PUURO

tosi tyhmä kysymys joo, mutta aloitan huomenaamulla puuronsyönnin. sitä niin suositellaan. niin mikä olisi sopiva annos, siis monta desiä niitä hiutaleita ja monta desiä vettä. mikropuuroa tarkoitan. ja paljon siinä kyseisessä annoksessa on kaloreita. kiitos:)
71294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ite laitan aina desin hiutaleita ja kaks desiä vettä. Kaloreista en oo ihan varma, mut muistelisin jonkun sanoneen että siinä olis jotain sata, vähän yli tai alle.. Voi olla että muistan ihan väärin.

Äänestä

on paras puuro ja mieluiten kattilassa keitetty, sillä mikrossa tehty puuro saattaa aiheuttaa beetaglukaanin tuhoutumista.(Beetaglukaani on siis juuri se yhdiste joka alentaa kolesterolia). En tiä mistä se tuhoutuminen mikrossa johtuu, mutta niin luki joskus Hesarissa.

Itse pistän jonkin verran vettä kiehumaan ja lisään 1,5 dl hiutale leseseosta ja annan hautua n. 15 min. Välillä lisäilen vettä.

Mikropuuro kait onnistuu ihan yhtä hyvin, hiutalepakkauksessa taitaa olla ihan ohjeet niihin määriin. Saattaa vaan lentää yli laitojen siellä mikrossa.

Äänestä
  • Itse olen saanut laskettua 300kcal omasta annoksestani kun syön sen maidon tai maustamattoman jugurtin kanssa.

    Äänestä

Mikrossa en ole kokeillut, mutta tässä oma puuroni:

2-2½ dl vettä
½ dl Sydänystävän vehnäleseitä
½ dl Nallen neljänviljan täysjyvähiutaleita

Kcal 62
Kuitua 6,6g
(nämä ovat ulkomuistista, en laita henkeäni pantiksi!)

Äänestä

- 1 dl Myllyn Paras pikakaura kuitu -hiutaleita
- 2 dl vettä
- (aivan ripaus suolaa, jos siis haluaa)

Tästä tulee lautasellinen puuroa mikrossa 2minuutissa 750W teholla ilman kupua. Ei kiehu yli, jos on kunnon syvä lautanen.

Kun syön puuron Valion sokerittoman mehukeiton kera, niin kilokaloreita tulee seuraavasti:
- pelkkä puuro: noin 117 kcal
- mehukeitto: noin 12 kcal
- eli yhteensä noin 129 kcal (en syö puuron lisäksi muuta aamiaisella, tosin välillä laitan pienen Oivariinisilmän, joka kasvattaa kalorimäärän tuonne lähemmäs 200 kcal:ia)

Jos laittaa esim. voisilmän lisäksi, niin kalorimäärä kasvaa helpolla 50 kilokalorilla.

Ja miksi teen puuron mikrossa? No kiireisenä työssäkäyvänä aamuihmisenä puuro valmistuu nopeasti eikä tule ylimääärisiä likaisia astioita, vain se lautanen. Niin ja kun talous on yhden hengen kokoinen, niin sekin ajaa mikron käyttöön :)

Miten muuten puurosi valmistui tänään eli ekana puuroaamunasi?

Äänestä
  • hyvinhän se meni :) laitoin ton 1 dl hiutaleita ja 2 dl vettä. lisäksi desi rasvatonta maitoa koska mehukeitto oli päässyt loppumaan. :/ mutta tulin kyllä ihan täyteen eikä vieläkään nälätä pahemmin. söin puuron klo.9.00 aikaan. kohta kyllä jotain välipalaa syön.

    mutta kiitos kaikille vastauksista ! :)

    Äänestä

Makeanhimo poistuu kokonaan minulla kun syön aamulla ja lounasaikaan annoksen neljänviljanpuuroa (à noin 100 kcal).
Muuten söisin karkkipussin tai suklaalevyn päivässä, mutta tuolla puurokuurilla ei tee mieli ensimmäistäkään karkkia :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä-.- kirjoitti:

tosi tyhmä kysymys joo, mutta aloitan huomenaamulla puuronsyönnin. sitä niin suositellaan. niin mikä olisi sopiva annos, siis monta desiä niitä hiutaleita ja monta desiä vettä. mikropuuroa tarkoitan. ja paljon siinä kyseisessä annoksessa on kaloreita. kiitos:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu