Voi v**** sanon suoraan.Muija oli perjantaina saanut taas kuningasidean ja teettänyt itselleen sellaiset miniletit ja värjäyttänyt jollain oudolla punertavalla sävyllä.Halusi kuulemma jotain "uutta","piristystä" ja "vaihtelua".Voi jestas sanon minä.Nyt päästä roikkuu kuin nippu naruja!Minusta ne on karmeat eikä tunnu edes kivalta.Ennen oli niin ihanat vaaleat hiukset, naiselliset ja kivan tuntuiset kun kulti oli kainalossa.
Entäs jos minä teettäisin yhtäkkiä vihreä-oranssin irokeesin itselleni?!Mitähän sanomista siitä tulisi?Kyllä minusta pitäisi hieman keskustella kumppanin kanssa ennenkuin kovin radikaaleja vetoja alkaa tehdä.
Ja tässä tapauksessa naisella on ikääkin jo 29 vuotta. Eli ei mikään teinin tms muoti-innostus.Lävistyksille olen jo aiemmin antanut tylyn tuomion mutta nyt hirvittää millois se tulee kotiin naama täynnä metalliromua.Toki jokainen saa päättää mitä itselleen tekee mutta eikö sitä pidä miettiä asioita myös kumppanin kannalta.Naisia nyppii usein jo pelkkä miehen "huono" vaatetus ja/tai kampaus,eikä rauhaa tule ennen kuin mies on muokkautunut naisen maun mukaan.Nainenko on oikeutettu toteuttamaan itseään aivan miten parhaakseen katsoo??
Entäs jos minä teettäisin yhtäkkiä vihreä-oranssin irokeesin itselleni?!Mitähän sanomista siitä tulisi?Kyllä minusta pitäisi hieman keskustella kumppanin kanssa ennenkuin kovin radikaaleja vetoja alkaa tehdä.
Ja tässä tapauksessa naisella on ikääkin jo 29 vuotta. Eli ei mikään teinin tms muoti-innostus.Lävistyksille olen jo aiemmin antanut tylyn tuomion mutta nyt hirvittää millois se tulee kotiin naama täynnä metalliromua.Toki jokainen saa päättää mitä itselleen tekee mutta eikö sitä pidä miettiä asioita myös kumppanin kannalta.Naisia nyppii usein jo pelkkä miehen "huono" vaatetus ja/tai kampaus,eikä rauhaa tule ennen kuin mies on muokkautunut naisen maun mukaan.Nainenko on oikeutettu toteuttamaan itseään aivan miten parhaakseen katsoo??
Vastaukset 11
Vanhimmat
Et sä ole vielä oppinut? Naisella on aina voimassa oleva oikeus muuttaa mieltään. Se ei ole pahuutta tai muuta sinua kohtaan, se vain on. Totu siihen.
M45
että naisesi tykkäisi vihreä-oranssista irokeesistä....! :-D
Itse olen opetellut vähitellen luovuttamaan miehen ulkonäön suhteen. Seurauksena se tosin menee sitten sukujuhliin rikkinäisillä vaatteilla. No, ei ole minun murheeni.
sama mieleen mullekin :)
naisesi(a.p.) voisi hyvinkin tykätä jos repäisisit kunnolla ja tekisit tukallesi jotain
sehän on kasvava luonnonvara ja sillä KUULUU leikkiä...
Voi hitto.
miniletit on kyllä maailman rumimmat hiukset.
Ja sen ajatuksen kanssa nyt pitäis tässä elää.Voi perse että on hihat lämpiminä.
Ymmärrän kyllä toisaalta, että vituttaa, kun nainen on ulkonäölleen tehnyt radikaalin muutoksen kysymättä mitään. Mutta tässä voisi kysyä itseltään, oletko rakastunut naiseesi vai hänen hiuksiinsa?
Kyllä minuakin varmasti ärsyttäisi jos mieheni leikkaisi yhtäkkiä paksun puolipitkän tukkansa kaljuksi. Mutta hänen tukkansa ja hänen päänsä, en minä nyt hänen kanssaan seurustele hiuksien takia. Varmaan siitäkin oppisin tykkäämään ja kasvaahan ne takaisin.
Ihmisten ulkonäkö väistämättä muuttuu ajan kanssa, naisesi ei tule aina näyttämään samalta. Hän vanhenee, saattaa lihoa tai laihtua, hiustenkin väri voi muuttua kokonaan. Se pitää vain hyväksyä.
Tietysti jos naisesi itse määräilee sinun ulkonäöstäsi sinulla kyllä on oikeus suuttua. Aika tekopyhäähän tuo olisi. Mutta älä anna hänen sitten enää puuttua vaatetukseesi tästä lähin, jos hän sitä yrittää. Muistuta häntä tukastaan; jos hänellä on oikeus siihen on sinullakin oikeus pukeutua vaikka hameeseen jos niin haluat.
Lohdutuksesi voin sanoa, että lettejä ei yleensä voi pitää ainakaan puolta vuotta kauempaa. Kyllä ne vielä häviää:)
Minä ottaisin asian lähinnä huumorilla :D
Parisuhteessa nainen toivoo, että mies muuttuu ja mies toivoo, että nainen ei muutu.
Ajele muijasi kaljuksi, kun se nukkuu. Loppuvat hiusongelmat siihen.
ensin jos jompi kumpi on tekemässä jonkun ison muutoksen esim.hiuksiinsa. Minä ainakin aina kysyn mieheltä että mitä mieltä hän on jos vaikka ottasin kiharat ja kyselen muutenkin millaset mulle sopis. tollasta muutosta en edes tekis mitä sun naises, mut jos tollanen tulis mieleen niin kyllä ehottomasti kysysin toiselta, tai en oikeestaan edes kysys...unohtasin koko asian kun tiedän että mun mies ei siihen suostus.
Sano sille että jatkossa kysyy sulta mielipidettä. Mä ainaski haluun etä näytän mieheni mielestä hyvältä, siks aina kyselen siltä esim. millaset hiukset se haluu mulle...sehän niitä eniten kattelee..
Meillä se menee niin että kysyn avokilta "oisko tollanen kiva" yleensä siinä vaiheessa kun olen jo päättänyt käydä tekemässä moisen muutoksen.. Yleensä muutokseni ovat sitä luokkaa että lapoihin ulottuvista hiuksista tulee kerralla maksimissaan 10 senttiset. xD
Siinä ei sitten avokin ajatukset kovin paljoa paina enää. Kun on vielä nuori ja hiukset kasvaa niin tokihan sitä pitää kokeilla vaikka mitä! 29 ei ole mikään jakkupukuikä sekään.. Hyvähän tässä on 21 vuotiaan paasata. ;)
Menepä tekemään se vihreäoranssi keesi.. se voisi olla yllättävänkin hieno!