava MUTTA hän on käynyt käsiksi muhun pari kertaa ja se on syynä miksi tämä suhde ON LOPETETTAVA! Piste.
MITEN HITOSSA SEN TeeN????? Kun tuntuu ettei voi elää ilman toista!
MITEN HITOSSA SEN TeeN????? Kun tuntuu ettei voi elää ilman toista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se, että käy käsiksi, ei lopu koskaan!
(väittäkööt muut mitä tahansa).
Lähde kirkkain silmin! Sinulla on siihen hyvä syy, sillä lähdet suojellaksesi itseäsi ja tulevia lapsiasi. Ethän halua lapsillesi samanlaista kokemusta??
Maailmassa on paljon miehiä ja naisia, kaikille löytyy omansa ja varmasti ehdit olla onnellinen monenkin kanssa!! Rakkaus sattuu, mutta sairaalareissut ja pettyminen rakastamaansa ihmiseen sattuu vielä enemmän. Pelasta siis sydämesi nyt!!!!!!!
kaikille ei ole omaansa
"Haluanko vielä olla säälittävä läheisriippuvainen?"
Itse rakastuneena jäin suhteeseen, jossa oli tönimistä.. Homma paheni pikkuhiljaa. Kun lapsi tuli taloon, kaikki muuttui kauheammaksi. Nyrkki puhui. Sitten se eroaminen vasta vaikeaa onkin, kun on lapsi.
Nyt saan pelätä, kun lapsi on isällään, että pinna pitää pikkupojan kanssa. eikä aina pidä. Usko minua. Pelasta itsesi. Menee vuosia saada itsetuntonsa takaisin väkivaltaisen suhteen jälkeen ja siitä jää pysyvät arvet.
Hyvä, että olet käsittänyt. Tajuat, että tuollainen ei ole normaalia. Melkein kaikki ihmiset on joskus pahalla päällä, riiteleekin, mutta käsiksi käyminen on merkki ihmisen vihasta ja väkivaltaisuudesta, joka kytee pinnan alla. Väkivaltaiset miehet eivät käy heti käsiksi. Mieli tekisi välillä mutta jotta suhde ei katkea heti, niin ne näyttelee. Ja siksi varsinkin narsistit on niin ihania ja rakastettavia. Mutta kun se on saanut toisen koukkuun eli asumaan yhteen, sitten avioon...väkivalta tulee pikkuhiljaa kovemmaksi. Viimeinen niitti on lapsi! Silloin puoliso on ikuisesti jollain tasolla lyöjän kanssa yhtä, vaikka eivät enää yhdessä eläisikään. Mutta jos eletään, niin silloin alkaa oikea lyöjän luonne pursuta sisältä ulos. Ei sulta kyllä kovuutta löydy, jos et kykene rakkuden tunnetta jättämään. Naiset on heikkoja tällä tasolla yleensä, ymmärrän. Mutta olet itse ymmärtänyt hälytyskellojesi viestin, olet viisas nainen. Moni surkea, avuton nainen tuossa tilanteessa ajattelee: no, sehän vain kävi käsiksi, sillä oli huono työpäivä (tai muu onneton itsensä huijausselitys). Ei fiksu normaalimies käy käsiksi eikä huorittele, eikä jne. Tuollaisessa pesii pikku saatana. Etsi itsestäsi vahvuus ja kovuus, ole jämerä! Älä ruikuta rakkauden perään. Olet miettinyt tosiasiat ja nyt on aika toimia. Kerro läheisille, kavereille, vanhemmille...niin saat tukea. Jos oisin nainen ja muhin käytäis käsiksi, niin kertoisin heti vanhemmille, kävereille, että mikä suhteessa on meininki. Ja etsisin tukea päätöksille. Jos jäät, olet tyhmä, pari kertaa käsiksi käyminen on merkki, pieni vihje. Jos et reagoi siihen, niin tekijä lisää väkivaltaa kun huomaa ettei tuo onneton välitä, uskalla kertoa. Nauraa partaansa ja halveksii sua yhä enemmän ja kun se purkautuu, niin nyrkistä tulee, kun olet alistettu reppana myöhemmin. Vielä on aikaa, nuo oli vasta alkusoittoa. Mutta olet ymmärtänyt, onneksi olkoon. Nyt jämeryyttä ja ryhtiä toimiin. Jos päätät lähteä, et peru enää vaan toimit!
Ollaan nyt asuttu jo 4 vuotta erillään...
Tilanne rauhoittui välittömästi, (mies heräsi etsimään itsestään vikaa... kun halusin erilleen.)
Edelleen naimisissa, sillä rakastamme toisiamme.
Kaikki lomat vietämme yhdessä, ja vapaa-ajat, ja niistä on tullut nautittavaa laatuaikaa.
Tämä sopii meille, muut saa ajatella mitä lystäävät!
Sama tilanne ja piste.* väsynyt *